Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da Lider Çocuk Tarım Kampı Başladı

Antalya’da Lider Çocuk Tarım Kampı Başladı
15 Mayıs 2019 - 16:05

Antalya’da Lider Çocuk Tarım Kampı Başladı

Bu yılın teması Sıfır Atık Oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve İlköğretim 4’üncü sınıf öğrencilerinin katıldığı “Lider Çocuk Tarım Kampı” bu yıl ‘Sıfır Atık’ teması ile İlimiz Muratpaşa Yunus Emre İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla başladı.

Kampın ilk günü Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde başladı. Çocuklara tarım ve Antalya ürünleri ile ilgili bilgiler verildi, eğitici filmler izletildi. Daha sonra öğrencilere, İl Müdür Vekili Gökhan Karaca kurumun işleyişi hakkında bilgi vererek, bitkisel ve hayvansal üretim ile gıda güvenliğinin önemine dair bilgiler verdikten sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Ayrıca Gökhan Karaca, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, çiftlikten sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 4 gün sürecek etkinliklere katılacak öğrencilere unutamayacakları ve tarım hakkında çok güzel bir 4 gün geçirmeleri temennisinde bulundu. Çocukların meraklı sorularına teker teker cevap veren ve tarımın önemindi anlatan KARACA insanların hayatlarını sürdürülebilmesi için gıdanın vazgeçilmezliğini anlatarak toprak, su ve çevrenin korunmasının insan yaşamının sürdürülebilir olması için olmazsa olmaz olduğunu anlattı.

Daha sonra çocuklar Tarım kampüsü içerisinde bulunan BATEM’e ait Bitki Sağlığı Biriminin Biyolojik Mücadele departmanına ziyarette bulunarak Turunçgil Unlu bitine karşı mücadelede kullanılan faydalı böceklerin labaratuvar ortamında üretilmelerini inceleyerek böcekler dünyası hakkında bilgiler edindiler.

Bu yıl belirlenen sıfır atık teması ile işbirliği yapılan kurum  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidildi. İl Müdürü katılımıyla Lider Çocuk tarım kampına katılan öğrencilere atıkların toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesinin teknikleri ve önemi konusunda bilgiler verildi. Uygulamalı olarak sahada çocuklar atıkları ayrıştırma teknikleri gördüler. Kuruma ait güneş enerjisi paneli kaplı ve kurumun elektrik ihtiyacını karşılayan güneş paneli kaplı otoparkta Yenilenebilir Enerji kaynakları hakkında bilgi edindiler.

Buradan ayrılan çocuklar sıfır atık temasına uygun olarak Antalya’da faaliyet gösteren Mesut Geri Dönüşüm tesislerine inceleme gezisi yaptılar. Bu tesiste kağıt, cam, plastik ambalajların ayrıştırılıp preslenerek dönüştürülmek üzere fabrikalara gidilmesi ve yeniden kullanılması yolculuğunu yerinde görerek öğrendiler.

Geri dönüşüm tesisi ziyareti sonrasında BATEM’e ait Aksu yerleşkesine gidildi burada çocuklara BATEM Müdürü Dr.Abdullah ÜNLÜ tarafından kurumun tarihi, yapısı ,işleyi, tarımda argenin önemi gibi konuları anlattı ve çocukların sorularını cevapladı.

Doğa, bilim, tarım ve çevreyle başbaşa bir gün geçiren çocuklar kampın ilk gününün ardından evlerine geri döndüler. Program 4 gün boyunca farklı etkinliklerle devam edecek.

İkinci gün tohumculuk alanında faaliyet gösteren bir işletme ziyaret edilerek, burada tohumculuk hakkında bilgi alan öğrenciler daha sonra solucan gübresi üreten bir işletme ziyareti yapacak ve devamında Akdeniz Üniversitesine giderek sıfır atık etkinliğine katılacak.

Üçüncü günde de BATEM de başlayan programda meyve bahçesi ziyareti ve seraya fide dikim etkinliği yapan öğrenciler, EXPO Antalya alanına giderek burada zaman tüneli, sanal gerçeklik, çocuk bilişim merkezi, planetaryum, Expo kulesi vb. etkinliklere katılacak ve sonrasında Expo Antalya’da atık toplama etkinliğine katılacak.

Programın son gününde de öğrenciler Kurşunlu şelalesine giderek burada atık toplama etkinliği düzenleyecek ve ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze gelerek 4 gün boyunca yaşadıkları duyguları anlatan resimler yapacak. Son olarak da Bakanlığımıza sunulmak üzere Sıfır Atık konulu proje hazırlayacak öğrenciler katılım belgelerini almaları ile program sona erecek.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat