Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da on binler demokrasi nöbeti için meydanları doldurdu

Antalya’da on binler demokrasi nöbeti için meydanları doldurdu
16 Temmuz 2017 - 6:08

Antalya’da hani darbe girişiminin yıl dönümünde on binlerce kişi meydanları doldurdu. Bayraklarını alıp meydanı dolduran Antalyalılar, saatlerce darbeye karşı olduklarını haykırdı. Meydanda vatandaşlara hitap eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Bu söylediklerimi sümüklü FETÖ duysun, bu millete diz çöktüremeyeceksin” diyerek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e seslendi.

Antalya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Milli İradeye Saygı Yürüyüşü’ sonrası on binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Demokrasi nöbeti öncesi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Garnizon Komutanı Tahir Savran, İl Jandarma Komutanı Yusuf Kelleli, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AK Parti il Başkanı Rıza Sümer, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, 15 Temmuz şehidi Muhammet Oğuz Kılıç’ın ailesi, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, sivil toplum kuruluşları, dernek ve dernek temsilcileri ile on binlerce Antalyalı katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın konuşması dinlendi. Daha sonra İl Müftüsü Osman Artan tarafından şehit ve gaziler için dualar okundu. Duaların ardından havada devriye gezen bir polis helikopteri ise alçak uçuş yaparak meydandaki vatandaşları rüzgarıyla serinletti.

“Beyinleri yıkanmış robotlar tövbe bile etmiyorlar”

Meydanda kalabalığa hitap eden Belediye Başkanı Menderes Türel, 15 Temmuz’un tarihin dilinden düşmeyeceğini belirterek, darbe gecesi şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilere şifa diledi. Cumhuriyet Meydanı’na farklı siyasi partilere gönül vermiş insanların toplandığına dikkat çeken Türel, “Bu darbeye karşı duran milletimizden Allah razı olsun. Acımız taze, yaramız derin sivil insanların kadınların üzerine öldürme kastıyla ateş açan vatan hainlerini Allah kahhar sıfatıyla kahretsin. Tanklarla, helikopterlerle silahsız insanların üzerine ateş eden FETÖ’cü katiller hala inkar etmeye kendilerini reddetmeye çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız bile ‘geç fark ettik Rabbim affetsin’ dedi. Beyinleri yıkanmış robotlar tövbe bile etmiyorlar. İnşallah iki cihanda da layık olacağı cezayı göreceklerdir” dedi.

“Antalyalılar olarak demokrasi nöbeti sözde değil özde olacak”

15 Temmuz’un Malazgirt, Çanakkale ve Sakarya’daki milli mücadele ruhunun devamı olarak gördüğünü söyleyen Türel, “Bizleri Atatürk üzerinden Hazret, Ali üzerinden her türlü meseleyi istismar ederek bölmeye çalışanlara müsaade etmeyecek. Antalyalılar olarak demokrasi nöbeti sözde değil özde olacak. And olsun ki 15 Temmuz şehitlerini unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehitlerimiz 15 Temmuz’da şanlı bayrağımızı düşürmediler, bize emanet ettiler. Bu topraklarda tek kişi kalsak da bu bayrak düşmeyecek” ifadelerini kaydetti.

“Korkun ve titreyin”

Türel’den sonra konuşan AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ise, 15 Temmuz’da halkın aynı duruşla meydanları doldurduğuna dikkat çekerek, “Ey FETÖ, ey Türkiye düşmanları bu manzaraya bakın korkun ve titreyin. Biz bırakın tankın üzerine çıkmayı altına yatan bir milletiz. Korkun bizden” dedi.

“O akşam iyiler de vardı, kötüler de”

Konuşmasına Orhan Şaik Gökyay’ın ‘Bu vatan kimin’ adlı şiirle başlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bir şeyin destan olabilmesi için iyiliğinde kötülüğünde meydana gelen olayların olağanüstü olması gerektiğini söyledi. 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatan Karaloğlu, “O akşam iyiler var mıydı? Evet. Milletimizin tamamı iyiydi olağan üstüydü. O gece kötüler var mıydı? Evet. Hainler de vardı. Bu milletin tarihinde hiç görmediği, hiç karşılaşmadığı alçaklıkla, milletin topunu, silahını, uçağını, helikopterini, tankını, millete çevirenler vardı. O gece kahramanlarımız var mıydı?250 şehit 2 bin 194 gazimiz vardı” diye konuştu.

“Hiçbir askeri personel kışlasından çıkmadı, çıkamadı”

15 Temmuz gecesi Antalya’nın, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Isparta’da olanları yaşamadığını hatırlatan Karaloğlu, “Hiçbir askeri personel kışlasından çıkmadı, çıkamadı. Hiç askeri araç Antalya sokaklarında yürümedi, yürüyemedi. Antalya o gecede başkomutanın çağrısıyla yine cumhuriyet meydanındaydı. Belediyelerimiz, polisimiz, darbeye karışmayan askerimiz ve aziz Antalyalılar, demokrasisine geleceğine ve seçilmiş Cumhurbaşkanına sahip çıkmak için meydanlardaydı” diye konuştu.

O gece okunan selalar önemliydi

Şehit olanların 15 ile 63 yaş arasında olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu millet bu kadar gönlü geniş, istikbaline bu kadar düşkün millet. O gece çok yaşandı, hepimizi etkileyen çok şey oldu. Her şeyden önce Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı çok önemliydi. O gece bir şey daha önemliydi. O gece okunan selalar. Biz selaları ölüler için olduğunu sanardık, İlk defa selalar bu millete dirilişi ayağa kalkmayı, zulme başkaldırmayı, hanileri haddini bildirmek için okundu. Ama fark ettik ki, bizim tarihimizde selalar ölüler için okunmazmış, ordu savaşa giderken, zaferle döndüğünde de selayla karşılanırdı.”

“Bu hainler temizleninceye kadar devam edecek”

OHAL’in uzatılması konusuna da değinen Karaloğlu, “Biz OHAL sonrası söz verdik. Vatandaşımızın gündelik yaşantısı OHAL’den etkilenmeyecek, vatandaşımız nasıl 15 Temmuz’dan sonra yaşantısına devam ediyorsa OHAL’den sonra da yaşantısına devam edecek. Devam ettik mi? Herhangi bir müdahalemiz oldu mu? Olmadı. Ama bir şeyi daha söz verdik size, dedik ki; ‘hiç merak etmeyin bu hainler temizleninceye kadar, arınma tamamlanıncaya kadar mücadele devam edecek’ Doğru mu? Evet” dedi.

“4 bin 690 kişiye işlem yapıldı”

15 Temmuz sonrası Antalya’da 1 yıl içerisinde 4 bin 690 kişiye adli işlem yapıldığını da belirten Karaloğlu şunları söyledi:

“Bin 710 kişi tutuklama kararı bin 364 kişi adli kontrol kararı, 692 kişi ifadeleri alınarak emniyette veya savcılıkta serbest bırakıldı. Daha 2 gün önce Antalya’da büyük bir FETÖ operasyonu yapıldı. Antalyamızın 2 şehidinden biri olan Muhammet Özkılıç’ın soyismi olan ’kılıç’ ismi verildi ve 98 kişi FETÖ’den alındı. Bunların 88’i gözaltında ve adli işlem devam ediyor. Bu süreç devam ediyor, devam edecek. Cumhurbaşkanımız 3 ay daha uzatılacağını OHAL bitse de bitmese de kamu kurumlarından toplumu yönlendiren yapılardan bu hain FETÖ’cüler temizleninceye kadar bu mücadele devam edecek. Tek bir FETÖ’cü kalmayıncaya kadar devam edecek.”

“Asker kıyafeti giymiş hainlerle şanlı Türk askerini karıştırmayın”

15 Temmuz darbe gecesi afişlerinde yer alan asker kıyafetinin yer alması yönündeki eleştirilere cevap veren Karaloğlu, “Niçin asker kıyafetli bilboard yapıldı. Aman ha, asker kıyafeti giymiş bu hain FETÖ’cüleri, şerefli Türk askeri ile karıştırmayın. O afişlerde gördüğünüz hainler, FETÖ teröristlerini temsil eden resimler” dedi.

“Sümüklü FETÖ”

Son olarak meydandaki kalabalıkla birlikte FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e seslenen Karaloğlu, “Bu söylediklerimi sümüklü FETÖ duysun, başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz” diyerek konuşmasına son verdi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuzla ilgili il genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve vatandaşlara ödülleri verildi, 15 Temmuz’da Antalya’da polisler arasında geçen telsiz bir telsiz konuşması da dinletildi. Öte yandan saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise Antalya camilerinden sela sesleri yükseldi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al