Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da seralarda don nöbeti

ANTALYA’NIN KUMLUCA İLÇESİNDE HAVA SICAKLIĞININ GECE 3 DERECEYE DÜŞMESİ NEDENİYLE ÜRETİCİLER, ÜRÜNLERİN ETKİLENMEMESİ İÇİN ‘DON NÖBETİ’ TUTMAYA BAŞLADI.

Antalya’da seralarda don nöbeti
26 Ocak 2018 - 12:19
banner

Antalya’nın Kumluca ilçesinde hava sıcaklığının gece 3 dereceye düşmesi nedeniyle üreticiler, ürünlerin etkilenmemesi için ’don nöbeti’ tutmaya başladı. Üreticiler ateşledikleri sobaların başında sabaha kadar nöbet tuttu.

Türkiye’nin örtü altı sebze üssü Antalya’da bir süredir etkili olan soğuk hava nedeniyle örtü altı sebze üreticileri seralarında don nöbeti tutmaya başladı. Antalya’nın en önemli örtü altı üretimin merkezlerinden Kumluca ilçesinde üreticiler dün saat 21.00’dan sonra seralardaki sobaların başına geçti. Gündüz seralardaki sobalara taşıdıkları odunları gece boyunca yakan üreticiler, ısının 5 derecenin altına düşmemesi için yoğun çaba harcadı. Olumsuzluğa meydan vermek istemeyen üreticiler her saat başında seralarda devriye attı.

“Üretici uyumadı”

Üreticilerden Hasan Ali Acar, biberin soğuğa karşı hassas olduğunu belirterek, don olayına karşı sobaları yakmaya başladıklarını kaydetti.

Soba yakan İsmet Gezeyiş ise, “Üreticilerimizin zorluğunu görüyorsunuz. Kışın soba yazın sıcak. Odun maliyetli. Emeğimizin karşılığını fazla alamıyoruz. Anlatacak fazla bir şey bulamıyorum. Derece 7’ye düşünce yakmamız gerekiyor. Ama odun maliyetini azaltmak için derecelerin 3 veya 4’e düşmesini bekliyoruz. Dereceleri 3’te sabitlememiz gerekiyor. 3 derecenin altına düşünce verim kaybı yaşar. Odun pahalı, elektrik pahalı işimiz zor. Saat başı sobaları kontrol etmemiz gerekiyor. Soba sönerse ürünler üşür ve şoka girer. Derece 4’e düştüğünde sobaları yaktık. Derece 4’ün altına düştüğünde çiçekler zarar görür. Ürün kaybı yaşarız. Kökler zarar görür. Sabaha kadar sobaların başında dört dönüyoruz” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -