Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’da yılın ilk buğday hasadı başladı

BUĞDAY HASADI BU YIL 20 GÖN ÖNCE BAŞLADI.

Antalya’da yılın ilk buğday hasadı başladı
07 Mayıs 2018 - 16:50

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde buğday hasadı başladı. Bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde olması, buğday hasadını 20 gün öne çekti. Normal şartlarda 20 Mayıs’ta başlaması gereken hasat bu yıl mayıs ayı başlarında başladı.

Gazipaşa’nın Karalar Mahallesi’nde başlayan hasatta, çiftçiler rekolteden ve kaliteden oldukça memnun. İlk hasadı ailesi ile birlikte yapan çiftçi Mehmet Sezer bu yıl hasadın diğer yıllara göre 20 gün önce başladığını söyledi. Hava sıcaklığının normalden fazla olması nedeniyle buğdayların erken sarardığını belirten Sezer, “Başaklar erken sararınca, hasadımızı da erken yaptık” dedi.

Çitçi Abdil Uğur, tarladan biçtiği buğdayları toplayarak patozla sap ve samanını ayırdı. Uğur, “Bu yıl buğdaylar erken gelişti ve biz de yılın ilk buğdayını hasat ediyoruz. Hasadı bitirip yaylaya gideceğiz” diye konuştu.

Çiftçi Münevver Uğur da “Buğday bol, saman istediğin kadar var. Hayvanlarımızın yemesi için bu hasadı yapmak zorundayız. Bu yıl verim çok güzel” şeklinde konuştu.

Hem çiftçi hem traktörcü Hasan Aktaş rekoltenin gayet güzel olduğunu belirterek, hasadın 3 ay boyunca devam edeceğini söyledi. Gazipaşa’da 35 bin dekar alanda hububat tarımı yapılıp yaklaşık 9 bin ton buğday ve arpa rekoltesi gerçekleşiyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat