Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalyalı çiftçiler ’hormon’ iddialarına meyve sebzeyi yıkamadan yiyerek tepki gösterdi

ANTALYALI ÇİFTÇİLER, GEÇTİĞİMİZ GÜN BİR TELEVİZYON KANALINDA TARIM ÜRÜNLERİNDE HORMON VE İLAÇ KALINTISINA RASTLANDIĞINA YÖNELİK ÇIKAN HABERE, SERT TEPKİ GÖSTERDİ. HABERİN ASILSIZ OLDUĞUNU SÖYLEYEN ÇİFTÇİLER, ELLERİNE ALDIKLARI SEBZE VE MEYVELERİ YIKAMADAN YİYEREK TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYDU. BİR ÇİFTÇİNİN HORMON İDDİALARINA YÖNELİK ELİNE ALDIĞI DOMATESİ PARÇALAYARAK ‘NEREDE FORUM?’ ŞEKLİNDE TEPKİ GÖSTERMESİ İSE DİKKAT ÇEKTİ.

Antalyalı çiftçiler ’hormon’ iddialarına meyve sebzeyi yıkamadan yiyerek tepki gösterdi
09 Şubat 2018 - 17:34

Antalyalı çiftçiler, geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında tarım ürünlerinde hormon ve ilaç kalıntısına rastlandığına yönelik çıkan habere, sert tepki gösterdi. Haberin asılsız olduğunu söyleyen çiftçiler, ellerine aldıkları sebze ve meyveleri yıkamadan yiyerek tepkilerini ortaya koydu. Bir çiftçinin hormon iddialarına yönelik eline aldığı domatesi parçalayarak ‘Nerede forum?’ şeklinde tepki göstermesi ise dikkat çekti.

Antalyalı çiftçiler, 6 Şubat tarihinde bir televizyon kanalının ana haber bülteninde yayınlanan ‘yemeğimize zehir katıyor’ başlıklı, tarım ürünlerinde ilaç kalıntısı ve hormon olduğuna dair yapılan habere tepki gösterdi. Antalya Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Haline gelen ve aralarında Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya Komisyoncular Derneği Başkanı Nevzat Akçan, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandar, komisyoncular ve üreticilerin bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir grup, söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını savunup tepki gösterdi. Çiftçiler, yanlarında getirdikleri sebze ve meyveleri yıkamadan yedi. Özellikle hormon iddialarına tepki gösteren üreticilerden birisinin, eline aldığı domatesi göstererek ‘Nerede forum?’ şeklinde tepki göstermesi ise dikkat çekti.

“Aldığımız ilaçların hepsi ruhsatlıdır”

Çiftçilerin ürünlerine koyduğu ilaçların Tarım Bakanlığı onayından geçtiğine işaret eden Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, alınan ilaçlarının karne sistemiyle kullanıldığını söyledi. Alp, “Aldığımız ilaçların hepsi ruhsatlıdır. Karne sistemiyle ilaç kullanıyoruz. Bugün Tarım Bakanlığında öyle kontrol yapılıyor ki otokontrol sistemiyle, benim çiftçime hiçbir memur gelerek ben senin serana geliyorum demiyor. Örnekleri seradan alır, laboratuvar alır, eğer kalıtım varsa şayet, gerekli ceza uygulanır. Artık benim çiftçim bitişik komşusu serasında ne iş yapıyor, onu kontrol eder duruma geldi ve ezbere tarım yapmıyor” dedi.

Habere tepki gösteren Alp, “Şırınga alıp enjekte ediyormuşuz, akşamdan sabah bu sebzenin genetiğini değiştiriyormuşuz. Böyle bir şeyi tarih yazmadı, bu Türk tarımına vurulan büyük bir darbedir. Biz bu olayın sonuna kadar gideceğiz ve dava açacağız. RTÜK her şeyde uyguluyor da burada nerede? Biz ülke olarak tarımda tüketiciye arz ediyorsak yanlış mı yapıyoruz? İhraç mı yapalım? Bu ülke dünyada 7 ülkeden birisiyken, kendi ayağımıza sıkmanın ne anlamı var?” diye konuştu.

“Bizlerin ekmeğiyle oynuyorsunuz”

Çiftçilerin zor durumda olduğuna dikkat çeken Alp, şunları söyledi:

“Şuanda benim çiftçimin bankada 10 lirası var diye birisini göstersin, alnını karışlarım. Çünkü gününü zor geçiriyor. Bankadan borçla idare etmeye çalışıyor. Kalkıyor 3-5 kişi böyle bir haber yapıyor, benim çiftçim zaten bitmiş serumla yaşıyor, ‘o hortumu da biz çekelim’ diyorlar.”

Haberlerin Antalya’nın kaderiyle oynandığını ileri süren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin de, “Tarımın üretim alanın hiçbir kademesinde olmayan, kamera karşısına çıkıp Antalya’nın kaderiyle oynayan arkadaşlara sesleniyorum. Yapmış olduğunuz haberler asılsız ve yalandır, bizlerin ekmeğiyle oynuyorsunuz. Zaten işlerimizi yapamıyorken, her tarafımız borç batağındayken bizlerin ekmeğiyle oynamayın. Bizler sizin yakanızdan ellerimizi almayacağız. Ağzınızdan çıkanı lütfen kulağınız duysun. Sizleri doğru haber yapmak için Antalya’ya davet ediyoruz” diye konuştu.

Aksu Üreticiler Birliği Başkanı Turan Şahin ise eline aldığı domatesle, hormon iddialarına adeta öfke kustu. Şahin, ağzıyla parçaladığı domatesi göstererek, “Herhangi bir donanımı olmayanlara mikrofon uzatılıyor, Türk çiftçisi katlediliyor. Bu ürün Aralık ayında döllendi. İçinden çıkan çekirdeğe bakın. Bu çekirdek nerede? Bu forum nerede? Forum nerede bunun? Akşamdan dikiyormuşuz, sabahleyin hasat ediyormuşuz” diye tepki gösterdi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al