Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Antalya’ya raydan önce tren geldi

DEVLET DEMİR YOLLARINDAN (TCDD) ALINAN VE İÇERİSİNDE ÇOCUKLAR İÇİN KÜTÜPHANE İLE EĞİTİM ATÖLYESİNİN OLACAĞI TREN VAGONU, TIR ÜZERİNDE ŞEHİRLERARASI KARAYOLU VASITASIYLA ANTALYA’YA GETİRİLDİ.

Antalya’ya raydan önce tren geldi
21 Aralık 2017 - 15:20

Devlet Demir Yollarından (TCDD) alınan ve içerisinde çocuklar için kütüphane ile eğitim atölyesinin olacağı tren vagonu, tır üzerinde şehirlerarası karayolu vasıtasıyla Antalya’ya getirildi. Treni karayolunda gören vatandaşlar cep telefonlarına sarılırken, küçük çocuklar ise büyük şaşkınlık yaşadı.

Kepez Belediyesi, yüksek hızlı tren hattının geleceği Antalya’yı, hat öncesinde trenle buluşturdu. Antalyalı çocuklara kütüphane ve eğitim atölyesi olarak hizmet verecek olan vagon, daha önce dış kısmının revizyonunun yapılması için Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde trenlere yönelik bakım ve onarım hizmeti yapan bir işletmeye getirildi. Bakımı yapıldıktan sonra vagon, özel bir tırla Antalya’ya getirilerek Dokuma Park’ta, ahşap traversten yapılacak olan rayların üzerine yerleştirilmek için karayolunda yola koyuldu. Antalya-Burdur Karayolu üzerinden Dokuma Park’a getirilen tren, yolda ilginç görüntüler oluşturdu. Treni karayolunda gören vatandaşlar ve küçük çocuklar büyük şaşkınlık yaşadı.

Kütüphane ve atölye olarak kullanılacak

İstanbul İstiklal Caddesi’nin simgesi haline gelen nostaljik tramvay vagonunun bir örneğinin sergilendiği eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine konulan 23 metrelik tren, Kepez Belediyesinin, müzeler kampüsü haline getireceği ve Anadolu Oyuncak Müzesi’ni hizmete açtığı Dokuma Park’ta çocuklara tanıtılması amacıyla sergilenecek.

Tren vagonunun çocuklar için kütüphane ve eğitim atölyesi olacağını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Antalya’da raylı ulaşım yani tren yok. Dolayısıyla Antalyalı çocuklar da trenin nasıl bir ulaşım aracı olduğunu bilmiyorlar. Hem onlara treni tanıtmak, hem de trenin üzerindeki derin tarihi hissettirmek amacıyla Antalya’ya bir tren getirelim ve onlara gösterelim dedik. Çocuklara biz kitap okutmaya çalışıyoruz, okumanın güzelliğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu yüzden içerisine bir kütüphane ve atölye yaptık. Hem çocuklar el becerilerini geliştirsinler hem de zevkli ve keyifli bir ortamda çocuklara kitap okutalım istedik” dedi.

Ray üzerinde sergilenip istasyondan geçecek

Trenin, Dokuma Park’ı renklendiren bir unsur olacağına işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, “Sadece tren vagonuyla kalmayacak bu düşüncemiz. Burada rayın üzerinde sergilenecek. Bu projenin ikinci etabında çok güzel bir Anadolu istasyonu yapacağız. Oraya park etmiş vaziyette olacak ve istasyonun içerisinden geçerek hem trenin tarihini hem de Anadolu’daki o demir ağlarla anayurdu dört baştan ördüğümüz zamanların tarihinin en iyi şekilde anlatılmasını istiyoruz. Bu tren gerçekten sevimli bir tren, hepimizi çok heyecanlandırıyor. Zaten demiryolu taşımacılığı üzerinde pek çok hatıranın olduğu çok asil bir taşımacılık türü” diye konuştu.

haberler

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al