Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Aslan ve papağan balıkları Deniz Biyolojisi Müzesi’nde

ANTALYA SULARINDA YENİ GÖRÜLMEYE BAŞLAYAN İNDO-PASİFİK KÖKENLİ İKİ TÜR, ASLAN BALIĞI VE MAVİ ÇİZGİLİ PAPAĞAN BALIĞI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DENİZ BİYOLOJİSİ MÜZESİ’NDE SERGİLENMEYE BAŞLADI.

Aslan ve papağan balıkları Deniz Biyolojisi Müzesi’nde
14 Temmuz 2017 - 10:52
banner

Antalya sularında yeni görülmeye başlayan İndo-Pasifik kökenli iki tür, aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı, Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığına bağlı Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye denizlerindeki biyolojik zenginlikleri ziyaretçilerle buluşturmaya devam ediyor. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla girdiği düşünülen ve Antalya Körfezi’ne kadar ulaşan İndo-Pasifik kökenli aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı Deniz Biyoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Özellikle sularımızda gün geçtikçe daha sık görülmeye başlayan istilacı türlerle ilgili farkındalık oluşturmaya çalışan müzede sergilenen yabancı tür sayısı 45’e yükseldi.

Pasifik’ten Akdeniz’e uzanan yolculuk

Deniz Biyoloji Müzesi’nde ziyaretçilerini bekleyen aslan balığının bordo, pembe, siyah ve beyaz renklenmeleri olan uzun, dekoratif ve zehirli yüzgeçleri bulunuyor. Doğal yaşam alanı Hint ve Pasifik Okyanusları olan tür, şimdilerde istilacı bir tür olarak Akdeniz ve Antalya körfezinde kendini gösteriyor. Akdeniz’de ilk kez 1992 yılında İsrail kıyılarında görülen aslan balığı, bugün İskenderun Körfezi’nden Antalya Körfezi’ne uzanan kıyı şeridine yayılmış durumda.

Mavi papağan balığı

Mavi çizgili papağan balığı da Antalya sularında yeni görülen bir tür. Türkiye’de ilk kez 2013 yılında tespit edilen balığın ortalama boyu 50 santimetre. İndo-Pasifik kökenli balık, ilginç ve parlak rengi, morfolojisi nedeniyle balıkseverlerin ilgiyle takip ettiği bir tür olarak öne çıkıyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co