Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ATSO Tarım Kümesi yurtdışı pazarlara açılma hazırlığında

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ATSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI DAVUT ÇETİN, ATSO TARAFINDAN ANTALYA’NIN İHRACATININ VE İHRACAT POTANSİYELİNİN ARTIRILMASI AMACIYLA ‘ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ’ (UR-GE) PROJESİ KAPSAMINDA YENİ BİR “TARIM KÜMESİ PROJESİ”NE BAŞLANDIĞINI BİLDİRDİ.

ATSO Tarım Kümesi yurtdışı pazarlara açılma hazırlığında
13 Kasım 2018 - 9:48

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Antalya’nın ihracatının ve ihracat potansiyelinin artırılması amacıyla ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi’ (UR-GE) projesi kapsamında yeni bir “Tarım Kümesi Projesi”ne başlandığını bildirdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın ihracatının ve ihracat potansiyelinin artırılması amacıyla yeni bir “Tarım Kümesi Projesi”ne başlandığını bildirdi. ATSO tarafından daha önce de yapı malzemeleri, gıda ve tarım sektörlerinde UR-GE projeleri yürütüldüğünü ve başarıyla tamamlandığını belirten Çetin, “Bugüne kadar yürüttüğümüz kümelenme çalışmaları son derece başarılı geçti. UR-GE projeleri kapsamında dış ticareti bilmeyen üyelerimiz ihracat yapar hale geldiler, ihracatçı firmalarımız ise yeni pazarlara açıldılar. Bir önceki Tarım Kümemiz, Tunus, Çin, Tayland ve Brezilya’da düzenlenen sektörün önemli fuarlarına katılım sağlamış, Vietnam’da ise ikili iş görüşmeleri düzenlemişti. Bugün geldiğimiz noktada ise Antalya firmaları Vietnam’dan Amerika’ya, dünyanın her yerine ürün satar hale geldiler. Bir önceki ATSO Tarım Kümesi’nin gördüğü yoğun ilgi ve yeni bir kümelenme projesine yönelik sektörden gelen talepler üzerine tarım sektöründe tekrar kümelenme yoluna gidiyoruz” dedi.

“Eğitimler tamamlandı, hedef pazarlar çalışılıyor”

Çetin şöyle devam etti:

“ATSO tarafından 2018 yılı Ocak ayında Bakanlığa başvurusu yapılan ‘ATSO Tarım Kümesi Projesi Şubat ayında onaylandı. Daha sonra ihtiyaç analizi faaliyeti gerçekleştirilerek projenin yol haritası oluşturuldu. İhtiyaç analizi faaliyeti sonucunda kümenin almasında fayda görülen ‘Temel Dış Ticaret Eğitimi’ ve ‘Dış Ticaret İstihbaratı’ eğitimlerini tamamladılar. Eylül ayında düzenlediğimiz Temel Dış Ticaret Eğitimi’nde küme üyelerimiz; dış ticarette teslim şekilleri, dış ticarette lojistik operasyon, dış ticarette taşımacılık yönetimi ve sigorta uygulamaları, dış ticarette ödeme şekilleri, akreditif ödeme şekli, dış ticarette tahsilat risklerini minimize etme, gibi konular hakkında bilgi edindiler. Ekim ayındaki, ‘Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi’nde ise; hedef pazar çalışması, hedef pazarın tespiti uygulamaları, hedef pazar tespitini etkileyen faktörlerin analizleri, hedef pazar belirleme, ticari bilgi kaynakları, temel veri tabanları ve uygulamaları, seçilen hedef pazarlarda araştırma teknikleri gibi konular işlendi. Önümüzdeki günlerde ise kümemiz yurtdışı pazarlar konusunda çalışmalar yapacak. İnanıyorum ki bu proje Antalya’yı yeni pazarlara açacak, firmalarımızın dış ticaret başarıları ihracat rakamlarımızdaki artış olarak ülke ekonomisine katkı koyacaktır.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat