Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Başkan Türel: “Alanya’nın çöpü altın oldu”

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, ALANYA YUMRU’DA KURULAN ENERJİ ÜRETİM TESİSİYLE ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİR HALE GELDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Başkan Türel: “Alanya’nın çöpü altın oldu”
18 Ekim 2018 - 15:14
banner

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Yumru’da kurulan enerji üretim tesisiyle çöpten elektrik üretir hale geldiklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya’nın çöpünden elektrik üretecek yaklaşık 70 milyon lira yatırım bedelli Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi inşaatını inceledi. Alanya’da bir yıl önce temeli atılan projeyi belediye bürokratları ve firma yetkilileri ile birlikte inceleyen Türel, inşaatın bitme noktasına gelmesinden mutluluk duydu. Türel, “Bir sene önce temelini attığımız inşaat şimdi bitme noktasına gelmiş. Bir an önce enerji üretimine geçilmesi için büyük bir gayret ortaya koyuluyor. Bir dakika bile kaybedecek vaktimiz yok. Bu inşaat tamamlanıncaya kadar Alanya’nın çöp konusundaki en büyük sorunu mevcut depolama alanı Yumru’dan gelen kötü kokular ve buradaki çöplerin geri dönüşümle bir enerjiye dönüştürülmesi meselesiydi. Bir taraftan buradaki inşaatımız devam ederken diğer taraftan Yumru’da burası tamamlanıncaya kadar geçici olarak bir enerji üretim tesisi kurduk. Faaliyete geçen tesis elektrik üretimine başladı. Bugün ilk kez burada bu müjdeyi sevgili Alanyalı hemşerilerimle paylaşıyorum. Bu vesileyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik üretiyoruz yani Alanya’nın çöpü altın oluyor” diye konuştu.

2.8 megavata çıkacak

Yumru’daki enerji üretim tesisinde ilk etapta 1.4 megavatlık bir enerji üretimi elde edileceğini belirten Menderes Türel, “Ve bunu çok hızlı şekilde kapasitesini 2.8 megavata çıkartacağız. Türklerdeki enerji üretim tesisimizde elde edeceğimiz toplamdaki enerji gücü yaklaşık 4 megavatlıktı. Neredeyse buna yakın bir enerjiyi Yumru’da kurmuş olduğumuz tesiste bugünden itibaren artık kullanmaya başlıyoruz” dedi.

Başkan Türel, yarın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun yetkililerinin de lisans için geleceğini belirterek, “Burada gerekli incelemeleri yaparak lisansla ilgili işlemleri tamamlayacağız. Böylelikle bugün herkes için sürpriz olan Alanya’nın çöpü altın oluyor sözünün müjdesini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bugünde bu sözü yerine getirmiş olmanın gururu içerisindeyiz. 2018 senesinin sonunda Alanya’da çöpten elektrik elde etme hedefi içerisinde bulunduruyorduk. Ondan önce Ekim ayında Yumru’da kurduğumuz enerji üretim tesisiyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik elde edebilecek imkanı bulmuş oluyoruz.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -nişantaşı estetik doktorulohusa gecelikbursa avukatantalya duvar kağıdı

php shellshell downloadTürk Takipçi

lohusa gecelikbursa avukatnişantaşı estetik doktoruMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co