Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Başkan Uysal sinemacılarla buluştu

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL, İSTANBUL’DA SİNEMA MESLEK BİRLİKLERİ, DERNEK, VAKIF VE SENDİKALARLA BİR ARAYA GELDİ.

Başkan Uysal sinemacılarla buluştu
30 Ocak 2018 - 13:00

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İstanbul’da sinema meslek birlikleri, dernek, vakıf ve sendikalarla bir araya geldi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İstanbul’da Film Yönetmenleri Derneği’nin İstiklal Caddesi’nde bulunan binasında sinema meslek birlikleri, dernek, vakıf ve sendikalarla bir araya geldi. Yönetmen Reis Çelik, Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Yusuf Sezgin gibi isimlerin bulunduğu toplantıda Başkan Uysal, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ulusal uzun metraj yarışma bölümünün kaldırılmasının sinema dünyası kadar kendisini de üzdüğünü söyledi.

Dünya kültür atlası

Festivalin sinema sektörü için öneminin gayet farkında olduğunu kaydeden Uysal, “Festivalimiz, yıllar boyunca sinemayı maddi olarak desteklemenin çok daha ötesinde anlamlara sahip. Türk sinemasının hafızası olması bir kenara dünya kültür atlasındaki sahip olduğu yer ayrıca önemlidir. Altın Portakal, başka bir ifadeyle ‘Öteki Dünyanın’ en köklü film yarışmasıdır. Türkiye’nin parçası olduğu coğrafyada, modern zamanlar sanatı sinemanın, bu kadar uzun soluklu festivaline rastlamak mümkün değildir. Bunu sağlayan da Altın Portakal’ın yerli, milli ve ulusal olandan beslenmesidir” dedi.

Bu yıl 55’incisi yapılacak festivale ‘ulusal yarışma’ kategorisinin geri gelmesinin sinema dünyasıyla birlikte Antalya’nın da talebi olduğunu belirten Başkan Uysal, “Buna asla siyaset açısından bakmıyoruz. Bunun Antalya kamuoyu da çok iyi biliyor. Antalya’nın tüm dinamikleri sinemanın ‘ulusal yarışmayı istiyoruz’ çağrısına ortak olacaktır” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr