Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Büyükşehir’den sinekle larva döneminde mücadele

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, VATANDAŞLARIN RAHAT BİR YAZ GEÇİRMELERİ İÇİN SİVRİSİNEK VE HAŞEREYLE MÜCADELEDE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR.

Büyükşehir’den sinekle larva döneminde mücadele
30 Ocak 2018 - 12:53
banner

Antalya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rahat bir yaz geçirmeleri için sivrisinek ve haşereyle mücadelede çalışmalarına devam ediyor. Antalya genelinde bin 120 kişilik personelle vektörel mücadele yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, 2018 yazının sineksiz geçmesi için çalışmalarına devam ediyor. Sivrisinek ve haşereyle mücadelede en doğru dönem olan larva döneminde yoğunlaşan çalışmalar için kent merkezi ve ilçelerde bin 120 kişilik ekip kuruldu. Çevre Sağlığı Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri fosseptikler, bataklıklar, kanallar, mazgallar, durgun sular ve kapalı alanlarda aralıksız ilaçlama yapıyor. Bin 120 personel, 30 pikap, 22 hizmet aracı ve 10 minibüs ile yürütülen mücadele kapsamında bodrumlar, fosseptikler, bataklıklar, akışı yavaş olan arklar, bodrumlar, asansör boşlukları, sığınaklar, rögarlar periyodik olarak ilaçlanıyor. Sineklerin üreme alanı olan gelişi güzel bırakılan araba lastikleri de ekipler tarafından toplanıyor. Karada, durgun sularda sivrisineğe karşı mücadele verilirken, denizden de tekneyle falezlerdeki larvaya karşı ilaçlama yapılıyor.

Biyolojik mücadele

Her türlü imkanı kullanan ekipler kimyasal mücadelenin yanında biyolojik mücadele de yürütülüyor. Sulama havuzlarına, göletlere, bataklıklara ve tarımsal amaçlı kuyulara sivrisinek larvalarıyla beslenen Gambusia Affinis türü balıklardan bırakıyor. Sıcak ya da soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen balık, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Çevre Sağlığı ekipleri, vektörel mücadeleyi entegre bir program çerçevesinde biyolojik, kimyasal ve kültürel olarak yürütüyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı insektisit ve larvasit ilaçların kullanıldığı mücadelede, halktan gelen şikayetler de değerlendiriliyor. Büyükşehir ekipleri, yaz aylarında da açık mekanlarda sisleme yöntemi uyguluyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologlohusa gecelikbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

lohusa gecelikbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co