Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Başkan Uysal’dan organ bağışı çağrısı

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL, HER ÇARŞAMBA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ RANDEVUSUZ GÖRÜŞMELERE DEVAM ETTİ

Başkan Uysal’dan organ bağışı çağrısı
07 Kasım 2018 - 12:16

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye’de yaklaşık 25 bin kişinin organ bağışı beklediğini belirterek, “2017 yılında toplam yapılan 4 bin 908 naklin ancak bin 172’si kadavradan yapılabilmiştir. Bağışlanan her organın kazanılan bir hayat olduğunu unutmadan tüm komşularımızı Organ Bağışı Haftası dolayısıyla organlarını bağışlama davet ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, her Çarşamba gerçekleştirdiği randevusuz görüşme saatinde bu hafta 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla böbrek nakli olmuş Veli Aslan Ünver ve Efkan Şen’i ağırladı. Ünver ve Şen, kendi deneyimlerini Başkan Uysal’la paylaşırken, yerel yönetimlerin organ bağışı konusunda yapabileceği çalışmalar hakkında karşılıklı değerlendirmede bulundu. Ünver, Türkiye’nin canlı vericili böbrek ve karaciğer naklinde herhangi bir sorunu bulunmamasına rağmen kadavradan yapılan nakil oranlarında istenilen seviyenin çok uzağında olduğunu kaydetti. Ünver, bu konuda toplumun bir takım yanlış inanışlara sahip olduğunu belirterek “Bunlarını giderilmesi için hepimizin sorumluluk alması gerekiyor” dedi.

Başkan Uysal ise Türkiye’de yaklaşık 25 bin kişinin organ bağışı beklediğini belirterek, gerek Sağlık Bakanlığı gerekse organ nakli konusunda uzman isimlerin yaptığı açıklamalar doğrultusunda en büyük sıkıntının kadavradan bağışlarda yaşandığını kaydetti. Yapılan her 5 nakilden sadece 1’inin kadavradan gerçekleştiğini belirten Başkan Uysal, “2017 yılında toplam yapılan 4 bin 908 naklin ancak bin 172’si kadavradan yapılabilmiştir. Kadavradan organ bağışında ihtiyacın çok altında kalıyoruz ve sadece bu nedenle binlerce hastamız hayatını organ beklerken kaybediyor. Bağışlanan her organın kazanılan bir hayat olduğunu unutmadan tüm komşularımızı Organ Bağışı Haftası dolayısıyla organlarını bağışlama davet ediyorum” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat