Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu
22 Haziran 2021 - 22:11

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu, ruh halinin çok sık ve yoğun şekilde değişkenlik gösterdiği ciddi bir ruhsal hastalıktır. Hastalık, kişide bozuk benlik imajı (kendilik algısı), davranışlarda istikrarsızlık ve kararsızlık belirtileri ile kendini gösterir. Bu belirtiler, dürtüsel eylemlerde ve kişiler arası ilişkilerde ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde; ani duygudurum değişiklikleri görülebilir. Kendilerinin nasıl biri olduğu konusunda kararsız düşüncelere kapılabilirler. Buna bağlı olarak bu kişilerin ilgi alanları ve değerleri de hızlıca değişkenlik gösterebilmektedir. Borderline kişilik bozukluğu olanlar, olayları çok iyi veya çok kötü gibi uçlarda görmeye meyillidir. Dolayısıyla bu kişilerin insanlar hakkındaki düşünceleri de çok çabuk değişebilir. Hastalığın görülmesi durumunda psikolojik destek almak, kişiyi rahatlatacak en etkili yöntemdir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Borderline kişilik bozukluğunun neyden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte hastalığın ortaya çıkmasında olumsuz çevresel ve genetik faktörlerin büyük rol oynadığı görülmektedir.

● Genetik Öykü: Ebeveyn veya yakın aile üyeleri arasında Borderline olduğu bilinen bireylerde, hastalığın görülme ihtimali 5 kat daha fazladır.

● Çevresel, Kültürel ve Sosyal Faktörler: Yapılan araştırmalar Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin %71’inde, çocukken yaşanan cinsel istismar, ihmal, şiddet ya da ayrılık öyküsü olduğunu ortaya çıkarmıştır.

● Biyolojik Faktörler: Yapılan araştırmalarda, Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerin beyninde bazı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin beyninin duygusal düzenlemeleri kontrol eden alanlarında yapısal ve fonksiyonel bazı değişkenliklere rastlanmıştır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Hangi Sorunlara Yol Açar?

Borderline kişilik bozukluğu olanlar, günlük hayatlarında ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu hastalar hayatlarının bazı dönemlerinde;

● İkili ilişkilerde anlaşmazlıklar yaşamak, evliliği sürdürememek, boşanmak,

● İlişkilerinde yıpratıcı ve yorucu olmak,

● Riskli hareketlerde bulunmak ve bunun sonucu olarak hukuki problemler yaşamak, hapse girmek,

● Kendine zarar vermek ve buna bağlı olarak hastanede yatmak,

● Dürtüsel davranışlar sebebiyle istenmeyen hamilelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, madde bağımlılığı, trafik kazası, kavgaya karışmak gibi sonuçlarla karşılaşmak,

● Okulu yarıda bırakarak eğitime devam edememek,

● Sık sık iş değiştirmek ya da işini kaybetmek,

● İntihar girişiminde bulunmak ve yaşamına son vermek gibi ciddi sonuçlarla karşılaşabilirler.

Borderline kişilik bozukluğu; hastanın yaşam kalitesini her yönden olumsuz etkileyen ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle kişilik bozukluğu şüphesi olanların, vakit kaybetmeden psikolog desteği alması şarttır. www.usetappy.com sitesi üzerinden online psikolog ve online terapi hizmeti alarak, Borderline kişilik bozukluğundan kaynaklı sorunların önüne geçebilirsiniz. Usetappy’den istediğiniz danışmanı seçerek, ister mesajlaşabilir isterseniz de video üzerinden görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayan Deri Ceket Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Abiye Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tunik Gömlek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Triko Kazak Modelleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tektaş Pırlanta Yüzük
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Setüstü Ocak Seçenekleri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın İç Giyim
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Far Paleti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cartier Panthere

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al