Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Çiftler Arası Kıskançlık

Çiftler Arası Kıskançlık
18 Mayıs 2021 - 10:23
banner

Çiftler Arası Kıskançlık

Kıskançlık, insanın değer verdiği şeye karşı aşırı sevgi göstermesi ve onu başkalarıyla paylaşmak istememesi durumu olarak tanımlanabilir. Kıskançlık tepkisinin ana amacı, kişinin ilişkisindeki değeri korumak istemesidir. Dünya genelinde çift terapisi görenlerin sayısına bakıldığında, çiftlerin yaklaşık üçte birinin kıskançlık sorunu yaşadığı görülür. Kıskançlık belli bir noktaya kadar bizi güvende hissettiren ve engel olamadığımız bir dürtü olabilir. Fakat kıskançlık aşırı olduğunda korkutucu bir hal alır. Aynı zamanda kişinin başkalarına zarar vereceği davranışlar sergilemesine neden olabilir.

Peki çiftler arası kıskançlık normal midir? Aslında dozunda olan hafif ve yönetilebilir bir kıskançlık, çiftlerin birbirini “cepte” görmesine engel olur. Ayrıca karşılıklı olarak verilen değeri, duyguların yoğunluğunu ve hatta cinsel hayatın tatminini arttırıcı bir etki sağlayarak, ilişkiyi canlı tutar. Fakat kıskançlık yoğun ve mantık dışı bir hale geldiğinde, doğal olmaktan çıkar. Çünkü bu kıskançlık şeklinde yıkıcılık ve zarar verme duyguları baskın hale gelir.

Çiftler Arası Kıskançlığın Nedenleri

Dozunda yaşanan kıskançlık duygusu, çiftler arasındaki bağı güçlendirerek, ilişkiyi canlı tutar. Fakat kıskanan kişide ilgi ve sevgiden yoksun kalma duygusu ve özgüven eksikliği var ise bu durumda ilişki büyük zarar görür. Haksız ve gereksiz ölçüde kıskanılan kişi, kendini kapana kısılmış gibi hisseder. Aşırı kıskançlık sorunu yaşayan çiftler, çoğu kez kısır bir döngü içine girer. Çiftler arasında yaşanan kıskançlığın nedenleri başlıca şu şekildedir:

· Kendisini sürekli olarak partneri ile kıyaslama

· Diğer insanları tehdit olarak algılama

· Aşağılanma

· Bazı kişilik özellikleri

· Değersizlik hissi

· Başkaları ile kıyaslanma

· Partnerin şüphelendiren hareketleri

· Partnerin sevgisini az ya da eksik ifade etmesi

· Terkedilme ile ilgili aşırı korkular yaşama

· Şizofreni gibi muhakeme bozukluğuna neden olan bazı rahatsızlıklar

· Aşırı alkol kullanma

· Uyuşturucu madde kullanma

Kıskançlık İlişkiyi Nasıl Etkiler?

Kıskançlık aşırı ve yoğun bir hale geldiğinde ilişkiye ciddi zararlar verir. Bu zararlar;

· Kıskanılan partnerin sebepsizce yaşadığı gücenme ve dargınlık,

· Güven eksikliğinde artış,

· Öfkeye hakim olamamak,

· Sürekli savunma halinde yaşamak,

· Tartışmaların artmaya başlaması,

· Depresyon,

· İntikam duygusunda artış,

· Sürekli sorgulama yaşamak,

· Titreme, baş dönmesi, uyku ve iştah değişimleri gibi bazı fiziksel sıkıntılar ile

· İlişkinin sonlanması olarak sıralanabilir.

Kıskançlığı paranoya ve hezeyan derecesinde yaşayan bazı kişiler vardır. Bu derecede olan kıskançlık, bir hastalıktır. Bu nedenle en kısa sürede mutlaka çift ve aile terapisi için bir profesyonel yardım alınması gerekir. Çift terapisi alarak kıskançlık sorununun üstesinden gelmek için, https://www.mutluyasam.com.tr/ üzerinden online psikolog ve online terapi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuonline psikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co