Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Ebru Türel : ” Personel istihdam etmek belediyeye eleman almakla değil, yatırımlarlarla olur”

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL’İN EŞİ EBRU TÜREL, SİVİL DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTI DA, “5 SENE ANTALYA’DA HİZMETLER DURDU. HEP BİR PARAM YOK MESELESİNİN ALTINA SIĞINILDI. BİR GÜN MENDERES TÜREL EVE GELDİ. 5-6 AY GEÇMİŞTİ DÖNEMİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA AKAYDIN, PARAM YOK YAPAMIYORUM DEYİP DURUYORDU. O ESNADA MENDERES TÜREL, BANA DEDİ Kİ, EBRU BEN DAHA ÖNCE MİAMİ BELEDİYESİNİ Mİ YÖNETİYORDUM ACABA. O KADAR ŞAŞIRIYORDU Kİ PARAM YOK, PARAM YOK OLAYINA” DEDİ.

Ebru Türel : ” Personel istihdam etmek belediyeye eleman almakla değil, yatırımlarlarla olur”
09 Mart 2018 - 12:10

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, Sivil Düşünce Derneği’nin düzenlediği toplantı da, “5 sene Antalya’da hizmetler durdu. Hep bir param yok meselesinin altına sığınıldı. ” dedi. Büyükşehir belediyesini 4 bin 200 personelle bırakıp 8 bin personelle geri aldıklarını hatırlatan Ebru Türel ” İstihdam nasıl yapılır, özel sektör gelir oraya işe alımlar olur. Biz Boğaçay projesi yapıyoruz oraya işletmeler açılacak ve istihdam oluşacak. İstihdam yatırımla yapılır. Kamuya boş boş insanlar alarak bizi israfa yönlendirir. Personel giderleri belediyenin toplam gelirlerinin yarısını geçti. Para olmamasının sebebi bu oluyor. Devlet bana versin ben sadece o gelirle belediyeyi idare edeyim yok öyle bir şey” diye konuştu. 2009 yılında kaybedilen seçim sonrası Menderes Türel ile aralarında yaşanan bir diyaloğu da paylaşan Ebru Türel ” Bir gün Menderes Türel eve geldi. 5-6 ay geçmişti dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, param yok yapamıyorum deyip duruyordu. O esnada Menderes Türel, bana dedi ki, Ebru ben daha önce Miami belediyesini mi yönetiyordum acaba. O kadar şaşırıyordu ki param yok, param yok olayına” dedi. Ebru Türel, önümüzdeki dönemlerde Antalya’da kadın belediye başkanlarının olmasını da arzuladığını söyledi.

Antalya’da Sivil Düşünce Derneği tarafından kentin dinamik Sivil Toplum Kuruluşlarıyla(STK) istişare toplantıları devam ediyor. Düşünce Derneği’nin son toplantısının konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel oldu. Kahvaltılı düzenlenen toplantıya Ebru Türel, Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin, STK’ların kadın üyeleri, STK müdürleri ve Sivil Düşünce Derneği üyeleri katıldı.

“Menderes Türel Miami Belediyesi’ni mi yönetiyordum dedi”

2009 yılında seçimi kaybetmelerine rağmen Menderes Türel’in Antalya’ya çok fazla hizmetlerinin olduğunu ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, “Seçimi kaybettikten 2 ay sonra anketler yaptık. Kaybetme sebeplerini araştırdık. 5 senede farklı tecrübeler yaşadık. Hepiniz buradasınız, 5 sene Antalya’da hizmetler durdu. Hep bir param yok meselesinin altına sığınıldı. Bir gün Menderes Türel eve geldi. 5-6 ay geçmişti dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, param yok yapamıyorum deyip duruyordu. O esnada Menderes Türel, bana dedi ki, Ebru ben daha önce Miami belediyesini mi yönetiyordum acaba. Gerçekten böyleydi, o kadar şaşırıyordu ki param yok, param yok olayını. Aynı belediye, aynı insanlar, aynı bütçe, devletten gelen para aynı. Şöyle bir şey var, bir şey yapmak için birşey isteyeceksiniz. Bir şey yapmak istemeyen insanların oluşturduğu bahanelerdir. Belediyelerin iki tane temel geliri var, maliye ve iller bankasından kişi başına nüfus oranında katkı alırlar. Kim olursa alacağı para bu. Ama ne var, siz bir iş adamı gibi, kendi şirketinizi yönetir gibi, her kurşunu planlayarak belediyeyi yönetirseniz o zaman olur, düşünmeden har vurup harman savurursanız o zaman yatırıma para kalmıyor” dedi.

“8 bin küsur kişiyle belediyeyi geri aldık”

Menderes Türel’in 2009 yılında seçimi kaybettikten sonra büyükşehir yasası olmadığını ve Antalya’da 5 ilçe olduğunu dile getiren Ebru Türel, “Biz bıraktığımızda 5 ilçe vardı. O zaman büyükşehir ilçeleri 19 değildi. Biz belediyeyi bıraktığımızda 4 bin 200 civarında kişiyle bıraktık. 2014 yılında geri aldığımızda 8 bin küsur kişi vardı belediye de. Personel sayısı coğrafya aynı olmasına rağmen kişi sayısı 2 katı olmuştu. Son zamanlarda belediye maaşları ödeyemez hale geldi. Kendisi biz istihdam yapıyoruz dedi. İstihdam nasıl yapılır, özel sektör gelir oraya işe alımlar olur. Biz Boğaçay projesi yapıyoruz oraya işletmeler açılacak ve istihdam oluşacak. İstihdam yatırımla yapılır. Kamuya boş boş insanlar alarak bizi israfa yönlendirir. Personel giderleri belediyenin toplam gelirlerinin yarısını geçti. Para olmamasının sebebi bu oluyor. Devlet bana versin ben sadece o gelirle belediyeyi idare edeyim yok öyle bir şey” diye konuştu.

“Herkesi işe alırsak Mustafa Akaydın’ın düştüğü duruma düşeriz”

Belediyeyi en doğru ve faydalı şekilde yönetmeye ve gelir arttırıcı projelerle belediyenin gelirlerini arttırmaya çalıştıklarını dile getiren Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Beni her gün gören en az 10 kişi iş istiyor. Herkesi işe alırsak Mustafa Akaydın’ın düştüğü duruma düşeriz. Bunu yaparsak bence Antalya’ya ihanet etmiş oluruz. Yatırıma arttıracağımız kaynağı personele aktaramayız. Biz ihtiyacımız olanı personeli işe alıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında toplam yatırım bütçesi 55 milyon TL, şuanda belediyemizin 3,2 milyar TL, bütçesi var. 1,8 milyarı sadece yatırıma ayırıyor. Kendi paramızı nasıl yönetiyorsak, devletin kaynağını da o şekilde yönetmemiz lazım.”

“Sosyal tesisler zarar ediyor diye bir şey yok”

ASMEK’ten 212 bin kursiyerin faydalandığını ifade eden Ebru Türel, “27 tane kurs merkezimiz var. Ben belediyenin sürekli ücretsiz hizmet vermesi olayına karşıyım her şeyin bir değeri olması lazım. İnsanlar bir şeylere para verdiği zaman daha çok sahip çıkıyorlar. Sosyal tesisler açtık. Bu bir ihtiyaçtı Antalya’da. Sosyal tesisler zarar ediyor diyorlar hayır efendim zarar etmeyecek kiranız, yok zarar ediyorsanız o zaman işinizi doğru yapmıyorsunuz. Oradaki ücretleri zarar etmeyecek şekilde idare edeceksiniz. Bizim mantığımız budur” dedi.

“Kadınların sayısını her yer de arttırmamız gerekiyor”

Belediyede 17 tane üst düzey kadın yönetici olduğunu söyleyen Ebru Türel, “Bunda katkım olmuştur. Erkekler ile kadınlar arasında fark şu, erkekler sonuca yöneliktir. Kadınlar detaylara inen, irdeleyen ve çok yönlü düşünen mekanizmaya sahiptir. Bu işi sırf kadınlar yönetse olmaz, sırf erkekler yönetse atlana atlana olur. Allah bizi birbirimizi tamamlayalım diye yaratmıştır. Kadınların sayısını her yer de arttırmamız gerekiyor. Bunun için birbirimizi desteklememiz gerekiyor. Ekip ruhuyla çalışmamız lazım. Ben çok istiyorum ki önümüzdeki seçimlerde kadın belediye başkanlarımız olsun. Çok da güzel yaparlar. Kadınlar üst düzey görevde yer almalı. Ben böyle konuşunca aday olduğumu düşünüyorlar ama ben aday değilim. Benim eşim siyasetçi ve ben her daim onun yanında olacağım” diye konuştu.

Kadınlar Gününün ardından böylesi güzel bir organizasyonunda bir araya gelmekten mutlu olduklarını dile getiren Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin, “Bugün burada hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. 2023 hedefleri için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat