Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Elmalı’da Darbeler ve Demokrasi konuşuldu

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YENİ TÜRKİYE BULUŞMALARI KONFERANSINDA “TÜRKİYE’DE DARBELER VE DEMOKRASİ” KONUŞULDU.

Elmalı’da Darbeler ve Demokrasi konuşuldu
31 Ekim 2017 - 17:45

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yeni Türkiye Buluşmaları konferansında “Türkiye’de darbeler ve demokrasi” konuşuldu.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği Yeni Türkiye Buluşmaları konferansları ülke gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor. Bu kapsamda Elmalı’da gerçekleşen konferansta “Türkiye’de Darbeler ve Demokrasi” konusu ele alındı. Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz’ın oturum başkanlığı yaptığı konferansa; Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahid Küçükyılmaz, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş ve Siyaset Bilimci Kürşat Birinci konuşmacı olarak katıldı. Konferansı Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Mustafa Başkaya Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş, ilçe protokolü ve vatandaşlar izledi.

“Demokrasi içselleştirilmeli”

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş yaptığı konuşmada; “Demokrasi, insanların isteklerinin, beklentilerinin, taleplerinin sisteme en fazla yansıdığı, karşılık bulduğu yönetim şeklidir. 1960 darbesinden sonra insanların içinde en fazla kalan ukdenin rahmetli Menderes ve arkadaşlarının idam edilmesini engelleyememek olduğu açığa çıktı. 15 Temmuz’da bunu yaşamadık, demokrasimize sahip çıktık. Başta silahlı kuvvetler olmak üzere tüm kurumların kendi iç işleyiş mekanizmalarının farkında olması, siyasi iradeye tabi olmak zorunda oldukları ve bunu aşamayacaklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Dolayısıyla demokrasinin içselleştirilmesi, demokratik fikrin yaygınlaştırılması geliştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Millet darbecilere ders verdi”

Siyaset Bilimci Kürşat Birinci de 15 Temmuz gecesinde yaşananları şu sözlerle anlattı; “15 Temmuzda, benim ruhumu, düşüncemi değiştiren şu oldu. Benimle aynı duygu ve düşüncelere sahip amcalar teyzeler, ayağında terlikle gelenler onlara karşı kullanılan sembolleri tek tek almaya başladılar. Bayrağı, marşı, vatan sevgisini almaya başladılar, bir ülke işgalden nasıl kurtarılır bunun dersini vermeye başladılar. 15 Temmuzda yaşadığımız ve yakaladığımız o bilinci ve birlikteliği korumak zorundayız. Siyasi, toplumsal tercihlerimizi, uluslararası tercihlerimizi buna göre yapmak zorundayız.”

“Millet istiklali seçti”

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahid Küçükyılmaz ise konuşmasında Milli irade ve istiklal vurgusu yaptı. Küçükyılmaz; “Milli İrade 15 Temmuz’da hainlerin üzerine tokat gibi indi. Onlar hep gizlendikleri için birilerinin onların karşısına çıkıp da kendilerine meydan okumasına alışkın değiller. O yüzden 15 Temmuz darbe girişimi, ne klasik bir darbe girişimidir, ne de müdahaleci bir darbe girişimidir. 15 Temmuz darbe girişimi, terörist bir darbe girişimidir. O gece sadece demokrasi ve darbenin savaşına şahit olmadık, o gece aynı zamanda özgürlük ve kölelik de savaştı. Esaret ve istiklal de savaştı. Bu millet 100 yıl önce olduğu gibi istiklali seçti” şeklinde konuştu.

Program sonunda Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin konuşmacılara plaket takdim etti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -