Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Fibromiyaljinin 9 belirtisine dikkat

MEMORİAL ANTALYA HASTANESİ FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ’NDEN UZ. DR. FERİDE EKİMLER SÜSLÜ, YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FİBROMİYALJİNİN KONTROL ALTINA ALINMASI İÇİN HASTALARA ÖNERİLERDE BULUNDU.

Fibromiyaljinin 9 belirtisine dikkat
26 Kasım 2018 - 11:58

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyaljinin kontrol altına alınması için hastalara önerilerde bulundu.

Nedeni tam olarak bilinmeyen fibromiyaljinin, eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görüldüğüne işaret eden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü, “Hastalığı olan kişilerin birinci derece yakınlarında da görülme sıklığı artmaktadır. Uyku bozuklukları, düşme ya da motorlu araç kazası gibi büyük fiziksel travmalar, ruhsal travmalar, bazı viral hastalıklar, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi bazı romatizmal hastalıkların fibromiyaljiyi tetikleyen faktörler olduğu bilinmektedir” dedi.

“Depresyona neden olabilir”

Ağrı ve yaygın ağrının fibromiyaljide en sık karşılaşılan şikayetler olduğuna dikkat çeken Süslü, “Ağrılar genellikle vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgesinde yoğun hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de hissedilebilir. Hastalar vücudunun bir tarafının diğer taraftan daha çok ağrıdığını ifade eder. Nadiren el ve ayaklarda şişlik olabilir. Hastaların yarısında gerilim tipi baş ağrısı vardır. Sık idrara çıkma ve acil idrar yapma gereksinimi doğar. Çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları da görülebilir. Bazı hastalarda depresyon ve benzeri şikayetlere de ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

9 belirti

Uyku bozukluğu, sabahları yorgun kalkma, karın ve göğüs ağrısı, ellerde uyuşma, kabızlık veya ishal, mide ağrısı, adet dönemi ağrıları, nefes almada zorlanma ve çabuk sinirlenme fibromiyaljinin belirtisi olduğunu kaydeden Süslü, tedavide de en yetkili yöntemin egzersiz olduğunu söyledi. Süslü, “Fiziksel egzersiz tedavide çok önemlidir. Birçok çalışmada en etkili tedavinin, düşük yoğunluktaki aerobik olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte her hasta için her egzersiz uygun değildir. Fibromiyalji hastalarında ağrının rahatlatılması ve yaşam kalitesinin artırılmasında genellikle yüzmenin etkili olduğu belirtilmiştir. Özellikle açık havada yapılan tempolu yürüyüşler, hastalıkta görülen şikayetlerin giderilmesi konusunda en az yüzme kadar etkilidir. Gevşeme ve germe egzersizleri, bisiklete binme ve su aerobiği gibi aktivitelerden de yararlanılabilir” diye konuştu.

“Uyku kaçıran alışkanlıklardan uzak durulmalı”

Hastalığın tedavisine ilişkin açıklamalarda da bulunan Süslü , “Fibromiyalji sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, yorgunluğu gidermek, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bu yüzden yatmadan önce uykuyu etkileyecek alkol, sigara, çay, kola, kahve gibi maddeler tüketilmemelidir. Antidepresan ve ağrı kesici olmak üzere, uyku düzenleyici ve kas gevşetici ilaçlar ile tedavi planlanır. Bunun dışında hassas noktalar üzerine lokal enjeksiyonlar yapılabilir. Fizik tedavide sıcak uygulama, derin ısıtıcılar, ağrı kesici özelliği olan elektriksel stimülasyon ve masaj ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca hastalara kaplıca kürleri önerilir” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat