Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

İtirazen Şikayet Başvurusu

İtirazen Şikayet Başvurusu
15 Nisan 2020 - 17:40

İtirazen Şikayet Başvurusu

2002 yılında kabul edilen Kamu İhale Kanunu isteklilere Avrupa’daki örneklerine benzer biçimde idari başvuru hakkı tanımıştır. Bu başvurunun en önemli özelliği sözleşme imzalamadan önce yapılması ve başvuru nihai karara bağlanmadan sözleşme imzalanmamasıdır. 

Kamu İhale Kanununun 56’ncı maddesinde “İdareye şikayet başvurusunda bulunan veya idarece alınan kararı uygun bulmayan aday, istekli veya istekli olabilecekler tarafından 55 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen hallerde ve sürede, sözleşme imzalanmadan önce itirazen şikayet başvurusunda bulunulabilir. İhalenin iptaline ilişkin işlem ve kararlardan, sadece şikayet ve itirazen şikayet üzerine alınanlar itirazen şikayete konu edilebilir ve bu kararlara karşı beş gün içinde doğrudan Kuruma başvuruda bulunulabilir. Kurum itirazen şikayet başvurularını başvuru sahibinin iddiaları ile idarenin şikayet üzerine aldığı kararda belirlenen hususlar ve itiraz edilen işlemler bakımından eşit muamele ilkesinin ihlal edilip edilmediği açılarından inceler. İdare tarafından şikayet veya itirazen şikayet üzerine alınan ihalenin iptal edilmesi işlemine karşı yapılacak itirazen şikayet başvuruları ise idarenin iptal gerekçeleriyle sınırlı incelenir.” düzenlemeleri bulunmaktadır. 

Bu kadar etkili bir yol olarak kurgulanan itirazen şikayet başvurusundan istenilen sonucu almak için ne yapmak gerekir? Sorunun cevabını bulmak üzere AHT Hukuk yetkilileri ile konuştuk. Yetkililer, AHT Hukuk’un bu alanda uzmanlaştığını belirttikten sonra itirazen şikayet başvurusunun en önemli ayaklarından bir tanesinin süreler olduğunu vurguladı. Kamu İhale Kanununa göre açık ihale usulünde işlemin öğrenildiği tarihten itibaren 10 gün içinde idareye, idarenin cevabından itibaren de 10 gün içinde Kamu İhale Kurumu’na başvurulması gerekiyor. Bu süreler geçtikten sonra başvurudan sonuç almak imkansız hale geliyor. 

İtirazen şikayet başvuru dilekçelerinin yazımının da önemli olduğunu vurgulayan yetkililer, Kamu İhale Kurumunun başvuru sahibinin iddiaları ve eşit muamele ilkesini incelediğini, bu nedenle aykırılık iddiasının da itirazen şikayet başvurusunda açık ve hukuki olarak yazılması gerektiğini belirtiyorlar. 


www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al