Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kadın Çiftçiler Yarışması sonuçlandı

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KADIN ÇİFTÇİLERİN BİLGİ BİRİKİMİNE KATKI SAĞLAMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR 2’İNCİ BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI’NI GAZİPAŞA’DAN GÜLER KAPTANOĞLU KAZANDI. KAPTANOĞLU, 15 BİN TL’LİK ÖDÜLÜN DE SAHİBİ OLDU.

Kadın Çiftçiler Yarışması sonuçlandı
07 Ekim 2017 - 17:50
banner

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor 2’inci Bilgi ve Kültür Yarışması’nı Gazipaşa’dan Güler Kaptanoğlu kazandı. Kaptanoğlu, 15 bin TL’lik ödülün de sahibi oldu.

Kadın çiftçilerin yarışmasına 18 ilçeden 133 kadın çiftçi katıldı. 23 Ağustos’ta Korkuteli’nden başlayan yarışmada toprağın sultanları ilk olarak bulundukları ilçenin birincisi olmak için ter döktü. 18 ilçe birincisi kadın çiftçi, önce yarı finale ardından büyük finalde yarışmaya hak kazandı. 8 finalist Atatürk Kültür Merkezi(AKM) Perge Salonu’ndaki finalde birincilik için kıyasıya mücadele etti. Yarışmayı, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Hasan Özlü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşi Ebru Türel, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ve çok sayıda çiftçi izledi.

Birincilik Güler Kaptanoğlu’na

Büyük çekişmeye sahne olan yarışma sonunda 15 bin TL’lik birincilik ödülünü Gazipaşa’dan Güler Kaptanoğlu alırken, 10 bin TL’lik ikicilik ödülünü Elmalı’dan Şerife Özkaya, 7 bin 500 TL’lik üçüncülük ödülünü ise Finike’den Hacer Kılbacak kazandı.

“Tarım, insanlık var oldukça olacak”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, “Çiftçilik, insanlık tarihi kadar eski. İnsanlık var oldukça kıyamete kadar devam edecek önemli bir meslek. Bugün dünyanın en büyük problemi güvenli gıda ve sağlıklı beslenme. Çiftçilik ve tarım sektörünün hiçbir zaman modası geçmeyecek. Hep tarımı konuşuyor olacağız. Bu önemli konuda Büyükşehir Belediyemiz, Tarım İl Müdürlüğümüz ile işbirliği yaparak kadın çiftçilerimiz yarışmasını düzenliyor. Bu yarışmalara katılan bütün yarışmacılarımızı bütün kadın çiftçilerimizi kutluyor ve tebrik ediyorum” dedi.

Toplam 60 bin TL ödül

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya 18 ilçeden 133 kadın çiftçinin katıldığını belirterek, “Bu ilgi için toprağın sultanlarını tebrik ediyorum. Yarışmada toplam 60 bin TL’lik ödül verilmesi aslında kadın çiftçilerin emeklerine koyduğumuz saygının sembolik bir ifadesidir. Bir kadın çiftçi demek, hem anne hem evini çekip çeviren hem de toprakta ağır bir çalışma yapan kadın demektir. Türkiye’de yediğimiz ekmekte, yemekte, kadın çiftçilerimizin yüzde 47 emeği ve hakkı vardır. Bu emek kolay ödenir bir emek değildir” diye konuştu.

Birinciye 15 bin TL

Her alanda kadınların yanında olacaklarını ifade eden Türel, “Onları koruyacağız ve destekleyeceğiz. İşte biz burada kadın çiftçilerimize ödül vermenin anlamının esasen bu olduğunu ifade ediyoruz. Yarışmada birinci olan kardeşimize 15 bin TL, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 TL ödül veriyoruz. Medeni cesaret göstererek bu yarışmaya katılan ve finale kadar yükselerek başarı gösteren ancak ilk üçe giremeyen yarışmacılarımıza da bin TL mansiyon ödülü veriyoruz” dedi.

Bedava elektrik Ebru Türel’in projesi

Kadın çiftçi yarışmasının tarıma ve üreticiye verdikleri önem ve kıymetin göstergesi olduğunu belirten Başkan Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tarım üreticimize birçok farklı alanda çalışıyoruz. Çiftçilerimize tarım sulamasında bedelsiz olarak elektrik sağlanması için 2 megavat kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kurduk. Önümüzdeki yıl bu santrallere toplamda 30 milyon TL harcamış olacağız. Güneş enerji santralleri kurarak sulama birlik ve kooperatiflerimize elektriği bedava verme fikri Ankara’daki genel başkan yardımcılığım dönemimden beri konuşulan Türkiye’de ilk ve örnek projedir. Bir Menderes Türel projesiydi. Bugün ben bu kadar kadın çiftçimizin nezdinde bir itirafta bulunmak istiyorum. Aslında bu projenin fikri sahibi çok kıymetli eşim Ebru Türel’dir. Ona bundan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

Kapalı sulama tesisleri ile tarıma destek

Ebru Türel’in bu fikrinin devamını getirerek tarımsal sulamada büyük bir başarı sağladıklarını söyleyen Başkan Türel, Elmalı Yuva’da 5 bin dekar, Finike Arif-Yalnız-Gökçeyaka’da 6 bin dekar, Gazipaşa’da 160 dekar, Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesinde 350 dekar, Döşemealtı Karaveliler mahallesinde 3 bin dekar, Korkuteli Beşpınar Mahallesinde bin 200 dekar araziye hizmet veren kapalı sistem sulama tesisleri yaparak hizmete sunduklarını dile getirdi.

Soğuk hava depoları yapacağız

Bu hizmetleri Büyükşehir Yasası ile yapabilir hale geldiklerini ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık Büyükşehir Belediyesi tarafından gerek sulama suyundaki enerji maliyetinin düşürülmesi gerek kapalı sistem sulama sistemlerinin yapılması gibi çalışmalarla tarıma ciddi bir destek sağlanıyor. Şimdi soğuk hava depolarını yapacağız. Daha yapacağımız birçok sulama sistemi projesini de bundan sonraki süreçte başlatıyoruz. Tarım sektörü bizim için fevkalade önemli. Antalya turizmin olduğu kadar tarımın da başkenti.”

Tarım sorunlarını çözmenin en önemli yolunun üretici birlikleri kurmaktan geçtiğine işaret eden Başkan Menderes Türel, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Antalya’da üretici birliklerimizin, kooperatiflerimizin gelişip güçlenmesini istiyoruz. Kadın çiftçilerimiz de birliklerde kooperatiflerde daha fazla görev alsınlar. Bun yaparsak Antalya tarımın çok daha güçlü olacağına inanıyorum. Kadının emek verdiği yerde mutlaka bereket vardır. Antalya tarımı kadınlar sayesinde zenginleşecektir.”

Yarışma sonunda dereceye girenler, ödüllerini Tarım Bakanlığı Müsteşarı Hasan Özlü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in elinden aldı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Volanlı Elbise Modası
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Topraksız Tarım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kot Ceket
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kemik Fermuar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kadın Şişme Yelek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Boyama Kalemleri

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon -Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -