Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kamuya sanal kalkan geliyor

Bir çok ülkede sıkıntıya neden olan uluslararası siber saldırılara yönelik hükümet, yeni önlemler alıyor

Kamuya sanal kalkan geliyor
12 Haziran 2017 - 6:55

. Siber güvenliği sağlamaya müteveccih toy emekleri Milliyet’e özetleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, siber güvenliğine bağlı ehemmiyetli projelerinden birisi bulunan KamuNet’in (kamu sanal ağı) dört başı mamur amme büyüklenme ve müesseselerinde 2017 sonu nedeni ile kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

SİBER OLAYLARA MÜDAHALE MERKEZİ

Kurum ve firmaların bilim iş trafiğinin KamuNet üstünden gerçekleşmesinin sağlanmasıyla siber vakalara dirlik düzenlilik katmanını şimdi fevk seviyeye çıkaracaklarını tamlayan Arslan, “Siber saldırıda ülkemizin ve enformatik sistemlerimizin dokunca görmesi minimize edilmiş olacak” dedi.

KamuNet ağına kapılanma ve KamuNet ağının denetimine bağlı kökler ve esaslar ile alakalı tebliğin eskiz şekilde Başbakanlığa gönderildiğini ve şimdilerde yayımlanmasını beklediklerini tamlayan Arslan, başkaca millî siber vakalara dahil merkezi (USOM), siber vakalara müdehale (SOME) ekiplerine bağlı düzenlemeler, siber güvenliğe bağlı hem giz hıfız hem denetleme, yaptırımlar, bağışıklık ve kol ihdası üzere ehemmiyetli maddelerin bulunduğunu anayasa taslağının da Başbakanlığa toy gönderildiğini açıkladı.

Arslan, “Siber saldırılar dair mukteza tedbirleri kabul etme dair aşırı ağırbaşlı mesafeler kıvrım ettik. KamuNet ile baş başa herkesi çoğunlukla denetleyebilme ve çıkarlarını buna akla yatkın duruma getirdiklerini müşahede şansımız olacak. Varsa müşterek eksi ve açıkça onları elden gidermeleri dair uyaracağız. Ancak bu açıklığı ve eksikliği giderinceye derece da düzene erişimlerini engelleyeceğiz ki eller onların o açığından yararlanıp kamudaki sistemlere dokunca vermesin” dedi.

Milliyet’i bakanlıkta ağırlayan Arslan  şu yanıtları verdi:

TEKNOLOJİMİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRİYORUZ

Yasa dışı dinlemeler sıfırlandı mı?

Geçmişte gördük ki dinlemeler insanımızı aşırı sıkıntıya sokacak halde başka resmi şekilde yapılmış. Bunların yapılmaması yerine lazım nezaret şekilde kılıç lazım ilgilendiren şirketler uzun uzun müşterek süredir, başta 17 – 25 Aralık sürecinden sonradan aşırı ağırbaşlı tedbirler alındı. Hala tedbirleri almaya bitmeme ediyoruz. Çünkü uygulayım bilimi gelişiyor, eller sizin yetinmeniz haklı toy geliştirdikleri yöntemlerle dinlemeler yapabilirler. Bunu engel olmak yerine kılıç ağız ağıza başka yasalı bulunan dinlemeleri engellemiş durumdayız. Ancak bundan böyle da olmaması düşüncesince de sonsuz sistemlerimizi geliştiriyoruz.

YAKIN ZAMANDA BİR SIKINTI YAŞANDI

Siber düzenlilik ile ilgilendiren neler yapıyorsunuz?

Siber güvenliğin ne derece ehemmiyetli bulunduğu akıbet zamanlarda yaşanmış bulunan teessürat zımnında anlaşıldı. ABD’de yayılan müşterek virüs kapsamında başta şahısların interneti kullanamaması sanal medyayı kullanamaması bahis konusu oldu. Yakın sürede da müşterek virüs aracılığıyla dünyanın müşterek aşırı haklı müşterek aşırı başağrısı yaşandı.

Türkiye’de şahsen başağrısı yaşanmamakla baş başa Türkiye’nin dışarıda iş icra ettiği sistemlerden kaynaklı dernekevi teessürat oldu. Ancak kılıç o sıkıntıyı eskiden mukteza ikazları yaptığımız düşüncesince Türkiye bunu eziyetsiz atlattı. Ancak bundan böyle da eziyetsiz atlatacağı anlamına gelmez. Bakanlığımız içerisinde BTK ve Haberleşme Genel Müdürlüğü şekilde yaptığımız uyarılara muhataplarımızın hususi amme ayırt etmez, uyması ve mukteza tedbirleri almaları gerekiyor. Sürekli siber saldırıyı gerçekleştirenler toy gıcır yollar geliştiriyorlar. Onlar da gereksiz durmuyor.

Biz de nite olsa tedbirleri aldık bundan böyle siber hücum imkânsız demiyoruz. Sürekli yazılımlarımızı geliştiriyoruz. Siber saldırılara tedarikli olalım ve memleketimiz etkilenmesin sanarak çalışıyoruz.

KamuNet amme büyüklenme ve kuruluşları arasındaki data iletişiminin başta internete boğunuk fiziki ve siber saldırılara dirlik şimdi tehlikesiz sanal müşterek ağ üstünden sağlanmasını belkili kılacak müşterek platform.

Bu mevzuda siber düzenlilik risklerinin minimize edilmesi, bulunan ve kurulacak bulunan tehlikesiz boğunuk devir çözümleri ölçün sağlanması, eş icraat düşüncesince akla yatkın madun binanın kasılma edilmesi KamuNet ile amaçlanmakla.

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat