Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kepez’den Dokuma’ya Emirgan Çeşmesi

KEPEZ BELEDİYESİ, ‘İLÇENİN 6 MEYDANINA OSMANLI ÇEŞMESİ’ PROJESİ KAPSAMINDA DOKUMAPARK’A, EMİRGAN ÇEŞMESİ’NİN ANITSAL DEĞERİ OLAN BİR ÖRNEĞİNİ İNŞA ETTİ.

Kepez’den Dokuma’ya Emirgan Çeşmesi
18 Şubat 2018 - 9:50

Kepez Belediyesi, ‘İlçenin 6 meydanına Osmanlı Çeşmesi’ projesi kapsamında Dokumapark’a, Emirgan Çeşmesi’nin anıtsal değeri olan bir örneğini inşa etti.

Kepez Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin su kültürüne getirmiş olduğu mana değerini anlatmak amacıyla Osmanlı dönemi çeşmelerinin örneklerini ilçenin meydanlarına kazandırıyor. Kent Ormanı ve Park Orman’dan sonra 3. Osmanlı Çeşmesi, Dokumapark’a yapıldı.

Dokuma Park’a, 1. Abdülhamit’in, zevcelerinden Hümaşah Hatun ile oğlu Şehzade Mehmet’in ruhlarını şad etmek için yaptırdığı Emirgan Çeşmesi’nin bir örneği inşa edildi. Fabrika binası nizamiyesindeki çeşmenin yapımı tamamlandı. Aslına uygun şekilde yapılan eserin sekizgen planlı mermer yapısının dört yüzünde çeşme var.

Mimari yapının dış kaplamasında dayanıklılığı yüksek bir taş olan ve hijyenik alanlar için tercih olan ‘Beyaz Marmara’ mermeri kullanıldı. Emirgan Çeşmesi, müzeleriyle, yeşil alanlarıyla, kültürel tesisleriyle önemli bir sosyal yaşam merkezi haline gelen Dokuma Fabrikası Yerleşkesi’nin mimari estetiğine artı bir değer kattı. Başkan Hakan Tütüncü de diğer projelerinde olduğu gibi kusursuz ve zarif bir eserin ortaya çıkması için Emirgan Çeşmesi’nin yapımıyla da yakından ilgilendi. Tütüncü, mimari formundan, mermerine, çeşmelerin musluklarından çatısına ve kitabesine varıncaya kadar çeşmenin her ayrıntısıyla ilgilendi.

Kepez’e meydan çeşmeleri konusunda farklı bir koleksiyon armağan ettiklerine söyleyen Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, “Hem Türkiye’nin hem de Osmanlı Devleti coğrafyasının dört bir tarafından mimari özellikleri olan çeşmeleri Kepez’e kazandırıyoruz. Böylece ilçemizde kentsel bir tasarım meydana getiriyoruz”dedi.

Çeşmelerin anıtsal değeri var

Kepez’in meydanlarına, ecdadın su kültürünü yaşatmak amacıyla Osmanlı meydan çeşmeleri inşa ettiklerini ifade eden Başkan Tütüncü, “Çeşme projesi ile Osmanlı’nın su kültürüne getirmiş olduğu mana değerini anlatmak istedik. Elle yapılan taş işçiliğinin güzel örnekleri olan çeşmelerimizin anıtsal değeri de var. Kalıcı bir eser olarak çeşmelerimiz, belki 100 yıl sonra yine ayakta kalacak. Çeşmelerimiz, 100 yıl sonra da insanlara su vermeye devam edecek” diye konuştu.

Osmanlı Çeşmesi 3 meydana

Kepez’i, su kültürüyle zenginleştireceklerini dile getiren Tütüncü, “Atalarımızın taş sanatını, estetiğini Kepez’in caddelerinde ve meydanlarında herkese göstereceğiz. Böylelikle kente farklı bir mana değeri katmış olacağız” dedi. Kepez’in meydanlarına Osmanlı Çeşmesi Projesi, kapsamında Çelebi Sultan Mehmed Camii bahçesine Bosna Çeşmesi, Tek Sarnıç Kent Parkı’na Emir Sultan Çeşmesi ve Ulu Camii Çeşmesi (Bursa), belediye hizmet binası önüne Hacı Adil Bey Çeşmesi (Edirne) yapılacak. Park Orman’a inşa edilen Isparta Ulu Camii Çeşmesi geçtiğimiz aylarda misafirlerine su ikram etmeye başlamıştı.

Çeşmelerin duvarında su kasidesi

Başkan Hakan Tütüncü, anıtsal niteliği olan bu çeşmenin kitabesine Fuzuli’nin, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (SAV) duyduğu derin sevgiyle birlikte, suya duyulan hasret ve aşk temalarına yer verdiği Su Kasidesi’nin ‘Dest-bûsi ârzusiyle ger ölsem dostlar Kûze eylen toprağım sunun anınla yâre su’ beyitini yazdırdı. Günümüz Türkçesi ile ‘Dostlarım! Eğer sevgilinin (Burada kastedilen sevgili Hz. Peygamberimiz Efendimizdir.)elini öpmek arzusuyla ölürsem toprağımdan bir testi yapın ve sevgiliye onunla su verin’ anlamına gelen Su Kasidesi’nin 13. beyiti, geleneksel hat sanatıyla çeşmenin mermerine yazıldı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -