Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kepez’den kurban hizmeti

Kepez’den kurban hizmeti
07 Temmuz 2021 - 2:16

Kepez ilçesinde, 20 Temmuz’da başlayacak olan Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında kurban satış ve kesim yerleri belli oldu. İlçede iki noktada kurulan geçici hayvan pazarında, kurbanlık satışları başladı.

Kepez Belediyesi, 9 mahalledeki kapalı semt pazarı alanını kurban kesim yeri; Fevzi Çakmak ile Çamlıca mahallelerindeki iki noktayı da kurban satış yeri olarak belirledi. Kurban satış ve kesim yerleri olarak belirlenen alanların hazırlanması ile sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar da başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, satış yerlerinde kontrollü giriş, kesim yerlerinde ise randevulu sistem uygulaması olacak.

Küçükbaş hayvan pazarı Fevzi Çakmak’ta

Kepez Belediyesi Encümeninin aldığı karar kapsamında ilçede küçükbaş hayvan pazarı Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, büyükbaş hayvan pazarı ise Çamlıca Mahallesi’nde kuruldu.
 Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki Varsak Trafo Merkezi`nin kuzeyinde, yerleşimin olmadığı 10 dönüm alanda kurulan küçükbaş hayvan pazarının zemini, mıcır serilerek iyileştirildi. Kepez Belediyesi, 140 adet küçükbaş hayvan çadırının bulunduğu pazar alanında, yeme-içme, tuvalet, duş ve lavabo alanları oluştururken, pazarın elektrik ve su ihtiyacını da karşıladı.

Büyükbaş hayvan pazarı Çamlıca’da

Büyükbaş hayvan pazarı ise önceki yıllarda olduğu bu yıl da Çamlıca Mahallesi Köseler Sokak’ta, Antalyalılara hizmet verecek. Çevresinde konut yerleşiminin olmadığı 45 dönüm alana kurulan pazarda, 82 adet büyükbaş hayvan çadırı bulunuyor. Zabıta karakolu binası, hırdavatçı dükkânı, restoranı ve mescidi bulunan;  duş, tuvalet, elektrik ve su alt yapısı olan pazara ulaşımı sağlayan karayolu da sıcak asfaltla kaplandı.
Türkiye’nin değişik illerinden gelen hayvan üreticilerinin, her iki pazarda yerlerini almasıyla kurbanlık hayvan satışları başladı.   

Kurban pazarlarına dört dörtlük hizmet

Kepez Belediyesi, zabıtanın 24 saat görev yaptığı kurban satış alanlarında bulunan yeme içme alanlarını, tuvalet, duş ve lavaboları sık sık temizliğini yaparak, dezenfekte ediyor. Pazar alanlarındaki hayvan gübreleri de her gün düzenli olarak alınıyor ve sinek ilaçlaması yapılıyor.  Kurban satış alanları, pandemiye karşı da ilaçlanarak, hijyen hale getiriliyor. Hayvanların su ihtiyacı da belediye tarafından karşılanıyor.
Çamlıca Kurban Satış Pazarı’na, Süleyman Demirel Bulvarı ve Hamza Taş Bulvarı’ndan sonra Çamlıca Mahallesi yolundan yönlendirme levhaları takip edilerek, ulaşılabilir.

9 ayrı bölgeye kesim noktası

Kepez Belediyesi, kurban kesim yerlerini de, genel sağlık şartlarına uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, yeteri derecede aydınlatma ve havalandırması bulunan mekanlardan seçti. Kesim yerleri, insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak. Belediye Encümeni kararıyla Zafer, Yenidoğan, Varsak Karşıyaka,  Teomanpaşa, Varsak Ayanoğlu, Şafak, Çamlıbel, Gazi mahalleleri ile Yeni Mahalle’de bulunan kapalı semt pazarlarında, kurban kesim noktaları oluşturuldu. İlçe sakinleri, kurbanlarını bu noktalarda kesebilecekler.  Kepez Belediyesi, Zafer Mahallesi Cumartesi Pazarı’nda ücretsiz kesim hizmeti verecek. Kesim yerlerinde kasaplık belgesi olan kişiler görevlendirilecek. Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, İslami kurallara uygun şekilde kesimlerin yapılacağı pazar alanının temizliğini, her kesimden sonra yapacak. Zabıta Müdürlüğü personelinin de bulunacağı kesim noktalarının su ve elektrik ihtiyacı da karşılanacak.

Tütüncü, “Kurban için sağlıklı ortamlar oluşturduk”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, ilçe sakinlerinin kurban ibadetlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Kurban satışı ve kesimi için genel sağlık kurallarına uygun ve sosyal imkânların bulunduğu ortamlar oluşturduklarını aktaran Başkan Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “Bu noktaların her türlü sosyal ihtiyaçları belediyemiz tarafın karşılanacak. Hemşehrilerimizin, kurban ibadetlerini sorunsuz şekilde yerine getirebilmeleri için kurban kesim ve satış yerlerinde belediyemiz 24 saat esasına göre görev yapacak. Hemşehrilerimizden, kurban vecibelerini yerine getirirken, koronavirüs tedbirlerine titizlilikle uymalarını rica ediyorum. Anadolu’nun değişik illerinden ilçemize gelen hayvan üreticilerimizi de misafirimiz olarak görüyoruz. Üreticilerimize, ticaretlerini en güzel şekilde yapabilmeleri için her türlü altyapısı, sosyal imkânları bulunan pazar alanları oluşturduk. Bu pazar alanlarının, temizliğinden ilaçlanmasına kadar ihtiyaçlarını karşılayacağız. Kurban Bayramımızın kalplerimizi birbirine daha da yakınlaştırmasını diliyorum. Birliğimizi, kardeşliğimizi normalleşme süresinde en güzel şekilde yaşayabileceğimiz bir bayram olmasını temenni ediyorum.” 

Kepez’in Kurban satış yerleri:
Büyükbaş :Çamlıca Mahallesi Köseler Caddesi
Küçükbaş: Fevzi Çakmak Mahallesi 6277 sokak
Kurban Kesim yerleri:
Zafer Mahallesi Cumartesi Pazarı (Kepez Belediyesi ücretsiz kesim noktası)
Kapalı Salı pazarı
Varsak Karşıyaka Mahallesi  
Teomanpaşa Kapalı Cuma pazarı
Varsak Ayanoğlu Mahallesi kapalı Perşembe pazarı
Yeni Mahalle kapalı pazar pazarı
 Şafak Mahallesi kapalı salı pazarı
Çamlıbel Mahallesi kapalı pazar pazarı
 Gazi Mahallesi TOKİ Çarşamba pazarı yanı

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al