Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kepez’e Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi

Kepez’e Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi
07 Temmuz 2021 - 2:17

Kepez Belediyesi ve Antalya Genç İş İnsanları Derneği işbirliğiyle, 5 Temmuz Antalya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında gençlere Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi armağan edildi. 

Antalya’nın en büyük meydanı Kepez Kent Meydanı’na, Kepez Belediyesi ve Antalya Genç İş İnsanları(ANTGİAD) işbirliğiyle Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi açıldı. Kütüphane açılışına AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ANTGİAD Başkanı Osman Sert, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar ve vatandaşlar katıldı.  Törende konuşan Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Osman Sert, kütüphane açılışının yapıldığı 5 Temmuz tarihinin Antalya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı olduğunu söyledi. Bu anlamlı günde düşman esaretini kabul etmeyecek, tam bağımsızlık ruhuyla yetişecek nesillere ışık tutacak kütüphanenin açılışıyla gurur duyduğunu belirten Sert, “İlim ve aklın kazanamayacağı zafer yoktur. Bu düşünceyle yola çıkarak bu kütüphaneyi hep birlikte Kepez Belediye’mizin de destekleriyle inşa ettik. Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi özgür, eşit ve kardeşçe yaşanabilecek bir toplum yaratmak için inşa ettiğimiz önemli eserlerden birisi oldu. Kepez Belediyesi, 2023 yılı sonuna 16 kütüphaneyi Kepez halkına kazandıracak. 1923 yılında 23 tane lisesi olan bir toplumdan, sadece bir ilçesinde 16 tane kütüphanesi olan bir ülke haline geldik. Bu önemli bir başarıdır. Bu imkanları doğru kullanırsak, hep birlikte üretirsek başarıya ulaşacağımızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Antalya’nın iş insanları anlamında sivil toplum kuruluşu olan Antalya Genç İş İnsanları Derneği olarak bu tarihi sorumluluğun bilincinde bizde 32. yılımıza girerken Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi ile yapmış olduğumuz katkıyı bir kez daha manevi huzurla yaşıyoruz.”diye konuştu.

Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Osman Sert, konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir gün benim düşüncem bilimle ters düşerse, bilimi tercih edin.” sözleriyle tamamladı.

Eserler zincirine bir yenisi daha

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’de, Cem Karaca’nın ‘Merhaba gençler her zaman genç kalanlar’ sözlerine değinerek, “ eserler zincirimize yeni bir halka eklediğimiz bu anın mutluluğunu sizlerle paylaşmaktan büyük onur duyuyorum” dedi. 5 Temmuz 1921’de, bundan 100. yıl önce Antalya’nın bu aziz milletin malı olduğuna dair çok önemli bir tescil yaşandığını hatırlatan Başkan Tütüncü, “ İşgal kuvveti İtalyanlar, 5 Temmuz’da bu güzel şehre geldikleri gibi bu güzel şehri terk ettiler. Bu işgalin sembolü olan şehidimiz Mustafa Haşmet’i, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadelemizin ölümsüz kahramanlarını saygıyla hürmetle ve rahmetle anıyorum. Bu anlamlı eserin açılışını bu tarihte seçmemiz asla bir rastlantı değildir. Gençlere armağan ettiğimiz bir kütüphanenin açılışını yapıyoruz. Ama biz bu kütüphaneyi Mustafa Haşmet ve milli mücadelenin ölümsüz kahramanlarına ithaf ediyoruz. Hayırlı olsun“dedi.

Kepez’e 2023’te 16 kütüphane

Güzel bir işbirliğiyle gençlere bir kütüphane daha armağan ettiklerini belirten Tütüncü, “Bu kütüphane binasını biz yaptık. Bu kütüphane binasının içini ANTGİAD ile birlikte beraberce düzenledik. Kitap koleksiyonunu da bize ANTGİAD hediye etti. Birlikte beraberce güzel bir eseri gençlerimize armağan etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Kütüphane açmaktan, eğitime yatırım yapmaktan, gençlerin bilimle buluşmasından, sanatla buluşmasından, onların kültürle konuşmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Biz bu şehrin gençlerinin bilgiyle, ilimle, irfanla, sanatla donanması için her türlü yatırımı yıllar içinde en güzel biçimde yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Takvimler 29 Ekim 2023’ü gösterdiğinde  Kepez Belediyesi’nin, proje ortakları ile birlikte hayata geçirdiği tam 16 yeni kütüphane olacak. Cem Karaca Kütüphanesi  bu kütüphanelerin 5’ncisidir. Bu kütüphanelerimiz mahallelerimizin tam da ortasına, çevresinde yaygın eğitim kuruluşları olan noktalara özellikle yapılmaktadır. İki amaca da hizmet etsin diye… Birincisi her kütüphane doğası gereği kitaba olan ilgiyi sevgiyi artırır, onu besler, onu geliştirir. İkincisi de kütüphaneler ders çalışma yerleridir.” diye konuştu.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Kent Meydanı’na geçtiğimiz yıl Millet Kıraathanesi açıldığını, Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi’nin meydanın ikinci kütüphanesi olduğunu da sözlerine ekledi.  

En zengin kütüphaneye 30 bin ziyaretçi

Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 19 Mayıs’ta açıldığını hatırlatan Tütüncü, 7 haftada kütüphaneyi 30.000’in üzerinde kitapseverin ziyaret ettiğini söyledi. Cemil Meriç’in şehrin en zengin kütüphanesi olduğuna değinen Tütüncü, “16 kütüphanemizin amiral gemisi olacak çok önemli bir yatırıma hazırlanıyoruz. Üniversite’nin hemen karşısında, kentsel dönüşümün tamda ortasında, özgün bir mimariyle 6 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Antalya’dan değil,  Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini yapıyoruz. Bu kütüphane tam 1 milyon kitap ve basılmış esere ev sahipliği yapacak. Bu kütüphaneyi Cumhuriyet’in 100. Yılında 29 Ekim 2023’te hizmete açacağız. “dedi.

Tütüncü’den Milletvekili Köse’ye teşekkür

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, konuşmasının sonunda Kepez’in gençlerine çok önem verdiği için, çocuk ve gençlere çok büyük katkılar sunduğu için AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse’ye teşekkür etti. Tütüncü, “Sizlerin desteği ile görev yıllarımızda Kepez’e 130’dan fazla okul kazandırdık. Bu okulların her birinde sizin, bizim, bütün ekibin, muhtarlarımızın, teşkilatlarımızın emeği, alın teri var” diye konuştu.

Kepez’de çok önemli işler yapılıyor

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse’de, Kepez’de bir başka güzel eserin hizmete açılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Kütüphaneye katkısı bulunan herkese teşekkür eden Milletvekili Köse, “Gençlere o imkanlar verdikten, gençlerin önünü açtıktan sonra, o gençlerin aşamayacağı hiçbir engel, varamayacağı hiçbir menzilde yok. Kepez’de çok önemli işler yapılıyor. Bu işlerin hiçbiri tesadüfen olmuyor. Bugün alelade seçilmiş bir gün değil. Tarihler özenle seçiliyor, mekanlar özenle seçiliyor, isimler özenle seçiliyor. Cem Karaca, Cemil Meriç, Erdem Bayazıt ismi bir çalışmanın ürünüdür. Hakan başkanımızın yaptığı işler gelecek nesillere miras olarak kalıyor.”dedi.

Nesli ihmal etmemeliyiz

Turgut Cansever’in, “Şehri imar ederken nesli ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil gelir imar ettiğiniz şehri imha eder.” sözleriyle konuşmasına devam eden Köse, “ Onun için şehri imar ederken, altyapısını, suyunu, elektriğini yaparken,  aynı zamanda nesli ihmal etmeyeceğiz, gençlerin kendini geliştirmesi için onlara yeni imkanlar sunacağız. Hakan başkanımız bunu çok güzel yapıyor. Ellerine sağlık başkanım. Ve görüyoruz işleyen demirde ışıldıyor. Hem gönüllere dokunuyor, hem kalıcı eserler bırakılıyor. Kimisi barajlar kralıdır. Kimisi yolların kralıdır. Hakan başkanımıza da kütüphaneler kralı dememizin vaktidir.  “diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, konuşmasını ANTGİAD Başkanı Osman Sert ve yönetimine kütüphaneye katkılarından dolayı teşekkür ederek tamamladı. Konuşmaların ardından Cem Karaca Gençlik Kütüphanesi hizmete açıldı. Başkan Tütüncü ve davetliler kütüphaneyi gezerek, kitapları incelediler. 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - toptan gömlek - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr