Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kilim Modelleri ve Fiyatları

Kilim Modelleri ve Fiyatları
12 Haziran 2018 - 18:49

Kilim Nedir Ve Tarihçesi Hakkında Ne Biliyoruz ?

En eski dokuma türlerinden biri olan kilim hala günümüzde özelliğini sürdüren bir dokuma çeşididir. Eski çağlardan bu yana kilim her dönemin en önemsenen örtü türlerinden biri olmuştur. İran ve orta asya dolaylarında yaşanan göçler nedeni ile yaşam koşullarının daha da iyileşmesini isteyen göçebe halkların kendilerini yağmurdan çamurdan koruma isteği ile ortaya çıkmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle Türk Halkının Orta Asya döneminde katkı sağladığı ve geliştirdiği kilimcilik farklı dokuma özellikleri ile gelişip günümüze kadar ulaşmıştır. Pek çok kilim dokuma örneğinden bahsetmek mümkündür. Yine Orta Asya döneminde en özel dokuma tekniği olarak desen şekilleri oluşturuluyordu. Bu dönemde yaşayan halklar genellikle kendi simgelerini kilimlere işliyorlardı. Böylece kendi varlıklarını ölümsüz kıldıklarına ve isimlerinin tarih boyunca yaşayacaklarına inanıyorlardır. Bu simgeler Orta Asya döneminden günümüze kadar ulaşmış ve daha modern deyimi ile motif ve desen olarak tanımlanmıştır.

Kilim Modelleri Ve Özellikleri Nelerdir ?

Kilimler eski döneme ait ve yeni döneme ait dokuma özellikleri ile en değerli dokuma türlerindendir. Etnik desenli kilimler daha çok eski dönem yaşamını temsil eder. Bu nedenle bu tarz kilimlerin tanımlanış şekli etnik desenli kilim modelleri olarak adlandırılır. Özellikle şimdilerde dokuması yapılan bu halı çeşidi klasik halı desenleri tasarlanarak dokunmaktadır. Bu kilim özel koşullarda elde edilen doğal kök boyası ile dokunan iplikler ile dokuması yapılan kilim çeşitleri arasında yer alır. Özellikle doğal boyanan ve kaliteli iplik ile dokunan bu kilimlerin en önemli özelliği ise hav sorunu oluşturmamasıdır. Ev dekorasyonunda sıkça tercihe dilen bir diğer kilim çeşidi ise geleneksel Fransız dokuması olan ipekli Aubusson kilimidir.

İncecik dokuması ve yumuşak yapısı ile ev dekorunda son derece hoş bir görünüm sağlayan özel dokuma olan bir kilim özelliği taşır. Doğal boyama iplik ve ipek dokuma oluşu nedeni ile son derece kıymetli bir kilim çeşididir. Kilim çeşitleri oldukça fazla olan dokumalarda en önemli özellik iplik kalitesi ve dokuma özelliğidir. Yine iplik kalitesi son derece iyi olan bir kilim dokuması ise modern şönil kilimlerdir. Özellikle canlı dokuma renkleri ile dikkat çekici kilimlerdir. Çift taraflı şönil kilim, Karabağ dokuması kilim, el dokuması yün kilim gibi pek çok özelliği olan çeşitlerini de bulabilmek mümkündür.

Kilim Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Kilim fiyatları dokuma tarzına ve iplik kalitesine, desen özelliğine göre değişkenlik gösterir. Kök boyama olan kilimler hem dokuma bakımından hem de desen kalitesi ve renkleri bakımından oldukça özellikli kilim türleri arasında yer alır. Sık dokuma kilimler de kalite olarak oldukça iyi kilimler olarak tanımlanır. Kilim fiyatları ise kilim modelleri ve dokuma özellikleri bakımından değişkenlik gösterebilir. Etnik desen kilim ile klasik desen kilim fiyatları aynı olmamakla birlikte bu tarz kilimleri hem kalitesinden ödün vermeyen hem de çok uygun fiyata satışa sunan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarda kilimler değerinin altında ancak kaliteli kilimler olarak satışa sunuluyor. Yine bir diğer önemli detay ise kilimlerin hangi yörede dokunduğu ile ilgilidir. Yöreye ve dokuma özelliklerine göre kilim fiyatlarında da değişkenlik durumu söz konusudur.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat