Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kimyasal gübreye karşı kompost

ANTALYA (İHA) – MURATPAŞA BELEDİYESİ, KİMYASAL GÜBRELERE KARŞI BAHÇE VE DAL ATIKLARINDAN KOMPOST GÜBRE ÜRETİYOR. ÜRETİLEN KOMPOST GÜBRE, PARK VE BAHÇELERDE KULLANILIYOR.

Kimyasal gübreye karşı kompost
23 Ağustos 2018 - 10:50

Muratpaşa Belediyesi, kimyasal gübrelere karşı bahçe ve dal atıklarından kompost gübre üretiyor. Üretilen kompost gübre, park ve bahçelerde kullanılıyor.

Parklardan, site ve apartmanların bahçelerinden çıkan bahçe-dal atıklarını kompost gübreye dönüştüren Muratpaşa Belediyesi, doğa ve yeraltı su kaynakları için tehdit oluşturan kimyasal gübrelere karşı, kompost gübre üretip, park ve bahçelerinde kullanıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Ermenek Mahallesi’ndeki kompost üretim tesisinde, 3 yıldır devam eden uygulama kapsamında toplam bin 440 ton kompost gübre üretildi. Üretilen bu kompost gübre, kentin park ve bahçelerinde kullanılıyor.

Nasıl yapılıyor?

Organik atıkların, doğal süreçler sayesinde faydalı ve değerli kaynağa dönüştürülmesini amaçlayan süreçte, toplanan bahçe ve dal atıkları, özel makineler aracılığıyla parçalanıp, öğütülüyor. Daha sonra katkı maddesi ve hayvan gübresiyle karıştırılıyor. Atıkların kompost gübreye dönüşümü yaklaşık 8-12 ay sürüyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al