Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kızıltoprak’ın 24 yıllık sağlık merkezi hasreti bitti

KIZILTOPRAK MAHALLESİ’NİN 24 YILDIR HAYALİNİ KURDUĞU SAĞLIK MERKEZİ TAMAMLANDI. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YAPIMINI ÜSTLENEREK KIZILTOPRAK MAHALLESİ’NE KAZANDIRDIĞI AİLE VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ, İMZALANAN PROTOKOL İLE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE DEVREDİLDİ.

Kızıltoprak’ın 24 yıllık sağlık merkezi hasreti bitti
27 Aralık 2017 - 14:40

Kızıltoprak Mahallesi’nin 24 yıldır hayalini kurduğu sağlık merkezi tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstlenerek Kızıltoprak Mahallesi’ne kazandırdığı Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi, imzalanan protokol ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’ 2014 seçimleri öncesi sözünü verdiği bir sözü daha hayata geçirdi. Kızıltoprak Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi yapımı tamamlanarak, İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredildi. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, muhtarlar ve Kızıltoprak mahallesi sakinleri katıldı.

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, merkezin 24 yıllık bir hikayesi olduğuna değinerek, şunları söyledi: “Olmayan devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi işte tam bu sözün konuşulacağı gündeyiz. Bu Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’mizin 24 seneye dayanan hikayesi var. Milletvekilliği dönemimden beri değerli muhtarımız değerli Kızıltoprak sakinleri hep bana bu konu ile ilgili geldiler. Milletvekili iken nasip olursa biz eğer bir gün belediye başkanı olursak bunu inşallah gerçekleştiririz diye konuşmuştuk. Ve 2014 seçim kampanyasında muhtarımızla Kızıltoprak Mahallemizde yaptığımız bir seçim toplantısında ‘seçildiğimiz takdirde hiç merak etmeyin Kızıltoprak’ta sağlık merkezimizi gerçekleştireceğiz’ diye söz vermiştim. Bu 24 yıllık sorunu çözeceğimi söylediğimde bazıları bana bıyık altından güldüler. Ama şükürler olsun siyasi yaşamım boyunca nerede ne söz vermişsem Allah hepsini gerçekleştirmeyi bana nasip etti, o yüzden şükrediyorum. Gerçekten zor bir işti. Kolay olsaydı zaten 24 senedir yapılırdı.”

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaşanan zorlu mülkiyet problemini aşarak sağlık merkezini Kızıltoprak Mahallesi’ne kazandırdıklarını ifade eden Türel, şunları aktardı; “Mülkiyet problemi olmasaydı Sağlık Bakanlığı da burada bir sağlık merkezi gerçekleştirilebilirdi. Maalesef mülkiyet problemi çözülemediği için senelerdir kanayan yara haline geldi. Söz verdiğimiz gibi kolları sıvadık güzel bir proje çizdik ve tamamladık. Antalya’da gerçekten yapılamayan birçok proje şükürler olsun artık gerçekleşiyor hayaller gerçek oluyor. Boğaçayı Projesine bakarsanız böyle, Konyaaltı Sahil Projesine bakarsanız böyle, 2. Etap bitti 3. Etap raylı sistem projesi böyle. Biz tabi hayalleri gerçekleştiriyorken bizim yaptığımız bu büyük projeleri her yerde olduğu gibi Antalya’da da itibarsızlaştırmaya çalışanlar oluyor. Siyasetin de ne yapalım bu yönü var. Ama biz sizin için çalışıyoruz. Bizim için önemli olan sizlersiniz. Sizlerin gönlünü alabiliyorsak vatandaşlarımızın gönlünde yer alabiliyorsak baki kalan kubbede hoş bir seda olabiliyorsak işte o zaman biz akşam yastığa kafayı koyduğumuzda huzur içinde uyuyabiliyoruz.”

Gerçekleştirilen hizmetlerin uyumlu bir beraberlikle mümkün olduğuna dikkati çeken Türel, “Bu hizmetler Menderes Türel’in tek başına başardığı bir iş değil. Kamu yerel yönetim, başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve de hükümetimizin bir işbirliği, bir el ele vermesi sayesindedir. İşte bugün bu uyumlu beraberliğin önemli bir teyidini yaşıyorsunuz. Sayın Valimizin Antalya’da bize göstermiş olduğu destek gerçekten büyük bir şans. Tabi kendilerinin 5 senelik bir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği tecrübesi yaşamış olması ve bizim işlerin pratiğini çok iyi biliyor olması bizim için çok daha güçlü bir şans haline geliyor. Bu gibi konularda Valimiz derhal talimat verir, 5 dakika içerisine bütün meselenin detayları biter. O yüzden ben başta Sayın Valimize ve Sağlık İl müdürümüze çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

79 bin çocuğa diş tedavisi

Başkan Türel şöyle devam etti: “ “Belediye park yapar, bahçe yapar, refüj yapar, yol yapar, kavşak yapar, altyapı yapar filan artık bunlar geride kaldı. Artık yeni dönem belediyecilik sosyal belediyeciliğin de gereğinin yerine getirilmesini gerektirir. Vatandaşla temas önemli, hem vatandaşla temas edeceğiz hem de vatandaşa temas eden hizmetler yapacağız. İnsan yaşamının her noktasında belediyecilik var. O yüzden Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık hizmetlerine de önem veren bir kurum kuruluş haline geldik. Bakınız şu anda evinde bakıma muhtaç 3 bin 700 hastaya Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmet veriyor. Antalya’da 79 bin çocuğumuza diş muayenesi ve taraması hizmeti vermişiz. 65 bin civarında bir diş fırçası, macunu, diş bakım seti dağıtmışız.”

Nüfusu az, Antalya coğrafyasının en zor yerlerinde bulunan Gündoğmuş, İbradı ve Kaş’taki mahallelere sağlık hizmeti götürdüklerini ifade eden Başkan Türel, şunları söyledi: “Gündoğmuş Köprülü, Antalya’nın en uzak mahallesidir. Antalya’dan 3.5 saatte ulaşırsınız. Hasta az diye oradaki insanları ölüme terk edemeyiz. Belediye olarak gidiyoruz, sağlık ocağımızı açıyoruz, hemşiremizi koyuyoruz ve bugüne kadar 868 hastamıza Gündoğmuş’un Köprülüsünde hizmet vermişiz. Aynı şekilde İbradı Ormana’da 595 tane hastaya bakmışız. Batı’da Kaş Sütleğen, Antalya’ya 3 saat. Orada bir hamile kardeşimiz veya ansızın hastalanmış bir vatandaşımız hastalandığında kaderine mi terk edeceğiz. Orada devletimiz yapmış, sağlık ocağı da vardı, kendim de gittim gördüm ama içi boştu. Hemen bir protokolle müdürlüğümüz bize oradaki sağlık ocağını teslim etti, badana, boya, temizlik, içine cihazları koyduk. Sütleğen’de 1919 hastamıza bakmışız. İşte bu adımları gittikçe büyütüyoruz.”

Palyatif Bakım Merkezi açıldı

Başkan Türel, yatağa bağımlı, maddi imkanı ve kimsesi olmayan vatandaşların Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatını tamamladığı Paltayif Bakım Merkezi’nde tedavi altına alınacağını belirterek, şunları anlattı: “Bu işin mağduru bir evlat olarak, bu işin sıkıntısını yaşamış birisi olarak Antalya’nın önemli bir eksiğini gideriyoruz. Yatağa mahkum olmuş bir hasta, bakacak kimi kimsesi yoksa maddi imkanı yoksa ne olacak? Biz o vatandaşı parası yok, eşi dostu yok diye kaderine mi terk edeceğiz? Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Belediyenin, devletin şefkat eli vatandaşa uzanıyor ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Palyatif, Yatalak Bakım Merkezi’nin Büyükşehir Belediyesi olarak inşasını tamamladık, hizmete açtık. Şimdi artık mahallelerimizde yatağa mahkum olmuş, kimsesi olmayan, imkanı olmayan kim varsa bize gönderin. Antalya Palyatif Bakım Merkezi Türkiye’de ilk olarak hizmete girmiştir. Bunun da protokolünü inşallah gelecek hafta Sayın Valimizle birlikte bakım merkezinde gerçekleştireceğiz.”

Türel, Palyatif Bakım Merkezi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Palyatif, Yatalak Bakım Merkezi 80 Yataklı. Benzeri Mersin’de Şehir Hastanesi’nin içinde. O da 40 yatak civarında. Bu bakım merkezlerinin izole, yani hastanelerin dışında ayrı bir binada olması çok daha verimli bir hizmet sunduğu için biz Antalya’da bu hizmeti bambaşka, farklı bir binada şimdi sunabilir hale geldik. İnşallah onun da resmi açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız veya bakanlarımızın teşrifleriyle yapmayı planlıyoruz. O bakım merkezinin içinde 21 hasta oldu. Her gün sayıyorum. Çünkü yatalak hastası olan hasta yakınının ne çektiğini ben çok iyi bilirim. Onu yaşamış birisi olarak. O yüzden, her gün oradaki hasta sayısını tek tek takip ediyorum.”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Kızıltoprak Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi’ni Antalya’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız çok önemli sosyal belediyecilik örneği veriyor. Engellilere, kadınlara, yaşlılara, ihtiyaç sahiplerine yönelik Türkiye’de örnek olacak çok önemli işler yapıyor. Kendisini, kutluyorum” dedi.

Şehit Dr. Atilla Nizam’ın ismi verildi

Vali Karaloğlu, merkezle ilgili şu bilgileri verdi: “Öncelikle sağlıklı yaşamı destekleyecek hizmetleri de buraya koyduk. Merkezimizde Sigarayı Bırakma Ünitesi olacak, Obezite ile Mücadele, sağlıklı beslenme ile ilgili birimimiz olacak. Fizyoterapi hizmetlerimiz, üreme sağlığı, psikolojik danışmanlık, ağız ve diş sağlığı hizmetleri olacak. En önemlisi de bu merkezin içinde Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezi (KETEM) olacak. Özellikle kadınlarımıza dönük meme ve rahim kanserinin erken teşhisi mümkün olacak. KETEM ile mahallelerde ekipler taramalar yapacak. Sadece basit bir poliklinik değil, içerisinde her şeyi bulabileceğiniz bir merkez oldu. İsmini de çok güzel seçmiş Büyükşehir Belediye Başkanımız. Görevi başında şehit edilmiş Dr. Atilla Nizam’ın ismi verilerek şehitlerimize bir vefa göstergesi olmuş.”

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat