Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kumluca’da kadına yönelik şiddet semineri

ŞÖNİM UZMANI PSİKOLOG EMİNE ANADOL; “ KADINA YÖNELİK ŞİDDET SADECE ÜLKEMİZİN DEĞİL DÜNYANIN SORUNUDUR. DÜNYADA HER YIL 1.4 MİLYON İNSANIN ŞİDDET NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR. DÜNYADA EN AZ 3 KADINDAN 1’İ FİZİKSEL VEYA CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALMAKTADIR. ŞİDDET YALNIZLIK, UTANMA, ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ, DEPRESYON, MADDE BAĞIMLILIĞI, YEME BOZUKLUKLARI GİBİ DURUMLARA NEDEN OLMAKTADIR. ŞİDDET NESİLDEN NESİLE GEÇMEKTEDİR” DEDİ.

Kumluca’da kadına yönelik şiddet semineri
02 Aralık 2018 - 12:00

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Antalya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezinin Katkıları ile “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Seminer” programı gerçekleştirildi

Kumluca Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Seminere , Kumluca Belediye Başkanı Yusuf Göven, Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, öğretim görevlileri, fakülte öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Birleşmiş Milletler’in 17 Aralık 1999 da kabul ettiği “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Ulusulararası Mücadele Günü” kapsamında düzenlenen seminerde, Antalya Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Uzmanı Psikolog Emine Anadol, kadın erkek eşitsizliği, kalıp yargılar, ayrımcılık, kadına yönelik şiddetin türleri, kadına yönelik şiddetin kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkileri, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda uluslar arası ve ulusal mevzuat, kadına yönelik şiddet konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlar hakkında bilgiler verdi.

ŞÖNİM Uzmanı Psikolog Emine Anadol; “ Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizin değil dünyanın sorunudur. Dünyada her yıl 1.4 milyon insanın şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Dünyada en az 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet yalnızlık, utanma, özgüven eksikliği, depresyon, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları gibi durumlara neden olmaktadır. Şiddet nesilden nesile geçmektedir” dedi.

Seminer’in sonunda ŞÖNİM Uzmanı Psikolog Emine Anadol’a çiçek ve plaket vermek üzere sahneye gelen Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, Psikolog Emine Anadol’un şiddetin, aile içi şiddetini aşıp günümüzde flört şiddetinin tartışılır hale geldiği sözlerini hatırlatarak ” Devletimiz bu konuda da tedbirler almaya başladı. Aile içi şiddeti önleme mücadelesi verirken, bu şiddet başka alanlara da taştı. Yeni bir şiddet alanımız oldu. Ayrıca basın kuruluşları, şiddet olayına bakarken çok yanlış açılardan bakıyor. Bir misal vermek gerekirse, “ Boşanmak Üzere Olan Eşini Öldürdü” başlığı zaten boşanacaktı, bunu hak etmişti anlamına gelen başlıklar şiddeti meşrulaştırıyor. Basın bu tür haberlere yer verirken çok duyarlı ve dikkatli olmalıdır ” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Yusuf Göven ise seminerde çok faydalı bilgilere sahip olduklarını belirtti. Başkan Göven, “ 26 yıllık hukukcuyum. Her ne kadar beklediğimiz sonuca ulaşamışsak da devletimiz özellikle kadına uygulanan şiddeti önlemek için gereken mücadeleyi vermektedir. Kadına şiddeti hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Yapılan mücadelelere, erkeği şiddete yönelten sebepler üzerinde de çalışılmasını gerektiğini düşünüyorum. Bu sebepleri azaltabilirsek kadına yönelik şiddette o kadar azalacaktır” dedi.

Katılımcıların yakalarına kadına yönelik şiddetin engellenmesi farkındalığını temsilen mor kurdele takıldı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al