Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Kuyumcuların herşey dahil isyanı

ANTALYA KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI FERDA ERDEM, “HER ŞEY DAHİL SİSTEM KANAYAN YARAMIZ, TURİST DIŞARI ÇIKMAYINCA ALIŞVERİŞ YAPMIYOR” DEDİ.

Kuyumcuların herşey dahil isyanı
13 Şubat 2018 - 12:58

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, 20 milyonluk turistin kente bir hareketlilik getireceğini belirterek,” Her şey dahil sistem kanayan yaramız, bir de ’Aman çarşıya çıkmayın, kazıklanırsınız’ denilip centerlere götürülüyor, şehre pek turisti salmıyorlar” dedi.

Antalya’da, iç turizme yönelik özel indirim ve avantajlı fiyat uygulamalarını kapsayan ‘Antalya Seni Bekliyor’ adlı kampanya aracılığıyla, erken rezervasyon seferberliği başlatıldı. Bu seferberlikle birlikte yerli ve yabancı 20 milyona yakın insan hareketliliği hedefleniyor. Antalya esnafı, bu hareketlilikte yaklaşık 15 milyonluk paya sahip olacak yabancı turistin kent merkezi içinde daha uzun süreli zaman geçirmesini istiyor.

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, altının yükselişine devam ettiğini bildirdi.

Altının en güvenli liman olduğunun altını çizen Erdem, bazı durağan zamanlar olsa da altının her zaman kazandırmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Son 12 yılda altının 8 ile 10 kat arasında değer kazandığını aktaran Ferda Erdem, “ Dolar 4 katı değer kazanmış. Buna rağmen son dönemde sektör olarak sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Eskiden kışın da turizm oluyordu şimdilerde durağan geçiyor. 7-8 yıldır kış turizmi azaldı. Ama önümüzdeki sezondan umutluyuz. Ama bizim her şeye rağmen piyasadan beklentimiz çok büyük. 2016 yılı kötü geçti, geçen yıl ayakta durma savaşı verildi, bu yılın ise çok daha iyi geçmesi bekleniyor. Şuana kadar her şey olumlu gidiyor.”diye konuştu.

“Dışarı çıkmayan turist alışveriş yapmıyor”

Antalya’da 20 milyon turistin hedeflenmesinin kente bir hareketlilik getireceğini dile getiren Erdem, “Havalimanındaki hareketliliğin yanında oteller işçi almaya başlamış, buda mutlaka piyasaya olumlu yönde yansıyacaktır. Ancak turistin her şey dahil sistemle gelmesi kanayan yaramız. Turist dışarı çıkmayınca alışveriş yapmıyor.”dedi.

“Center sorunu”

Antalya bölgesinin en büyük sıkıntılarından birinin irili ufaklı centerler olduğunu kaydeden Ferda Erdem, “ Turistler grup olarak alınıyor.’ Aman çarşıya çıkmayın, kazıklanırsınız’ denilip centerlere götürülüyor, oradan otele geliyor. Antalya’nın şansızlıklarından birisi şehre pek turisti salmıyorlar. Otellerin önünde çarşılar var. Bazılarının kaçak olduğunu görüyoruz. Otellerin içine açılan küçük dükkanların yüzde 80’i centerlerin şubesi. Orada turiste malı gösterip, ‘Daha büyük mağazamızda var’ deyip diğer yere taşıyorlar. Bu bir haksız rekabet. Antalya’da turist serbestçe dolaşamıyor. Getiriyor turisti, ‘Ben sizi yarım saat içinde alacağım’ diyor, o sürede turist çarşıya mı gitsin, alışveriş mi yapsın. Niye oraya götürmüyor, çünkü onun üzerinden ekstra paralar kazanıyor. Onu alacak. Halıcıya, dericiye, kuyumcuya götürecek. Centerlerin için de her şey var.”diye konuştu.

“Bir yaptırım gerekli”

Erdem şöyle konuştu: “Antalya’da çok fazla center var. İstanbul’da dahi bu kadar yok. Bizim sektörümüze sıkıntı. Kuyumcu müşterisi dışarı çıkmasın diye, öbür esnafa da zarar oluyor. Bir sektöre bir zarar değil. Disipline edilmesi lazım. ‘Çarşıda şunu yapmayın, bunu yapmayın’ diyene bir yaptırım olması gerekir. ‘Aman gitmeyin, eğer bizden ayrılırsanız mes’uliyet kabul etmeyiz’ diyenleri turistlerden duyuyoruz. Bizde yurt dışına gitsek, bize öyle söyleseler rehberin etrafından ayrılmam. “Turist çarşıya bırakılmıyor”

Turistin çarşıya bırakılmadığından yakınan Ferda Erdem, “ Eskiden çarşıda alışveriş yapıyorlardı. Memnun kaldıkları için her sene bizden alışveriş yapıyorlardı. Zamanla bağımızı kopardılar. Turisti kaçırmamak için hem uygun fiyat verir, hem de tamirattan ücret almazdık. Ertesi yıl yine gelirdi. Kazık bir kere atılırdı, bir daha göremezdin.Biz bu yanlışın içinde olmadık.”ifadelerine yer verdi.

“Bu konuşmalar ülkemize zarardır”

Dünyanın her yerinde center olduğunu hatırlatan Erdem, Antalya’daki sayının kapasitenin üzerinde olduğundan yakındı.

Tur otobüslerinde, ‘Çarşıya inmeyin, yok şöyle olur, paranızı çarparlar, yok kazıklarlar’ gibi söylemlerinin kullanıldığını ileri süren Ferda Erdem, “Bu konuşmalar ülkemize zarardır. 20 milyon turistten biz bu sene çok iyi kazançlar elde edilmesini bekliyoruz. Her şey dahil sistemle, kalitesiz de turist geliyor. Turist yiyor, içiyor akşam üzeri çıkarsa otelin etrafını bir dolaşıyor. Saat 19:00’da yemek saati var diye geri dönüyor. Yarım pansiyonla turist dışarıda yemek yerdi, eğlenirdi. Her şey dahil sistemi bizi perişan etti. Turizmde de insanların diyaloglarını kesti. Bu soruna bir çare bulunması gerekir. Çarşıya turistin salınması gerekiyor ama bunları yapmak çok zor. ‘Turumu ayarladım, yarım saat zamanımız var’ deniliyor. Yasal bir ortam yok.”dedi.

“Sahtecilik çoğaldı”

Erdem, pırlanta alacakların ise mutlaka işletmeden taşın belgesini, kimliğini istemelerini istedi.

Son dönemde sahte altının kuyumcuları mağdur ettiğini dile getiren Erdem, “ Teknoloji çok ilerledi, altının özgül ağırlığını tutturup, iyi bir kaplama yapıyorlar. Bunu da zaman zaman anlamak çok zor oluyor. Altın fiyatı yükseldikçe sahtecilik artmaya başladı. Odaya kayıtlı tüm kuyumcular güvenlidir. İkili ilişkiden kolay kolay altın almasınlar.”diye konuştu.

Öte yandan kent merkezindeki Kuyumcular Çarşısında, yabancı turistin olmadığı bir kaç yerli turistin vitrinlere bakıp geçtiği görüldü.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikolog - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Online Psikolog -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al -