Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Macit Bitargil Kimdir?

Macit Bitargil Kimdir?
02 Ocak 2023 - 16:51

Macit Bitargil Kimdir?

Kalp ve damar cerrahisi alanında göstermiş olduğu üstün başarıları ve tecrübesi ile tanınan Doc. Dr. Macit Bitargil, binlerce hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamıştır. Küresel çaptaki onlarca bilimsel çalışmada yer alan Bitargil, 2016 senesinde yaptığı aort anevrizması ameliyatı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan onlarca makalesinin yanı sıra, kongre ve sempozyumlarda yayınlanan sunumları ile de tüm dünyaya adını duyuran Macit Bitargil; ülkemizde görev yapan en başarılı doktorlar arasında yer almaktadır.

Eğitim ve Öğretim Hayatı

1980 senesinde ve Antakya’da doğmuş olan Macit Bitargil, lise eğitimini tamamlayana kadar aynı ilçede yaşamaya devam etmiştir. Tüm eğitim ve öğretim hayatı boyunca üstün başarılar gösteren Bitargil, liseden okul birinciliği unvanı ile mezun olmuştur. 1997 senesinde ise İstanbul’da tıp fakültesi eğitimi almaya hak kazanmıştır.

Doktorluk eğitimi süresince de başarılarını sürdürmeyi başarmış olan Macit Bitargil, mezuniyetinde yüksek onur ödülü almaya layık görülmüştür. Tıp fakültesinden de 1. olarak mezun olduktan sonrasında ise 2006 senesinde, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı uzmanlık eğitimine başlamıştır. Eğitimi 2012 senesinde sona ermiştir.

Macit Bitargil tarafından hazırlanan mezuniyet tezi, Türkiye Tabipler Birliği tarafından düzenlenen tez yarışmasında ülke birinciliği kazanmıştır. Ardından Bitargil, mecburi hizmetini tamamlamak üzere Kars Kafkas Üniversite’nde göreve başlamıştır. Burada 3 sene boyunca kalp ve damar cerrahisi uzmanı olarak hizmet veren Bitargil, kariyerini güçlendirecek adımlar atmaya devam etmiştir.

Mecburi Hizmet Dönemi ve Sağladığı Katkılar

Macit Bitargil, 2012 senesinde ve Kars’ta başladığı mecburi hizmet döneminde kalp ve damar cerrahisi kliniğinin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu sayede kalp cerrahisi yoğun bakım servisinin kurulması, açık kalp ameliyatlarının gerçekleştirilmeye başlaması ve operasyonların başarılı şekilde yürütülebilmesi gibi hizmetlerin sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca iki asistan yetiştirmek ve Kars sınırları içerisinde hiç yapılmamış olan ameliyatları gerçekleştirmek gibi değerli hizmetler de sunmuştur.

Macit Bitargil, yürüttüğü bilimsel çalışmalar ile birlikte Yardımcı Doçent Doktor unvanına sahip olmuştur. Aynı zamanda tıp fakültesi hastanesine sağladığı katkılar nedeniyle 14 Mart Onur Ödülü almaya layık görülmüştür. Böylece hızla yükselen kariyerinde bir yeni başarı daha kazanmıştır.

Mecburi Hizmet Sonrasında İstanbul’a Dönüş ve Tarihe Geçen Ameliyat

2015 senesinde mecburi hizmet süresini dolduran Macit Bitargil, tekrardan İstanbul’a dönmeyi tercih etmiştir. Ardından Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde operatör doktor olarak göreve başlamıştır. 2016 senesinde, 63 yaşında ve emekli tuba sanatçısı olan hastasının karnındaki aort anevrizması için 10 saat süren zorlu bir ameliyatı başarıyla tamamlayarak adını tüm dünyaya duyurmuştur.

Şiddetli karın ağrısı şikayeti ile gelen hastaya yapılan tetkikler sonucunda, 13 santimetre çapında bir aort anevrizması olduğu teşhis edilmiştir. Aynı zamanda hastada, atardamar ve toplardamar bağlantısı nedeniyle aortokaval fistülü olduğu da saptanmıştır. Temiz ve kirli kanın birbirine karışmasına yol açan bu durum, hastaya acil müdahale edilmemesi durumunda ölüm riski doğurmuştur. Bu nedenle Macit Bitargil ve ekibi, hastayı derhal operasyona almıştır.

Tüm ameliyatı başarılı bir şekilde yöneten Macit Bitargil, ekibinin de katkıları ile tıp tarihine geçen bir operasyon yürütmüştür. 13 santimetre boyuta sahip bir aortokaval fistüllü aort anevrizması, tarihte ilk kez başarılı bir şekilde ameliyat edilebilmiş ve operasyon sonrasında hasta hayatta kalmıştır. Nadir görülen bu vakalarda başarı oranı, yaklaşık olarak %10 değerindedir.

Macit Bitargil ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat, öncelikle Texas Heart Institute Journal dergisinde yayınlanarak dünyaya duyurulmuştur. Ardından bu operasyon, Guinness Rekorlar Kitabı sayfalarında yer almaya hak kazanmıştır.

Doçentlik Unvanı Kazandıran Başarılar

2020 ve 2021 seneleri arasında ABD Mayo Clinic Kardiyotorasik Cerrahi Kliniği bünyesinde, fellow unvanı ile görev yapan Macit Bitargil, bu süre içerisinde tecrübelerini geliştirme ve pekiştirme şansına sahip olmuştur. Özellikle asist device, kalp nakli, komplike koroner bypass, minimal invaziv kapak cerrahisi, aort anevrizması ve diseksiyon cerrahileri alanlarında çok sayıda operasyona katılım göstermiştir. Aynı zamanda onlarca bilimsel projeyi başarılı şekilde tamamlamıştır.

Macit Bitargil, Mayo Clinic görevi sırasında kendisinin geliştirmiş olduğu 2 ameliyat tekniği ile bir kez daha üstün başarılar kazanmıştır. Türkiye’ye geri döndüğünde ise bu başarılar nedeni ile Şişli Etfal Hastanesi tarafından doçentlik unvanı verilmiştir. Bitargil, 2022 senesinde Acıbadem Sağlık Grubu bünyesine katılmıştır. Günümüzde ise hizmetlerini International Acıbadem, Acıbadem Taksim ve Acıbadem Fulya hastanelerinde sürdürmeye devam etmektedir.

Günlük Hayatında Macit Bitargil

2017 senesinde dünya evine adım atan Macit Bitargil, bir çocuk babası olmuştur. Ancak 2022 senesinde evliliği sona ermiştir. Piyano çalmak ve satranç oynamaktan keyif alan Bitargil; aynı zamanda koşu, yoga ve boks gibi sporları da yapmaktadır. Yoğun ve başarılı mesleki hayatı ise hobilerine vakit ayırmasına engel olamamaktadır.

Başarılı kariyeri ile tüm dünya çapında tanınan Macit Bitargil, Anatolian Journal of Cardiology ile Türk Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi dergilerinde bilimsel hakemlik yapmaktadır. Bu görevini de severek yerine getiren Bitargil, çalışmalarını ara vermeden sürdürmeye devam etmektedir.

 Macit Bitargil, aort anevrizmaları gibi aort kapak hastalıkları için İstanbul’daki hastalarına hizmet vermeyi sürdürmektedir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat