Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Planlama Defteri Nedir?

Planlama Defteri Nedir?
03 Ocak 2023 - 17:13

Planlama Defteri

Hayatın temposunun artması, gülük yaşamın karmaşık hale gelmesi yapılacak işlerinin listelenmesine, işlerin ve hedeflerin kişiselleştirilesine dolayısıyla bir planlama defterinin kullanılmasına yönelik ihtiyacı artırmaktadır.

Planlama Defteri Nedir?

İnsanların yoğun çalışma temposu içerisinde olması, aynı anda okul, iş, sosyal etkinlikler gibi birçok faaliyetin bir arada yapılmasının bir sonucu olarak planlama defterine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu defterler kişilerin plan ve projelerini yürütmesi, karmaşadan kurtulması açısından fayda sağlamaktadır. Bu defterler planlama yapmak isteyen kişilerin isteklerine göre farklılık göstermekte ve içerikleri değişmektedir. Günlük planlama defterleri  kişinin hayatındaki gelişmeleri, önemli tarihleri, önemli notları barındırmaktadır. Hatta kişiler çeşitli resim ya da stickerlar kullanarak defterlerini planlayabilmektedir.

Planlama Defterlerinin Özellikleri Nelerdir?

Planlama defteri çeşitleri ihtiyaca göre farklılaşmakta ve özellikleri değişmektedir. Bir öğrenci için oluşturulan ders planlama defteri; ders içeriliklerine uygun bir sistem oluşturulmak üzere tasarlanmıştır. İş için planlanmış bir defter resmî tatiller, vergi ödeme tarihleri gibi bilgileri içerisinde barındırabilmektedir. Genel özelliklerinin yanı sıra neredeyse tüm planlama defterleri bir yıllık takvim esas alınarak hazırlanmaktadır. Takvim özelliği tarihe göre yapılan planlamalar ve hatırlatmalar açısından avantaj sağlamaktadır. Bazı defterler paket halinde satılmakta ve çeşitli görsel materyalleri ve stickerları içerisinde bulunmaktadır. Bu defterlerde alınan notlar ve hatırlatıcılar özelinde ilgili yere stickerlar yapıştırılabilmektedir. Dilediğiniz özellikteki planlama defterlerini web sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Planlama Defterleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Takvimsiz bir defterde not almak zamanla bir karmaşanın oluşmasına neden olacağı için, takvimli sayfaları olan bir planlama defterinin seçilmesinde fayda vardır. Takvimli planlama defteri sayfaların kullanımı ve planlama açısından avantaj sağlamaktadır. Düzenli bir defter tutabilmek için tüm notları belirlenmeli ve deftere aktarılmalıdır. Alınacak notlar, planlanan işler, yapılması zorunlu faaliyetler, saatli ders ya da toplantılar planlama defterinde kategorize edilmeleri halinde kullanıcıya kolaylık sağlayacaklardır. Not içerikleri ya da kategoriye göre farklı kalem renklerinin tercih edilmesi görsel açıdan hoşluk sağlayacak ve planların daha çabuk algılanabilmesine katkıda bulunacaktır. Çok yoğun günlerde planlar unutulabilir, sırayla gerçekleştirilemeyebilir ya da ani değişiklikler yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Dolayısıyla her zaman planlama defterinin etkin kullanılması mümkün olmayabilir. Planlama için ayırdığınız sayfanız o gün içerisinde gerçekleştirmeniz gereken faaliyetler için yeterli olamayabilir. Notların aceleyle yazıldığı, ek bilgilere ihtiyaç duyula notlar planlama defterinin zamanla etkin kullanımını sınırlandıracaktır. Bu nedenle planlama defteri her zaman düzenli bir şekilde kullanılmalı, tüm işler düşünülerek sakin bir şekilde not alınmalı, olası değişimler ve beklenmedik durumlar için her zaman küçük alanlar ayrılmalıdır. Aksi halde planlama defteriniz ve notlarınız zamanla işlevselliğini kaybeder. Planlama defterinizde not aldığınız işlerinizi tamamladığınız zaman; görevlerin üzerini çizerek ya da farklı bir renkte kalemler ile işaret koyarak günü kapatmanız faydalı olacaktır. Çalışma devam ediyorsa veya faaliyetle ilgili belirsizlik varsa bu işlemler için ayrı bir işaret belirleyebilirsiniz ya da gerçekleşmesi planlanan gün için hatırlatıcı notlar ekleyebilirsiniz. Böylece planlama defteriniz içerisinde yer alan işleriniz güncelliğini koruyabilecektir.

Planlama defterleri; ürün özelliği, boyutu, fonksiyonu, ek özellikleri ve fiyatı başta olmak üzere farklı içeriklere göre değişmektedir. Planlama defteri ilgili kategoride yer almaktadır. Bu kategoriden ihtiyacınız olan defteri sepetinize ekleyebilir, hızlı ve kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr