Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Memiş: “Adil bir döner sermaye olmazsa sistem geriye gidecektir”

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI(SAĞLIK-SEN) GENAL BAŞKANI METİN MEMİŞ,SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DÖNER SERMAYE SORUNUNA DEĞİNEREK, “ BU SİSTEM HER YERİNDEN DÖKÜLÜYOR. BU SİSTEMİ SİLİP YENİDEN BİR SİSTEM KURMALIYIZ. BURADA HAVUZU İKİYE AYIRACAKSINIZ SAĞLIK ÇALIŞANI HAVUZU, HEKİM HAVUZU. VE SİZ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ÇALIŞANLARIN ADİL BİR DÖNER SERMAYE ALMASINI SAĞLAMAZSANIZ, SİSTEM ARTIK GERİYE GİTMEYE BAŞLAYACAKTIR.”DEDİ.

Memiş: “Adil bir döner sermaye olmazsa sistem geriye gidecektir”
17 Mart 2018 - 13:34

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Metin Memiş, “Bu sistemi silip yeniden bir sistem kurmalıyız. Burada havuzu ikiye ayıracaksınız sağlık çalışanı havuzu, hekim havuzu. Ve siz önümüzdeki süreçte çalışanların adil bir döner sermaye almasını sağlamazsanız, sistem artık geriye gitmeye başlayacaktır” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık- Sen) Antalya Şubesi’nin Teşkilat Toplantısı, Kemer ilçesi Göynük Mahallesi’ndeki bir otelde gerçekleştirildi. Program kapsamında Zeytin Dalı Harekatı şehitleri için dua edildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık -Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Zeytin Dalı Harekatı’nda mücadele eden tüm Mehmetçiklere selamlarını göndererek, başarılar diledi. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini dile getiren Memiş, ülkenin ne zaman şahlanışa geçse oyunların oynandığını kaydetti.

“Omuz omuza mücadele edeceğiz”

Türkiye’nin millet olmanın ruhunu yedi düvele gösterdiğinin altını çizen Memiş, “Çanakkale Destanı’nı millet olarak yazdık, millet olmanın son örneğini 15 Temmuz gecesi gösterdik. O gece de Türkü, Laz’ıyla Kürt’üyle omuz omuza mücadele ettik. Bu ülkeyi işgal ettirmeyeceğimizin mesajını verdik. Sağlık Sen Teşkilatı olarak demokrasi nöbetlerinde ön saflarda yer aldık. Bugünde Zeytin Dalı Operasyonu’yla, Suriye sınırındaki terör örgütlerinin yapılanmasını yok etmek ve ülkeyi parçalamak isteyenlere karşı yaptığımızı herkes biliyor. Millet olarak ayaktayız, bugün hep birlikte omuz omuza mücadele ederek. Ülkemizi bölmek isteyenlere müsaade etmedik asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Suriye operasyonlarını iç siyaset malzemesi yapanları eleştiren Memiş, “Hala oradakilere terör örgütü diyemeyenler, terörle mücadeledeki süreci görmeyenler aynı zamanda bunu uluslararası arenada da Türkiye’yi karalama politikası haline getirmeye çalışıyorlar. Kim ne derse desin, kim ne yapsın, bu bir diriliş varoluş, mücadelesidir. Bu ülkenin geleceği için hep birlikte mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyorum” dedi.

“Evet biz tarafız”

“Bizim bir anlayışımız, bir davamız, bir yolumuz var” diyen Metin Memiş, “Biz bayrak inmesin, vatan bölünmesin, ezan dinmesin, mazlumlar umutsuz kalmasın diye tarafız, bizim tarafımız bu. O nedenle bize yandaşsınız diyorlar. Evet milletin yanında olmak, milletin yanında olanların yanında olmak, mazlumların umudu olanların yanında olmak, yedi düvele meydan okuyanların yanında olmak, darbecilerin karşısında olanların yanında olmak, yandaşlıksa evet yandaşız, yandaş olmaya devam edeceğiz. Bunu söyleyenlere bakıyoruz nasıl yandaş oldukları son 2 ayda ortaya çıktı. Bazı sendikaların nasıl siyaset bağlantılı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye’de zor iş çamur at izi kalsın anlayışıyla yapılıyor. Bizim davamız bu ülkenin bekası davası, biz milletin sözcüsü olacağız, ülkemize sahip çıkacağız, mazlumların sesi olacağız diyerek sahada sesimiz sözümüz oldunuz. Bu mücadeleyle ülkemiz bugünlere geldi. Yasaklara karşı mücadeleyi hep birlikte verdik” diye konuştu.

“Bizim davamız memleket davasıdır”

Sendikacılık anlayışlarını eleştirenleri sert bir dille Metin Memiş, “’Siz aldığınız paraya bakın. Sizin ne işiniz var başörtüsü kat sayı engellerin kaldırılmasıyla, siz kimsiniz de darbelere karşı oluyorsunuz’ diyerek bizi eleştirdiler. Ama Allaha hamd olsun 28 Şubat sürecinin, 23 senesini geride bıraktık. Bu süreç sadece siyasi müdahale değildi. Aynı zamanda bu ülkeye yapılan ekonomik müdahaleydi. O süreçte 22 bankanın içi boşaldı. Ülke ekonomisini allak bullak etiler. Milletin değerleriyle oynadılar. 28 Şubat süreci 10 yıl sürmedi, bu süreci bin yıl unutmayacağız, unutturmayacağız. O hainliği yapanları bu millete hesap soranları unutmayacağız. Bedel ödeyen tüm kardeşlerimize selam olsun diyoruz. Bizim davamız memleket davası, ülkemizin bekası davası, milletimizin geleceği, çocuklarımıza onurlu gelecek bırakma davasıdır” dedi.

“Döner sermaye sistemini silip yeni sistem kurmalıyız”

Hizmet ve çözüm odaklı sendikacılık anlayışıyla birçok kazanılan hakkın altına imza attıklarının altını çizen Memiş, “Döner sermaye adaletsizliğinden bahsediyoruz. Adaletsiz bir sistem. Emek çok önemli. Döner sermayenin emekliliğe yansıtılması üzerinde de çalışıyoruz. Bu sistem her yerinden dökülüyor. Döner sermaye ve nöbet konusunu dünden bugüne gelen süreci çok iyi anlatmalıyız. Bu sistemi silip yeniden bir sistem kurmalıyız. Burada havuzu ikiye ayıracaksınız sağlık çalışanı havuzu, hekim havuzu. Ve siz önümüzdeki süreçte çalışanların adil bir döner sermaye almasını sağlamazsanız, sistem artık geriye gitmeye başlayacaktır. Bizi dinleyecek bir yapının hala olmadığını görüyoruz. 6 aydır atamalarla uğraşılıyor. Her bakanın yoğurt yiyişi farklı. Her bakan politika üzerinde oynama yapıyor. Bunun bedelini sağlık çalışanları ödüyor. Güçlü bir yapı kurulursa bu sorunun çözüme kavuşturulacağını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yıpranma payı konusuna da değinen Memiş, “Bu pay net şekilde yakın zamanda geliyor. Torba yasada yıpranma payı hakkı var. ‘Biz yıpranmayı belirli bir tarafa vereceğiz’ dediler. ‘Buna asla olmaz’ dedik. Bir kesim yıpranma ne işe yarar diyor, boşa istedik diyorlar. Yıpranmanın içi boş olsa niye zorlasınlar. Yıpranma payı erken emeklilik getiriyor. 4 yıla bir yıl olarak yıpranma gelecek. Yıpranma payının tüm çalışanları kapsayacak ve kimseyi mağdur etmeden eşit şekilde verilmesi için çalışıyoruz. Bu kazanıma sahip çıkın” diye konuştu.

“Sağlıkta istihdam sayısı artıyor”

Türkiye’de sağlık sisteminin değişim ve dönüşüm içinde olduğunu belirten Memiş, “Şehir hastaneleri açılıyor. Personelimiz için yürüme mesafeleri öncekinin 3 katına çıktı. Bundan sonra 30 yakın daha şehir hastanesi açılacak. İstihdam politikaları noktasında sıkıntılar var. İstihdam sayısının artırılmasını talep ettik. 36 bin sağlık çalışanı alınacağı duyuruldu. Önümüzdeki yıllar 20 binli alımların yapılmasını sağlarsak yakın zamanda istihdam sorunumuz çözülür” dedi.

Üniversite hastanelerindeki sorunlara da değinen Metin Memiş, şunları söyledi:

“Üniversite hastaneleriyle ilgili çok önemli bir çalışma hazır. Ekonomi Koordinasyon Kurulu öncülüğünde önemli kararlar alındı. Ama bunun çıkma süreci bekleniyor. Üniversite hastanelerinin sorunları yakın zamanda çözülecek. Üniversite Hastaneleri Birliği kurulacak bu uygulama sayesinde çalışan kardeşlerimizin sorunları da çözülecek.”

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, “Kardeşliğimiz son zamanlarda bir kez daha hedef alınmıştır. Terör örgütleri ülkemizin huzurlu ortamını ortadan kaldırmak için harekete geçmişlerdir. Dün Malazgirt, İstanbul’un Fethinde, Çanakkale’de Sakarya’da Dumlupınar’da son olarak 15 Temmuz’da Türk milletini bir arada tutan milli birlik ve kardeşlik şurubu bir kez daha gördük. Bu zorlu süreçte bize düşen birbirimize sımsıkı sarılmaktır. Birlik ve beraberliğimizin kardeşliğimiz üzerinden oynanan bu oyunlara izin vermeyelim” diye konuştu.

Kuluöztürk, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutlayarak, tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat