Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Müze konseptli camide son dokunuşlar

DÖŞEMEALTI BELEDİYESİ’NCE YAPTIRILAN TÜRKİYE’NİN İLK “MÜZE KONSEPTLİ CAMİ” İNŞAAT ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞILDI. SELÇUKLU VE OSMANLI DÖNEMİNİN MİMARİ ÖZELLİKLERİNİ GÜNÜMÜZÜN MODERN ANLAYIŞIYLA BİRLEŞTİREN 2 BİN 500 KİŞİLİK MÜZE CAMİ’DE ANA GİRİŞ KAPI MERMERLERİNİN SON RÖTUŞLARI YAPILIRKEN, 1000 METREKARE ANTİBAKTERİYEL HALILAR YERLEŞTİRİLECEK. CAMİ, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İBADETE AÇILACAK.

Müze konseptli camide son dokunuşlar
16 Ocak 2018 - 13:56
banner

Döşemealtı Belediyesi’nce yaptırılan Türkiye’nin ilk “Müze Konseptli Cami” inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı. Selçuklu ve Osmanlı döneminin mimari özelliklerini günümüzün modern anlayışıyla birleştiren 2 bin 500 kişilik Müze Cami’de ana giriş kapı mermerlerinin son rötuşları yapılırken, 1000 metrekare antibakteriyel halılar yerleştirilecek. Cami, önümüzdeki günlerde ibadete açılacak. Döşemealtı’nın 2 bin 500 kişilik Müze Konseptli Cami’nin giriş kapıları, minber ve süslemeleri, Türkiye’nin tarihi camilerinden örnek alınarak yapılıyor. Taşıdığı özellikler dolayısıyla Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Müze Cami gün sayıyor.

Son gelindi

İlçeyi simgeleyen bir merkez cami eksikliğini gidermek için kolları sıvayan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, 2 bin 500 kişilik Müze Cami projesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Merkez Müze Cami’de ana kapının mermerlerinde son rötuşlar yapılıyor. Camide asma kat dahil 1000 metrekare antibakteriyel halılar serildikten sonra, daimi enerji verilip jeneratör, klima gibi sistemler devreye alındı. Geçici kabul sürecindeki cami, belediyeye teslim edildikten sonra ibadete açılacak.

Anadolu Selçuklu motifi

Caminin kubbesine şemse adı verilen Anadolu Selçuklu motifleri nakşedildi. Caminin köşelerinde ise Osmanlı ve Anadolu motiflerinden tasarlanan ve aslan göğsü adı verilen kompozisyonlar elle işlendi. Cami desenlerinde turkuaz, mavi ve bordo renkler hakim olarak kullanıldı.

Döşemealtılıların açılmasını sabırsızlıkla beklediği müze konseptli camide, Süleymaniye Cami, Edirne Selimiye Cami, Bursa Ulu Cami ve Yeşil Cami gibi Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait dünyaca ünlü mimari eserlerin önemli yapı elemanlarının örnekleri bire bir uygulandı. Ana giriş kapısı ve pencereler Bursa Yeşil Cami, Revak ve taç girişi Süleymaniye, Avlu giriş kapısı Selimiye, Minber ve Mihrab Ayasofya, Müezzin mahfili Sivas Ulu Cami, Kandil yolu ve aydınlanma Sultanahmet Cami’nin örneklerini taşıyor.

İlçenin simgesi olacak

13 bin metrekarelik alana kurulan müze konseptli cami 2500 kişi kapasiteli olarak planlandı. Tek kubbe ve asma katlı, 2’şer şerefeli ve 4 minareli olarak tasarlanan camide, minarelerin her biri 50 metre yüksekliğinde inşa edildi. Döşemealtı’na merkez cami kazandırmak için belediye vatandaş işbirliğiyle yola çıkıldığını ancak daha sonra özel bir projeye dönüştürüldüğünü söyleyen Başkan Turgay Genç, “İlçemize kazandırdığımız bu eser mimari özellikleriyle olduğu kadar içeriğiyle de dikkat çekici” dedi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologlohusa gecelikbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

lohusa gecelikbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co