Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Öğrencileriyle dalışta top mermisi buldu

ANTALYA KALEİÇİ YAT LİMANI AÇIKLARINDA İKİ ADET TARİHİ TOP MERMİSİ BULUNDU.

Öğrencileriyle dalışta top mermisi buldu
17 Mayıs 2018 - 17:08

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kaleiçi Yat Limanı açıklarında öğrencileriyle eğitim dalışı sırasında iki adet tarihi top mermisi buldu.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğrencileriyle Kaleiçi Yat Limanı’nda eğitim dalışı gerçekleştirdi. Dalışta öğrencilerini yalnız bırakmayan Gökoğlu, 20 metre derinlikte 20 metre arayla iki demir boru parçası gördü. Yarı toprağa gömülü şekildeki demir parçalarının top mermisi olduğunu belirleyen Gökoğlu, tarihi top mermilerini çıkarıp, Kepez Belediyesi tarafından yapımına devam edilen Kent Müzesine teslim etti.

Gökoğlu, top mermilerinin 2. Dünya Savaşı’nda İngiliz uçaklarının bombardımanı sonucu Antalya Limanı açıklarında batan cephane yüklü Fransız savaş gemisi Saint Didier’den gelmiş olabileceğini söyledi. Didier’in Antalya tarihi için büyük bir öneme sahip batık olduğunu kaydeden Gökoğlu, “Patlama sırasında etrafa saçılan top mermisi olabilir ya da batığın ardından bu cephanelerin büyük bir kısmı limana çıkartılmış ve bir süre burada bekletilmiş. Taşıma esnasında düşen mermiler de olabilir. İki top mermisi de aynı çapta. Top mermilerinden birinin çekirdek kısmı yok, sadece içerisinde barut bulunan kapsülü var. Diğer top mermisi ise barut dolu, kapsülü ve ucundaki çekirdeği ile tamamen orijinal haliyle kendini korumuş. Bölgede zaman zaman yaptığımız dalışlarda da dikdörtgen şeklinde top barutlarıyla karşılaşıyoruz” dedi.

Deniz tuzu ve kum nedeniyle aşınan top mermilerinin patlama riskinin bulunmadığını dile getiren Gökoğlu, mermileri sergilenmesi için yapımına devam edilen Kepez Belediyesi Kent Müzesi’ne hediye ettiğini söyledi.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat