Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Oto Cam Filmi Uygulamaları

Oto Cam Filmi Uygulamaları
28 Mayıs 2019 - 20:48

Oto Cam Filmi Uygulamaları

Otomobillerin estetiği camlardan başlar. Camlar ne kadar estetik bir görünüme sahip olursa otomobilde o derece gösterişli olur. Otomobil camlarını estetikli ve trafik kurallarına uygun bir şekilde dizayn etmek isteyenlerin tercihleri de kesinlikle cam filmleridir. Oto cam filmleri ile ilgili olarak sadece estetik amaçlı takıldıklarını düşünmek büyük bir yanılgı olarak nitelendirilmektedir. Otomobilin sürüşünün konforlu ve rahat olabilmesi için oto cam filimi takılması bazı hallerde zorunluluk haline de gelmektedir.

Cam Filmi Nedir?

Arabaların estetik görünüşlerine katkı sağlayan oto cam filimi bir izolasyon malzemesi olarak düşünülebilir. Evler, nasıl izolasyon malzemeleri ile soğuğa ve sıcağa dayanıklı hale getiriliyorsa, arabalarda oto cam filimi ile aynı şekilde korunmaktadır. Cam filmleri polyester esaslı olup, şeffaf bir yapıda üretilmektedir.

(Polyester; bir yoğuşma polimeridir. Polimerler, sağlamlığı ile bilinen hammaddelerdir. Öyle ki silah sanayinde birçok silahın dış cephesi polimer kaplıdır. Sağlamlığı ve dayanıklılığı ile de oto cam filmlerinde polyester kullanılmaktadır) Cam filmleri genel olarak 5 katmanlı bir yapıdadır ve her katmanın farklı bir özelliğe sahiptir. Bu katmanlar şu şekilde sıralanabilir;

– UV Koruma katı; Çıplak gözle fark edilmeyen ancak ışığı olduğu gibi yansıttığı için zararlı olan güneş ışınlarına verilen isim UV ışınlarıdır. Cam filmlerindeki bu tabaka araba içerisine girmemesi için bu kat büyük öneme sahiptir. Bu ışınlar sürüç esnasında zararlı olduğu gibi aracın iç kısmındaki sıcaklığın dengesini de bozabilmektedir.

– Çizilmezlik katı: Bu kat aracın orjinal camına gelebilecek olan kaza çiziklerini korunma görevini üstlenir. Araç camını koruyan katman çizilmezlik katıdır.

– Renklendirme katı: Bu kat cam filminin rengini belirleyen kattır.

– Güvenlik katı: Bu kat hem cam filmine hem de aracın orijinal camına gelebilecek olan dış müdahalelerden dolayı doğacak zararların önüne geçebilmek için takılır. Çizilmezlik katı ile arasındaki fark güvenlik katı cama takılan filmlerin en kalınıdır.

– Güvenli yapışkan: Bu kat en son sırada bulunur. Aracın orijinal camına zarar vermeden cam filminin camlara yapışmasını sağlar.

Temel olan bu beş katmanın yanı sıra farklı renk seçenekleri ve güvenlik önlemlerini arttırma amaçlı 2 – 3 kat daha eklenebilmektedir. Ancak gerekli olan yukarı da yazılan 5 kattır.

Cam Filminin Faydaları Nelerdir?

Cam filmi sadece estetik bir görünümü temin etmez. Ayrıca aracı kullanan kişi ve aracın ömrü içinde büyük öneme sahiptir. Cam filmlerinin başlıca faydaları ise şunlardır;

– Güneş ışınlarından aracı koruyarak hem araç ısısını dengeler hem de sürüş sırasında dikkat dağılmasının önüne geçerek kazaları engeller. Ayrıca aracın içine güneş ışının girmesi araç klimalarının daha yüksek çalıştırılmasına sebep olur. Bu da aracın belli başlı aksamlarında zamanla arızalara neden olmaktadır. Bu nedenle oto cam filimi hem araç hem de sahibini güneşin zararlı ışınlarından koruyarak araç ömrünü uzatır.

– Ufak çaplı kazalarda hasarı minimuma indirir. Kazaların olması acı bir durum olsa da cam filmleri aracın güvenilirliğini arttırmaktadır. Cam filmi dayanıklı polyesterden yapıldığı için kolay bir şekilde hasar görmez. Bu özelliği ile de küçük ve orta hasarlı kazalarda camlardan gelebilecek olası tehlikelerin önüne geçer.

– Dış müdahalelere karşı aracı korur. Özellikle camlara içerdiği 5 katman sayesinde ulaşımı engellediği için herhangi kasti bir zararın veya camların kırılması sureti ile meydana gelebilecek hırsızlık olaylarının da engellenmesini sağlar.

– IV ve UV ışınlarının aracın koltuk ve kaplamalarına verebileceği zararları ortadan kaldırır. Bu sayede aracın iç dekorasyonu da korunmuş olur. İç kaplamalarında ömrü uzar.

Cam Filmleri Nasıl Korunur?

Polyester esaslı olan cam filmleri için ekstra bir koruma önlemine gerek yoktur. Son derece dayanıklı olan bu cam filmleri kesinlikle dıştan gelebilecek müdahalelere en dayanıklı ekipmandır. Sadece yıllık olarak cam filmlerinin bir kez kontrol ettirilmesi yeterli olacaktır. Bu kontrollerden çıkan sonuca göre gerekli işlemler yapılabilmektedir. 5 katman bir bütündür, tek tek değiştirilmeleri söz konusu değildir. Eğer bu katmanlardan biri işlevini yitirirse tüm cam filmlerinin değişmesi gerekecektir.

Cam Filmi Ömrü

Oldukça uzun ömürlüdür. 3 ila 5 yıl arasında değiştirmek gerekmez. Ancak kaza ve dış müdahale durumlarında değişimi söz konusu olabilir.


www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat