Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Perge’ye 4 milyon turist bekleniyor

AK PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ ATAY USLU, AKSU İLÇESİNDE BULUNAN PERGE ANTİK KENTİNİ ZİYARET EDEREK KAZI BAŞKANI VE ANTALYA MÜZE MÜDÜRÜ MUSTAFA DEMİREL’DEN KAZI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALDI.

Perge’ye 4 milyon turist bekleniyor
21 Mart 2018 - 10:28

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kentini ziyaret ederek Kazı Başkanı ve Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel’den bilgi aldı. Uslu, Perge’yi 4 milyon turistin ziyaret etmesini hedeflediklerini söyledi.

Restorasyon çalışmalarının devam ettiği antik kenti bir ucundan diğer ucuna yürüyerek gezen Atay Uslu, Antalya Valiliği tarafından 2018 Antalya turizmi için ’Perge yılı’ olarak lanse edildiğini hatırlattı. ’Perge yılı’ kapsamında hedefin Perge’ye 4 milyon turist çekmek olduğunu söyleyen Uslu, “Kusursuz şehir planıyla, uzmanları bugün bile hayrete düşüren Perge, döneminin en gözde en ihtişamlı, en güzel ve en hareketli kentlerinden biriydi. Şimdilerde antik kentin güzelliklerinin ortaya çıkması için önemli çalışmalar yapılıyor. Hem kazı çalışmaları devam ediyor hem de girişte kapı ve kulelerde restorasyon çalışmaları var. Tiyatronun, stadyumun, çeşmelerin röleve ve restorasyon proje çalışmaları da devam ediyor” dedi.

Antalya Milletvekili Atay Uslu, Perge çalışmalarına katkı koyan kurum temsilcilerine, akademisyenlere, Perge’nin tanıtımı için ve ayağa kaldırılması için desteklerini arttırarak devam ettiren Hükümete, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Milletvekillerine teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

Restorasyon çalışmaları devam ediyor

Antik kentin tiyatrosunun da Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla ziyarete açıldığını ifade eden Uslu, gerekli restorasyon çalışmaları tamamlandığında antik tiyatronun günümüz etkinliklerine de ev sahipliği yapabileceğini anlattı.

Uzmanlar ziyaret heyetine Perge Antik Kenti kazıları, restorasyonu, yurt dışına kaçırılıp geri getirilen eserleri, kentteki yeni bulunan mozaikler, mezarlar hakkında geniş bir sunum yaptı. Milletvekili Atay Uslu’ya Aksu AK Parti İlçe Başkanı Durmuş Kaan Şahin, kadın ve gençlik kolları başkanları ve Aksu’dan bazı STK üyeleri eşlik etti.

Helenistik dönem boyunca eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılan Perge, aynı zamanda Yunan matematikçi Apollonius’un da memleketi olarak biliniyor.

Eserler ortaya çıkartılıyor

Perge, tiyatrosu, stadyumu, hamamları, caddeleri, agorası, çeşmeleri, savunma sistemi gibi tüm yapılarıyla ve Antalya Müzesi’nde sergilenen sanat eserleriyle antik bir kenti gözler önüne seren bir ören yeri. Perge Antik Kenti’nde bulunan ve Homeros’un İlyada Destanında şiirsel dille aktardığı Truva Savaşı’nın en dramatik sahnesinin; “İphigeneia’nın kurban edilmesini ve Artemis’in kurban edilme anında gökyüzünden bir geyik indirmesinin” tasvir edildiği mozaik, gün yüzüne çıkarıldı ve bu yıl ziyarete açıldı. Perge Antik Kenti’nde lahit içinde hiç bozulmamış halde bulunan ’Medusa’ ve ’Okeanus’ mozaikleri geçen yıl ziyaretçilere açılmıştı.

Perge Antik Kenti’nden kaçırılan ve 31 yıl boyunca anavatanından ayrı kalan Yorgun Herakles (Herkül) heykelinin üst kısmı alt kısmıyla birleştirilerek Antalya müzesinde sergileniyor. Perge Antik Kenti’nden 57 yıl önce kaçırıldıktan sonra ele geçirildiği İsviçre’den Antalya’ya geçen yıl getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al