Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

PERKOTEK X RAY CİHAZI

PERKOTEK X RAY CİHAZI
03 Ocak 2022 - 12:26

PERKOTEK X RAY CİHAZI

Primitif anlamda ilk dedektörler eski dönemlerden bu yana su kuyularını bulmak amacıyla geliştirilip kullanılmıştır. Buradaki amaç maddelerin veya sıvıların yaydığı enerjiden hareketle yer tespit işlemidir. Günümüzde ise elektronik gelişmiş donanımla çalışan çok modern dedektörler bulunmaktadır. Bu aletlerle yer altında bulunan cevherlerin, metallerin radyo frekanslarıyla yeri keşfedilmeye çalışılır.

Zira toprak altındaki metal ya da metal olmayan cevherler, eşyalar hangi zaman diliminden kalırsa kalsın ortalama 45 derecelik bir açıyla enerjilerini yayar. Ancak topraktan dışarı taştığında bu açı dik hale gelerek 90 derecelik bir açıyla enerji salınımına başlar. Bu enerjide atmosfere doğru belli bir uzunlukta yayılır. Topraktan gelen enerji ise, aslında uzun süredir metaller üzerinde birikmiş olan enerjilerdir. Dedektörlerin amacı da bu enerji yayılımlarını tespit ederek, metal cihazları algılama işlemini yerine getirmektir. Metal dedektörleri ve benzeri misyonları üstlenen bu cihazlara alan tarama cihazları da denir. X ray teknik özelliklerine göre tespit güçleri bulunmaktadır. Çok hassas cihazlardan daha ucuz maliyetli ve kabaca tespit işlemlerine kadar uzanan farklı modelleri vardır.

Aynı zamanda görüntülü metal dedektörleri de bulunmaktadır. Bunlar topraktan gelen veri sinyallerini değerlendirerek bir elektronik çip sayesinde grafik düzenine dönüştür. Böylece nesne hakkında bir grafik tasarımı sunar. Böylece nesne hakkında bir ön bilgi edinilmesini sağlar. Bu bilgiler metalin cinsi hakkında da bir fikir verecektir. Radyo frekanslarıyla çalışan bu dedektörler değişik kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle el dedektörlerinin kullanımı yaygındır. Bunlarda kurum ve alışveriş merkezi girişlerinde çok kullanılır.

Otoparklarda Kullanılan Bariyer Sisteminin Yeri Ve Önemi

Otoparkların en önemli sorunu giriş ve çıkışların düzenli bir şekilde takip edilmesidir. Bu yerler düzenli bir şekilde takip edilmedikleri takdirde ciddi anlamda suiistimaller yaşanmakta ve bu yerlerin giriş ve çıkışlarında problemler meydana gelmektedir.

Bu problemleri en aza indirmenin yöntemlerinden biri de sıklıkla kullanılan otopark bariyer sistemi olup kullanılan otoparklarda gereksiz suiistimallerin de önüne geçilmektedir. Bu sistem otomatik olarak çalışmakta olup bu sistemin kullanıldığı otoparklarda bu sistemi çalıştıran bir kişinin olması çoğuz zaman yeterli olmaktadır. Bariyer arabaların otoparka girmesi sırasında otoparkta çalışan görevli tarafından indirilerek otoparka araçların girmesine izin verilmektedir. Görevlinin haberi ve izni olmadan bariyer sistemi indirilmeden kalmakta ve otoparka araçların girmesine müsaade edilmemektedir.

Otopark Bariyer Sisteminin Kullanıcıya Sağladığı Avantajlar

Otopark bariyeri sistemi kullanıcı açısından da büyük kolaylıklar getirmekte ve aracın otoparka geldiğini gören görevli bariyer sistemini indirmekte ve araç hiç durmadan otoparka giriş yapılabilmektedir. Çoğu büyük şehirlerde gereksiz yere oluşan uzun araç kuyruklarının bu sistemde yaşanması olasılığı düşmektedir. İnsanlar araçlarını park edecekleri zaman bu sistem ile çalışan otoparklarda araçlarını park ederken ve araçlarını parktan sonra alırken sorun yaşamamakta ve sorunsuz bir şekilde ve kısa zamanda arabaları park etmekte veya park ettikleri otoparktan çıkarmaktadır.

Otoparklarda kullanılan bu sistemin kaliteli olması bu sistemden işyerinin daha uzun sürelerde yaralanmasında en büyük etkenlerden biridir. Sistemin kaliteli olması bozulma ve araç giriş ve çıkışında yaşanması muhtemel olan kötü sürprizlerinde bir bakıma önüne geçebilmektedir.

Bariyer Sistemi Nedir

Büyük şehirlerde araç sayıları giderek çoğalmaktadır. Bu araçların park edilebilmesi için otoparklar yapılmaktadır. Bu otoparklarda araçların giriş çıkışlarını kontrol etmek için bariyer sistemleri kullanılır.

Bariyer sistemi; ticari amaçla kullanılan özel alanlara araçların giriş çıkışlarının abonelik ve saatlik kullanımlarının tespit edilerek ücretlendirilmesinin kontrol altına alınmasını sağlayan sistemdir. Site ve kapalı alanlarda aboneler veya üyeler haricinde araçların otoparkları kullanımlarını engellemek için kullanılabilir.

Bariyer sistemi sisteme bağlanabilir ek sistemlerle desteklenerek kontrollerin güvenliği arttırılabilir. Bariyer ana kartı, kuru kontak verebilen cihazlarla kartlı, şifreli veya parmak izli geçişler uygulanabilir. Bariyer sistemleri, kart okuyucu, parmak izi ve ogs sistemleri ile desteklenerek geçiş kontrolleri sağlanabilir. Bu şekilde otoparkta ki boş alan ve içeride bulunan araç sayısı öğrenilebilir.

Bariyer sistemi sayesinde otoparka abone olan kişilerin araçları dışında araçlar giremez. Bu sayede can ve mal güvenliğini sağlayacak önlemler alınmış olur. Çeşitli terör ya da suikast saldırılarına uğrayabilecek yerlerde sadece orada bulunması gereken kişilerin araçlarının girişine izin verildiği için herhangi bir olası saldırı durumu engellenmiş olur. Bariyer sistemi güvenliği sağlamak için kullanılabilecek en kolay yöntemlerden birisidir.

Bariyer sistemi için kullanılan bariyer gövdeler paslanmaz çeliktir ve dış ortamlarda kullanılması için uygundur. Akordiyon bariyer kullanılan kolun uzunluğu geçişin engellenmek istenildiği alana göre değiştirilebilir. Bariyerin üzerinde bulunan sistem sayesinde bariyerin ne kadar zamanda açılabileceği ne kadar süre açık kalabileceği ayarlanabilir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al