Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Romence’nin Tarihi

Romence’nin Tarihi

Romence’nin Tarihi
11 Aralık 2021 - 15:36

Romence, tarihte Dacia olarak adlandırılan ülkenin Romalılar tarafından fethedilmesiyle oluşan bir dildir. Latince’den evrilen bu dil milattan önce 1. ve 2. yüzyıllarda Romalıların dili olan Vulgar dilinden ortaya çıkmıştır. İlk yazılı Rumen belgesi ise 1521 yılına ait bir mektuptur. Bu mektupta Türklerin kısa zaman sonra Eflak bölgesini işgal edecekleri uyarısı da yer almaktadır. Romence de tıpkı Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce gibi Vulgarca’dan türemiştir. Bu yüzden Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce dillerinden birini bilen Romence tercümanlar, Romence Türkçe çeviri konusunda daha başarılı romence çeviri yapmaktadırlar. Roma dili olan Vulgarca’dan türeyen bu dil, diğer Vulgar dillerinden türeyen dillere göre daha az değişikliğe uğramıştır. Bunun en temel nedeni Romenlerin kapalı bir toplum olmaları ve diğer uluslardan izole bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir.

Romence’nin Tarihi

Roma dilinden türeyen bir dil olan Romence, 7. yüzyıla kadar gelişmeye devam etmiştir. İzole bir toplum olan Romenlerin dili bu yüzden temel kelime dağarcığının ve gramer yapısının bozulmadan geleceğe ulaşmasını sağlamıştır. Latince kökenini en fazla koruyan Vulgar dili olan Romence’den Türkçe’ye çeviri yapanların Latince gramer yapısını bilmeleri önemlidir. Romence Türkçe yaparken Latince dilbilgisi kurallarına dikkat edilmeli ve Romence Türkçe çeviri hizmeti veren bir Romence çeviri bürosundan yardım alınmalıdır.

Romence’nin Özellikleri

Bir Latin dili olan Romence’de kelimelerin yaklaşık yüzde 66’sını Latince kelimeler oluşturmaktadır. Latince kelimelerin yanı sıra bu dilde İngilizce, Türkçe, Macarca, Yunanca, Fransızca, Almanca ve Slavca kelimeler de yer almaktadır. Romence Türkçe çeviri yaparken hem Latince’nin dil özelliklerine hem de Romenlerin kültürel yaşam özelliklerine dikkat edilmelidir. Romence çeviri konusunda uzman tercüme bürolarından destek alınması, çevirilerinizin hatasız ve kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel  tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - ikinci el telefon

ikinci el telefon - - takipci satin al -instagram takipçi satın al