Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı
21 Ekim 2022 - 14:06

Safra Kesesi Ameliyatı

Karaciğerin alt kısmında ye alan safra kesesi küçük kesecikler şeklindedir. Görevi karaciğerde üretilen safraları biriktirmek ve daha sonra yemek ile birlikte ince bağırsaklara yönlendirmektir. Oldukça önemli bir görevi olmasından dolayı safra kesesi rahatsızlıkları her zaman ciddiye alınmalıdır. Bu sebeple safra kesesi ameliyatı olacak kişilerin bu konu hakkında her türlü detaya hakim olmaları ve doktorların tüm uyarılarını dikkate almaları gerekir. Bu ameliyatlar hastaların yaş ve kilolarına bağlı olarak 45 dakika ile 1 saat arasında sürebilmektedir. Hastalar doktorların yapacakları kontrollerden sonra ertesi gün taburcu olabilirler. 4 veya 5 gün boyunca ağrı kesici ilaç kullanmamak, ani hareketlerden kaçınmak ve en az 1 hafta süre ile yatmak önerilir.

Kimler Safra Kesesi Ameliyatı Olmalıdır?

İnsanlar kimi zaman yemeklerden sonra şiddetli bulantı, şişkinlik veya hazımsızlık gibi sorunlar yaşayabilirler. Eğer bu durum bir defa veya arada bir oluyorsa önemsenmeyebilir. Ancak sürekli yaşanıyorsa o zaman safra kesesinin çalışmaması ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bu durum kesinlikle hafife alınmamalı ve en kısa zaman içinde uzman bir doktorun kapısı çalınmalıdır. Bu duruma neden olan birçok farklı etken olabilir. Safra kesesinde biriken taş, çamur veya iltihap bu sorunların en önemli nedenlerinden biridir. Eğer bir kişi bu tarz sorunlar yaşıyorlarsa mutlaka safra kesesi ameliyatı olmalıdırlar. Doktorlar yapacakları analizler ile o kişiler hakkında ameliyat veya benzeri kararlar verebilirler. Yapılan analizlerden sonra şu kişiler hakkında genellikle ameliyat kararı verilir;

  • Safra kesesinde safra kesesi taşları olan kişiler
  • Safra kanalında safra taşları olan kişiler
  • Safra kesesinde iltihap olan kişiler
  • Büyük safra kesesi polipleri
  • Safra kesesi taşlarına bağlı pankreas iltihabı

Eğer safra kesesi içinde taş varsa bu durumdan kurtulmanın tek yolu safra kesesi ameliyatı olmaktır. Özellikle taşlar safra yoluna düşerlerse bu durum ilerleyen zamanda daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu sebeple acil olarak ameliyat yapılmalı ve yolun açılması sağlanmalıdır. Ancak bu ameliyatın iyileşme süreci daha fazla olur. Bu sebeple hastalar bir süre doktor kontrolünde kaldıktan sonra doktorların belirleyecekleri süre kadar dinlenmek zorunda kalırlar.

Safra Kesesi Ameliyatı Riskli mi?

Bazı durumlarda safra kesesinin alınması gerekebilir. Bir kişi safra kesesi olmadan da yaşayabilir ancak bu durumda o kişilerin yaşamları boyunca kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Safra kesesi alındığı zaman safra asitleri ve kolesterol salım oranları artar. Doğal olarak bu kişiler de tip 2 diyabet veya karaciğer yağlanması gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu sebeple bu ameliyatı olan kişilerin her zaman için doktorların verdikleri bilgilere uymaları gerekir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, düzenli olarak kontrollerin yapılması ve aynı zamanda bilinçsiz adımlardan uzak durulması safra kesesi ameliyatı olacak kişilerin yaşam kalitelerini düşürmeden yaşamlarına devam etmelerini sağlayabilir.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat