Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Kuluöztürk: “Her 10 biyologdan sadece biri mesleğini yapabiliyor”

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI (SAĞLIK SEN) ANTALYA ŞUBE BAŞKANI SİNAN KULUÖZTÜRK, 16 NİSAN DÜNYA BİYOLOGLAR GÜNÜ SEBEBİYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI.

Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Kuluöztürk: “Her 10 biyologdan sadece biri mesleğini yapabiliyor”
16 Nisan 2018 - 15:04

Sağlık Sen Antalya Şubesi Başkanı Sinan Kuluöztürk, biyologların dünyadaki profesyonel meslekler içinde ön sıralarda gelmesine karşın Türkiye’de işsiz ve gizli işsiz durumuna düştüklerini belirterek, “Bugün ülkemizde üniversitelerden yılda 6 bin’in üzerinde biyolog mezun olmaktadır. Her on kişiden yalnız biri kendi mesleğiyle ilgili çalışabilmektedir” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, 16 Nisan Dünya Biyologlar Günü sebebiyle bir açıklama yaptı. Sendika olarak kamu ve özel sektörde çalışan biyologlara hak ettikleri değerin verilmesi için mücadelelerini sürdürdüklerini ifade eden Kuluöztürk, biyologların sağlık sektöründeki klonlama ve kök hücre teknoloji gibi birçok kritik konuda imzası olduğunu kaydetti. Kuluöztürk, biyologların kamu ve özel sektör alanlarını ilgilendiren mevzuatlarda gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, biyolog istihdamının ve yetkilerinin hak ettikleri şekilde arttırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını ve biyologlara diğer sağlık çalışanları gibi yıpranma payı verilmesi gerektiğini söyledi.

‘Her 10 kişiden 1’i biyolog oluyor’

Biyologların dünyadaki profesyonel meslekler içinde ön sıralarda gelmesine karşın Türkiye’de işsiz ve gizli işsiz durumuna düştüklerini söyleyen Başkan Kuluöztürk, “Bugün ülkemizde üniversitelerden yılda 6000’in üzerinde biyolog mezun olmaktadır. Her on kişiden yalnız biri kendi mesleğiyle ilgili çalışabilmektedir. İstihdam politikaları daha sağlıklı yapılabilse ve buna bağlı olarak kişilerin aldığı eğitimlere göre görevlendirmeler yapılabilse daha az sorunla karşılaşılır ve bunun sonucunda problemler daha kısa sürede çözülebilir” dedi.

‘Yasada isimleri bile geçmiyor’

Kuluöztürk, sağlık alanında hayati öneme sahip bir meslek dalının Sağlıkta Dönüşüm Yasasında isminin bile geçmediğini ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Sağlık Hizmetleri sınıfında yer aldığını hatırlattı. Kuluöztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Biyologlar, Fen/Fen- Edebiyat Fakültesi mezunu Fizikçi-Kimyager gibi en az 4 yıllık fakülte mezunu olmalarına rağmen temel bilimcilerden farklı olarak, hem de ilgili hizmet sınıfının hep yardımcı sağlık personeli ve diğerleri kapsamında yer almaktadırlar. Örneğin biyologlar hastanelerde Laborant kadrolarında çalıştırılmaktadırlar. “Biyoloji mezunlarına TUS sınavlarına yeniden girebilme imkanı tanınmalıdır. Biyologlar Sağlık Bakanlığı’nın kendi kurumları arasında da adaletsizliğe uğramaktadırlar. Örneğin, Kamu Hastaneleri Kurumu’nda çalışan bir biyoloğun hizmet alanı-kadro unvan katsayısı 0,40 iken Halk Sağlığı Kurumu’nda biyoloğun hizmet alanı-kadro unvan katsayısı 0,75 olarak hesaplanmaktadır. Bu eşitsizlik çalışanların iş motivasyonlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm sağlık çalışanları gibi biyoloji mezunlarının da beklediği görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı bir an önce yapılarak sorunların bir nebze de azalmasına olanak tanınmalıdır. Ayrıca müfettişlik ve bazı idari görevlerde mağduriyet yaşayan biyologların mağduriyetleri giderilmelidir”.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçi - ikinci el telefon

ikinci el telefon - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al