Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Turizmde 2021 Beklentisi

Turizmde 2021 Beklentisi
20 Şubat 2021 - 16:32
banner

Turizmde 2021 Beklentisi

 

2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, özellikle 2020 yılında turizme büyük darbe vurmuştu. Vaka sayılarının artması ve çeşitli kısıtlamalar yapılması nedeni ile ülkemizde turizm sezonu sancılı geçmiş ve son yılların en düşük istatiskleri görülmüştü. Birçok otel ve acenta ise durumun vehametinden ötürü kapılarını açmamıştı bile. Uzmanlara ve sekötürün önde gelenlerine sorduğumuzda ise 2021 yılı için umutlu olduklarını ama asıl büyük sıçramanın 2022 yılında olacağını söylediler.

 

Aşılamanın artması ve vakaların düşmesi ile Nisan gibi daha fazla yurt dışı rezervasyonu alınalacağını düşünen Kültür ve Turizm Bakanımız, özellikle yurt dışından son dakika yapılacak rezervasyonların önemine dikkat çekiyor.

 

Sektörün önde gelenleri ise bu sene de yerli turist istatistiklerinin tavan yapacağını yabancıların ancak 2022 yılında eski durumuna geleceğini belirtiyorlar. 2020 yılında yerli turistin en çok tercih ettiği tatil bölgeleri Antalya, Fethiye ve Bodrum olmuştu. Bu sene de çok fazla değişiklik beklemeyen uzmanlar insanların çok fazla iç içe olmadığı turları tercih edebileceğini söyledi. Özellikle geçen sene Bodrum tekne turu, Antalya tekne turu ve özel tekne kiralamaları oldukça artmıştı.

 

2021 yılında hem yurt içinde hem de yurt dışından daha fazla turist beklediklerinin altını çizen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise şunları söyledi: “Aşının devreye girmesiyle insanların da tatile çıkma ihtiyaçlarını göz önüne alırsak talepte çok ciddi artış olacağını söyleyebiliriz. Yerli turist hem otelciler hem de acentacılar için hala büyük önem taşıyor. 2020’de de turizm hareketi önce yerli turistle başlamıştı. Sonrasında yurtdışından turist akışı oldu. Turizm bölgelerinin kontenjan olarak en az yüzde 25’lik kısmı yerli turiste ayırmasında büyük yarar var.” Yerli turistin de erken rezervasyon yaptırıp yerini garanti altına almasında fayda var. Bu sayede ciddi bir fiyat avantajı ve tasarruf imkanı doğacağı da kesin. Tatilcilerin tekne turu tavsiyesi ve otel tavsiyesi almak için birçok sitenin olduğu da söyleniyor.

 

 

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologCaner Erdenizbursa avukatantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

Caner Erdenizbursa avukatonline psikologMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comLeke kremitakipçi hilesi kazanTakipcintr.co