Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Türkiye’nin Avokado’su Antalya’da Yetişiyor

Türkiye’nin Avokado’su Antalya’da Yetişiyor
11 Mart 2019 - 10:13
banner

Türkiye’nin Avokado’su Antalya’da Yetişiyor

Kalp ve dolaşım sistemine faydalı, gıda endüstrisinde taze salata meyvesi olarak tüketilmesinin yanında yağ içeriklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde güneş koruyucu ve güzellik kremleri, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılarak kullanılan avokado üretim alanları artarak Antalya’da 5.000 dekara ulaştı.

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan tropik ürünler içerisinde olan ve yetiştiriciliği ve tüketimi her geçen gün yaygınlaşan avokado üretimi her geçen yıl hızla artıyor. Avokado üretim alanları genişlerken, yeni çeşit ve tekniklerin kullanılmasıyla verimlilikte de artış meydana geliyor. Çarşıda pazarda bulunabilir hale gelen ve sağlığa olan olumlu etkileriyle hızla tüketimi ülke genelinde artan avokado üretiminin %89’u Antalya’da yapılıyor.

Sebze olarak kullanılmasının yanında zeytinyağı gibi yağ çıkarılabilen, kozmetik ve ilaç sektöründe de faydalanılan meyvelerden bir tanesi olan avokado 2004’de 590 dekar alanda 252 ton üretim yapılırken, 2018 yılında 4.925 dekarda 2.567 tona ulaşarak 2004 yılından bugüne üretimi  % 1000’den fazla arttı.

Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde yoğun yetiştirilen avokado Manavgat, Aksu ve Serik ilçelerinde de yetiştiricilik yaygınlaştı. Antalya, sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibarıyla oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir bölge. Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede tarımı yapılan avokadonun her zaman yeşil, tropik bir meyve türü var. “Ekolojik koşullardaki seçiciliği nedeniyle yetiştirilen alanların sınırlı olmasından dolayı sadece Akdeniz sahil şeridinde ticari amaçla avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde avokado üretiminin 4 bin 925 dekar alanda 2 bin 567 ton ile yaklaşık yüzde 81’i Antalya’da gerçekleşmektedir. Antalya’da ise en fazla üretim Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Aksu İlçelerimizde yapılmaktadır”

2018 yılı TUİK verilerine göre, Türkiye’de avokado üretiminin 1997 yılında 225 ton iken bu rakamın 2018 yılında 3 bin 164 tona ulaşarak yaklaşık 14 kat arttı. Dünyada ortalama ağaç başına verimin yaklaşık 4045 kilogram iken Türkiye’de bu değerin 5060 kilogramlara kadar çıkabiliyor.”Avokado yetiştirilen alanların sınırlı olması, yüksek besin değerinin bulunması, kendine özgü tadının olması nedeniyle pazarda yüksek fiyatla alıcı bulabilmektedir. Avrupa ülkelerinde bol tüketilen, E ve C vitamini açısından zengin bir meyve olan avokado 10 yıl öncesine kadar belli manavlarda ve belli semtlerde satılırken, son dönemlerde ülkemiz tarafından tanınması, alışkanlıklarımızın ve damak tadımızın değişmesi ile sadece ulusal market zincirlerinde değil, mahalle marketlerinde ve pazarlarda satılmaya başlandı” Avokadonun esas olarak taze salata meyvesi olarak tüketiliyor. Yüksek besin değeri ve tekli doymamış oleik yağ asidi içeriğiyle kalp ve dolaşım sistemine faydalı olduğunu ayrıca A, C ve E vitaminlerince, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin bir meyve.

Üreticilerin talebi üzerine İl Müdürlüğünün girişimleriyle BATEM tarafından yıllık 10 bin adet avokado fidanı üretilerek üreticilerin hizmetine sunuluyor.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -online psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuonline psikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co