Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?
22 Aralık 2021 - 21:08

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Tüm araçlarda bulunan yağ filtresi, motorun yağ haznesinde bulunan motor yağının motor blokuna temiz ve filtrelenmiş bir şekilde verilmesine izin verir. Filtre, motor yağında bulunan istenmeyen parçaları ve partikülleri tutar. Bu partiküllerin motora verilmemesi hem motorun verimini hem de kullanım ömrünü artırır. Zaman içinde motor yağında birikebilecek olan partiküller, motorun ana gövdesine ve motor parçalarına zarar verebilir. Ancak yağın filtrelenmesi sayesinde bu partiküller filtrede tutulur.

Yağ Filtresi Neden Önemli?

Yağ filtresi olmadan aynı motor yapı herhangi bir filtreleme işlemine tabi tutulmadan motora verilir. Bu da zorlu yol koşullarından kaynaklanan kir ve tozun motor yağında birikmesine neden olur. Özellikle araçla çok yol yapan kişiler kirli motor yağı nedeniyle motor performans kayıpları yaşayabilirler. Bu gibi durumların önüne geçmek için araçlarda motorun modeline uygun bir yağ filtresi kullanılmalıdır.

Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Yağ filtresi değişimi motorun ömrünü uzatmaya ve motoru aşınmalara karşı korumaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle her 10bin – 15bin kilometrede bir yağ filtresinin değiştirilmesi gerekir. Buna ek olarak yüksek kalitede bir motor yağı kullanmak filtrenin performansını önemli ölçüde etkileyecektir. İyi bir motor yağı daha az partikül tutma eğiliminde olur. Bu nedenle de filtrede daha az partikül birikir ve yağ filtresini daha geç değiştirmek mümkün olur. Değiştirme zamanının geldiğini, motorun verdiği belirtilerden de anlayabilirsiniz.

Şampiyon Filtre, 35 yılı aşkın tecrübesiyle ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak otomotiv, tarım, iş makineleri ile ticari amaçlı otobüs ve kamyon gruplarına yüksek kaliteli yağ, yakıt, hava ve hidrolik filtreleri imal eder. Türkiye’nin ilk ve tek AR-GE merkezli filtre üreticisi olarak ürünlerini onlarca ülkeye ihraç eder.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat