Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

YÖREX heyecanı başlıyor

ANTALYA TİCARET BORSASI (ATB) ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’NİN DESTEĞİYLE BU YIL 8’İNCİSİ DÜZENLENECEK YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI YÖREX’İN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI BAŞLADI. ATB TOPLANTI SALONU’NDA DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

YÖREX heyecanı başlıyor
15 Ağustos 2017 - 12:50

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmaları başladı.

8. YÖREX Danışma Kurulu toplantısı ATB Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, YÖREX’in hazırlık çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sözlerine ’Kayaların aşınması suyun şiddetinden değil damlaların istikrarından’ ifadeleri ile başlayn Çandır, “Sizlerden aldığımız destekle YÖREX’in bu yıl 8’incisini düzenliyoruz” diye konuştu. YÖREX’in yöresel ürünleri tekrar ekonomiye kazandırma, kırsal kalkınmayı geliştirip insana iş, aş olabilme çabasının bir parçası olduğunu söyleyen Çandır, “Bu konuda çok önemli yol kat ettik ama hedeflediğimiz yerde henüz değiliz. İnşallah sizlerin de katkılarıyla yöresel ürünleri hak ettiği yere getireceğiz” dedi.

“Özellikle coğrafi işaret konusunda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor”

YÖREX’in hayata geçmesiyle yöresel ürün farkındalığının arttığını söyleyen Çandır, coğrafi işaretli ürün sayısındaki artışa dikkat çekti. Anadolu’nun birbirinden değerli yöresel ürünlerinin birçoğunun unutulmaya yüz tuttuğuna dikkat çeken Ali Çandır, “YÖREX’le birlikte Anadolu’nun ürünleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle coğrafi işaret konusunda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescillenmesi gelecek nesillere aktarılması için YÖREX önemli bir çalışma oldu. YÖREX Anadolu ayarlarına dönmede önemli bir araç” diye konuştu.

YÖREX ile 650 bin kişinin Anadolu’nun zenginlikleriyle buluştuğunu kaydeden Çandır, şunları söyledi:

“Son 10 yılda, yöresel ürün pazarını canlandırdık, yerinde istihdama, yerel ekonomiye, kırsal kalkınmaya ve yörelerin tanıtımına katkı koyduk. Atalarımızdan bize emanet, kıyıda köşede kalmış, kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizin hakkını hukukunu koruyarak ekonomiye tekrar kazandırmak için çalıştık. Bunların tamamını kentimizin sahip olduğu birlikte hareket etme kültürü sayesinde yaptık.”

Kurumlardan tam destek

Toplantıya katılan Danışma Kurulu üyesi kurum temsilcileri, Anadolu’nun değerlerini vatandaşlarla buluşturan YÖREX’in önemli bir fuar olduğuna dikkat çekti. Katılımcılar, YÖREX’e katılımcı ve ziyaretçi sayısının artırılması için destek sözü verdi. Fuarın Antalya’nın markalaşmasına da katkı sağladığına dikkat çeken temsilciler, Ali Çandır ve Antalya Ticaret Borsası’na böyle bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür etti.

Toplantıya Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ile birlikte ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Solak, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Kumluca TSO, Isparta TSO, ANSİAD, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, ATAV, ANSİAD, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi, Aksu Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ticaret İl Müdürlüğü, Rehberler Odası, Seyahat Acentaları Birliği, BAİB, AESOB, AKTOB, POYD, BAKA, TSE, ANFAŞ’tan temsilciler katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

    takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat