Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

ANTMUTDER Başkanı Karataş: “Gümrük vergisinin sıfırlanması, demir fiyatının düşmesini sağlamadı”

ANTALYA MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ (ANTMUTDER) BAŞKANI DENİZ KARATAŞ, BAZI ÜLKELERDEN ALINAN İNŞAAT DEMİRİNDE GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANMASININ, DEMİR FİYATININ DÜŞMESİNE FAYDA GETİRMEDİĞİNİ BELİRTTİ.

ANTMUTDER Başkanı Karataş: “Gümrük vergisinin sıfırlanması, demir fiyatının düşmesini sağlamadı”
24 Nisan 2018 - 10:44

Antalya Müteahhitler Derneği (ANTMUTDER) Başkanı Deniz Karataş, bazı ülkelerden alınan inşaat demirinde gümrük vergisi sıfırlanmasının, demir fiyatının düşmesine fayda sağlamadığını belirtti.

Atılan adımların yeterli gelmediğinin ileri süren Karataş, “Yeni önlemler alınması kaçınılmazdır. Aksi takdirde demirin tonundaki yükseliş inşaat maliyetlerine şimdiden yansıtılmaya başlanmış bu yansıma önlem alınmadığı takdirde daha da çok konut fiyatını ve inşaat maliyetini yükseltecektir” dedi.

“Demir yakından takip edilmeli”

Demirdeki durdurulamayan artış için ciddi önlemler alınması gerektiğini işaret eden Karataş, “Bir taraftan vatandaşa ucuz ve sıcak bir yuva kazandırma çabası ve gayreti içerisinde olan sektör, bu fiyatlar karşısında konut yapma, ev satma, ev alma yatırımlarına devam etme süratini çok çok yavaşlatacaktır. Öte yandan demir üzerinde spekülatif yönde davranışlar sergilenmektedir. Bu davranışlar yakından incelenmeli ve takip edilmelidir. Devletimizin ilgili organları demir üzerinde oynanmak istenen ‘demirde ben merkeziyetçi’ yaklaşımı oyununa son vermelidir” diye konuştu.

“İnşaatlar durma noktasına geldi”

Karataş, “İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonumuz (İMKON) bu konuyu yakından takip etmektedir. Müteahhitlerimizin uğradığı haksızlık ve yaşadığı sıkıntıların giderilmesi yönünde her zaman olduğu gibi üzerimize düşeni yerine getirme çabası içerisinde bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Geçtiğimiz yıldan 2018 yılının bu dönemine kadar demir yüzde 70’e varan zam almıştır. Bu yükseliş inşaatların yavaşlamasına hatta durma noktasına getirmiştir” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -instagram takipci satin al - Antalya böcek ilaçlama -Scrubs - Sayılarla Boyama - protein tozu - gerçek takipçi al - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - Türk Takipçiikinci el telefon” target=

    ikinci el telefon - Sayılarla Boyama - Scrubs -protein tozu - Antalya böcek ilaçlama - instagram takipci satin al - takipci satin al