Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

ATSO Başkanı Çetin’den Şubat Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON HEDEFİNE DUYULAN GÜVENİN ARTIRILMASI VE EKONOMİDE VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK YAPISAL REFORMLARIN ENFLASYONUN KONTROL ALTINA ALINMASI İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU KAYDEDEN ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI DAVUT ÇETİN, “BU KONULARI POPÜLER KONULARIN GÖLGESİNDE BIRAKTIĞIMIZ SÜRECE HER AY ENFLASYONU KONUŞMAYA DEVAM EDERİZ.” DEDİ.

ATSO Başkanı Çetin’den Şubat Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
05 Mart 2018 - 15:06
banner

Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine duyulan güvenin artırılması ve ekonomide verimliliği artıracak yapısal reformların enflasyonun kontrol altına alınması için son derece önemli olduğunu kaydeden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “bu konuları popüler konuların gölgesinde bıraktığımız sürece her ay enflasyonu konuşmaya devam ederiz.” dedi.

2018 Şubat ayı enflasyonun bir önceki aya göre TÜFE’de %0,73, Yurtiçi ÜFE’de %2,68 olarak açıklandığını kaydeden Başkan Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında %10,26, yurtiçi üretici fiyatlarında %13,71 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Zam şampiyonu taze fasülye

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddelerin %55,10 ile taze fasulye, %31,02 ile hacca gidiş ücreti ve %30,09 ile dolmalık biber olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddelerin %11,47 ile bot (çocuk için),%11,14 ile erkek mont ve %10,72 ile kaban (kadın için) olduğunu söyleyen Çetin, ” Aylık %0,73 TÜFE artışının 0,52 puanı tek başına gıda grubu kaynaklıdır. Sebze ve meyvede üretici fiyatlarında son üç yılın düzeltmesi tüketici enflasyonuna yüksek oranda yansımaktadır. Bununla birlikte yıllık enflasyonun sadece %23’ü gıda enflasyonu olduğuna, kalanının ulaştırma, akaryakıt, ev eşyası gruplarından kaynaklandığına dikkat edilmelidir. Merkez Bankası tahminlerinde çift haneli enflasyonun yılın ikinci yarısına kadar devam edeceği öngörülmüş ve enflasyonun tek haneye düşmesi, gıda enflasyonun %7’ye gerilemesi varsayımına bağlanmıştır. İki aylık gıda enflasyonunun %3,95 olduğuna bakılırsa enflasyonda tek hanenin zor hedef olarak durduğu anlaşılmaktadır.” dedi.

Enflasyon konusunun yarın basında ele alınacağını ve sonra bir ay unutulacağını söyleyen Davut Çetin, enflasyonun ve işsizlik aynı madalyonun iki yüzü olarak toplum refahını olumsuz etkilediğini, halen Türkiye’den yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerin Venezüella, Libya, Sudan, Arjantin, Mısır ve Nijerya olduğunu kaydetti.

Enflasyonun kısa dönemde ekonomide canlılık oluşturabildiğini fakat uzun dönemde verimliliği düşürdüğünü ve fiyat esnekliği düşük olan KOBİ’leri rekabet edemez duruma getirdiğinin anlaşılması gerektiğine dikkat çeten Çetin, yüksek enflasyonun yapısal verimsizlik dışında Merkez Bankasının enflasyon hedefine güvene de bağlı olduğunu belirterek bu iki konunun önemini kamuoyuna yeterince anlatamamış olmanın, bütün kurumların ve ekonomi basınının da sorumluluğu olduğuna işaret etti. Ekonomide verimliliği artıracak yapısal reformların popüler konuların gölgesinde bırakıldığı sürece bu sorunları ayda bir kez konuşmaya devam edileceğini söyledi.

Enflasyon rakamlarına ilişkin detay bilgi de paylaşan Başkan Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan, gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,24, eğlence ve kültürde %1,89, ev eşyasında %1,23 ve lokanta ve otellerde %0,95 artış gerçekleşmiştir. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %2,57 ile “sağlık”, %2,24 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” ve %1,89 ile “eğlence ve kültür” gruplarında görülürken, “giyim ve ayakkabı” grubunda %4,09 düşüş görülmüştür. Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış %15,66 ile ”ev eşyası”, %13,19 ile “ulaştırma” ve % 11,77 ile “giyim ve ayakkabı” gruplarında görülürken, “haberleşme” grubunda %0.13 düşüş görülmüştür. Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,82, imalat sanayi sektöründe %1,49, elektrik ve gaz sektöründe %21,10, su sektöründe %0,42 artış olarak gerçekleşmiştir.”

Batı Akdeniz enflasyonu Türkiye ortalamasının üzerinde

Bölgedeki TÜFE oranının, aylık bazda %0,75,iki aylık bazda %2,21 ve yıllık bazda %10,80 olarak gerçekleştiğini de hatırlatan Davut Çetin, Antalya-Isparta-Burdur bölgesinin, 26 bölge arasında aylık enflasyonda 11.,iki aylık ve yıllık enflasyonda ise 6.sırada yer aldığını kaydetti. Çetin, bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, iki aylık ve yıllık değerlendirmede Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuikinci el telefon” target=antalya duvar kağıdıduvar kağıdı

    php shellshell downloadTürk Takipçi

    protein tozuOnline Psikologikinci el telefon” target=Megatakip

    Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co