Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri, HAVADİS07

Bu sene öğrenci yurtlarında yer kalmadı

Bu sene öğrenci yurtlarında yer kalmadı
21 Eylül 2021 - 15:20
banner

2021-2022 yılı öğrenim yılı başlarken, pandeminin gölgesinde kalan koskoca bir buçuk eğitim döneminde üniversite öğrencileri yeni heyecan ve telaşlar yaşıyorlar. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamalar üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. YÖK tarafından da yapılan açıklamalarda da yeni öğretim döneminin tedbirler alınarak devam edeceğini ve kesintiye uğramayacağının söylenmesi ile bu sene yüksek öğrenim programına katılmaya hak kazanan öğrenciler ile bir önceki seneden üniversiteyi kazanmış fakat eğitim döneminin başlayamaması ile birlikte potansiyel bir üniversite öğrencisi kitlesi birikmiş duruma gelmiştir.

Bir önceki sene üniversiteyi kazanmış fakat eğitim dönemi başlamamış üniversite öğrencilerinin acaba bu sene üniversiteler açılır mı? kaygısı , yurt fiyatları araştırmalarını yaptırmış, fakat kesin karar verip bir kız yada erkek öğrenci yurduna kayıt yaptırma kararı aldıramamıştı. 2022 öğretim dönemi üniversite öğrencilerinin kazandıkları üniversite ve bölümlerinin belli olması ile birlikte özel öğrenci yurtlarına ilgi artmış ve hızlı bir şekilde yurt yatak kapasiteleri dolmuştur.

Öğrenci yurtlarının hızlı bir şekilde kapasitelerini doldurmaları, eşyalı kiralık dairelere talepleri arttırdı ve fiyatların yükselmesine neden oldu, kiralık eşyalı daire fiyatlarının yükselmesi , normal dairelerinde fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Neden yurt fiyatları ve kiraları yükseldi ?

2020 Mart ayında pandeminin resmi olarak duyurulması ve ilk önce üniversite ve öğrenci yurtlarının boşaltılması ile başlayan süreçte yarım dönem iş yapamayan öğrenci yurtları, öğrencilerden yurt konaklaması karşılığında aldıkları ücretleri geri iade ettiler. 2021 yılı öğretim yılı başlarken üniversitelerin açılacağına dair işaretlerin hükümet yetkilileri tarafından verilmesi ile temizlik , boya badana ve yatırım fırsatlarına başlayan yurtlar, sonrasında açılmama kararı ile 1 sene daha kira ödeyemediler, mevcut borçlanmalarını da arttırmamak için işlettikleri öğrenci yurtlarını kapatma kararı aldılar. Türkiye genelinde genellikle kiracı olan ve tüm özel öğrenci yurtlarının tamamının %50 ‘sine denk gelen sayıda özel öğrenci yurtları büyük bir zarar ile iş yerlerinin kapısına kilit vurmak zorunda kaldılar.

İki öğretim yılının birleşmesi ve yeniden normalleşme kararı ile üniversitelerde eğitim kararının alınması ile birlikte geri kalan öğrenci yurtları mevcut kapasiteyi karşılayamadı ve kayıtlarda büyük bir ilgi ile karşılaşan yurtlar hemen kapasitelerini doldurdular.

Açıkta kalan yurt bulamayan üniversite öğrencilerine tavsiyeler

www.yurtlarburada.com sitesi , açıkta kalan öğrenciler için kontenjanında hala öğrencilere yer veren yurtların telefon ve adres bilgilerini yayınlıyorlar. Yurtlarburada.com sitesine giriş yaparak yurt detaylarını inceleyebilir, yurt sahiplerine ücretsiz mesaj yollayarak ”yurt fiyatları” hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yurtlarburada.com 2007 yılından günümüze üniversite öğrencilerinin yurt bulma konusunda problemlerine çözüm üreten, İstanbul -Ankara -İzmir Kız öğrenci yurtları ve erkek öğrenci yurtları başta olmak üzere şehir şehir özel öğrenci yurtları ve yurt fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: -Takipçi Satın AL - instagram aylık oto beğeni - Antalya böcek ilaçlama -Online Psikologprotein tozuCaner Erdenizantalya duvar kağıdıhttps://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

php shellshell downloadTürk Takipçi

protein tozuOnline PsikologCaner ErdenizMegatakip

Antalya böcek ilaçlamaphp shellshell downloadTakipcintr.comTakipcintr.co