Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Finike Portakalı konulu Coğrafi İşaret Semineri düzenlendi

ANTALYA’NIN FİNİKE İLÇESİ’NDE ‘COĞRAFİ İŞARETLERDE BİR AKDENİZ KLASİĞİ, FİNİKE PORTAKALI’ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.

Finike Portakalı konulu Coğrafi İşaret Semineri düzenlendi
12 Kasım 2018 - 13:26

Antalya’nın Finike ilçesi’nde ‘Coğrafi İşaretlerde Bir Akdeniz Klasiği, Finike Portakalı’ konulu seminer düzenlendi.

Finike Meyve Üreticileri Birliği ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğince ‘Coğrafi İşaretlerde Bir Akdeniz Klasiği, Finike Portakalı’ konulu seminer düzenlendi. Seminere, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Finike Kaymakamı Ergun Baysal, KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Finike İlçe Tarım Müdürü Hasan Ali Gültekin, Finike Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Celal Bülbül, Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Özlem Sarı, Bereketli Eller Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı ve üreticiler katıldı.

Finike Portakalının bir değer olduğunu belirten Finike Kaymakamı Ergun Baysal, “Bu değere sahip çıkmak görevimizdir. Böyle bir semineri gerçekleştiren Finike Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Celal Bülbül ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Kaymakamlık olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay Türkiye’nin 2017 yılında tarım ve gıda ürünlerinde 14 milyar dolarlık ithalat yaptığını belirterek, acilen üretime odaklanmak gerektiğini söyledi.

“Daha birçok ürünümüz var”

Bölge coğrafyasının tarımsal açıdan çok zengin olduğuna dikkat çeken Hüdavendigar, “Finike portakalımızın yanında yöremize özgü daha birçok ürünümüz var. Dünyada turizmin hızla değiştiği, insanların sadece yemek için kilometrelerce yol gittiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden yöresel ürünlerimizi tescil edip bunları ticarete kazandırmamız gerekiyor” dedi.

Düzenlenen seminerden sonra katılımcılar, Portakal Paketleme Tesisini ziyaret ederek, Hasat Etkinliği ile Limyra Antik Şehir Gezisine katıldı.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat