Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Karataş’tan Web-Tapu Sistemine emlakçıların dahil edilme sevinci

ÜM İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKAN VEKİLİ VE ANTALYA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ (ANTMÜTDER) BAŞKANI DENİZ KARATAŞ(FOTOGRAFTA), WEB-TAPU SİSTEMİNE EMLAKÇILARIN DAHİL EDİLMESİYLE EMLAK İŞLEMLERİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA DAHA KOLAY VE HIZLI YAPILACAĞINI BELİRTTİ.

Karataş’tan Web-Tapu Sistemine emlakçıların dahil edilme sevinci
18 Ekim 2017 - 14:03

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMÜTDER) Başkanı Deniz Karataş, Web-Tapu Sistemine emlakçıların dahil edilmesiyle emlak işlemlerinin elektronik ortamda daha kolay ve hızlı yapılacağını belirtti.

Web-Tapu Sistemi hakkında açıklamada bulunAN Deniz Karataş, sistemle tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebildiğini kaydetti.

“İnternet üzerinden yürütülecek”

E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılan uygulamada, vatandaşların taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebildiğini aktaran Karataş, “Başvurularının hangi aşamada olduğunun görülebildiği, harç ve döner sermaye bedelinin elektronik ortamda ödenebildiği, eksikliklerin ve tüm bilgilerin de mesaj ile alınabildiği, tapu sahiplerinin taşınmazlarını, müdürlüklere gitmeden internet üzerinden yönetebiliyor” dedi.

“Gerçek dışı vekalet engellenecek”

Web-Tapu Sistemine, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından emlakçıların da dahil edildiğini kaydeden Karataş, “Pilot bölge olarak Kocaeli’de sistem uygulanmaya alındı. İlk olarak 800 emlakçı sisteme dahil edildi. İkinci pilot şehir Sivas olacak. Sektörün önemli bir parçası olan emlakçılık sektörü sistem ile yasal bir zemine kavuşmuş oldu. Emlakçılık sektörünün disipline edilebilmesi getirilen sistemle emlakçıya ve taşınmaza yönelik aracılık mesleğinin giriş-çıkış kriterlerinin de belirlenmesini sağlayacak. Bu faaliyetlerin lisans almış kişiler eliyle yürütülecek. Bir takım art niyetli emlakçılar, artık tapu müdürlüklerine gerçek dışı vekaletlerle gidemeyecek” ifadelerine yer verdi.

Uygulamanın ülke geneline yayılmasını beklediklerini belirten Deniz Karataş, gerek müteahhitlerin gerekse vatandaşların ve de buna aracılık eden emlakçıların işlerinin elektronik ortam sayesinde rahatlayacağını kaydetti.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat