Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Onkoloji nedir?

Onkoloji nedir?
20 Ekim 2022 - 14:50

Onkoloji nedir?

.

Onkoloji, vücut içerisinde oluşan tümörlerin sebeplerini, oluşumunu, tedavisini, takibini sürdüren ve inceleyen bilim dalı olarak bilinir. Kanserli ya da kanserli olmayan tümörleri incelemektedir. Kemoterapi uygulamalarını incelemek, kanser taraması ve erken tanı için çalışmalar yürütmek onkolojinin kapsadığı alanlardır. Onkoloji aynı zamanda kanserbilimi olarak da ifade edilmektedir.

Onkolog kimdir?

Onkolog, kanserli hücrelerin, tümörlerin tanı ve tedavisinde yer alan, incelemeler yapan doktordur. Multi disipliner bir ekibin parçası olan onkolog, birçok daldan uzmanlarla beraber çalışarak hastaya en iyi tanı ve tedaviyi uygulamak için çaba gösterir. Onkolog sadece tanı ve teşhis ile ilgilenmez aynı zamanda biyoloji, epidemiyoloji ve klinik sonuç araştırmalarına da katılarak katkıda bulunur. Onkoloğun görevleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Kanser şüphesi buluna bir kişide kanser olup olmadığını belirlemek için testler önermek
  • Kanser teşhisini kanserin tipi ve evresini bilerek açıklamak
  • Tedavi seçeneklerini sunmak ve en doğru tedaviyi belirlemek
  • Kanserin belirtilerini ortaya çıkarak, yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmak

Onkoloji alt dalları nelerdir?

Kanserin farklı çeşitleri yer almaktadır bu yüzden onkolojinin alt dalları bulunmaktadır. Onkolojinin alt dalları şu şekilde sıralanabilir:

Jinekolojik Onkoloji: Bu onkoloji dalı, rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Cerrahi Onkoloji: Vücutta belirlenen tümörün ve çevre dokularının çıkarılması için yapılan ameliyatları içeren onkoloji dalıdır. Cerrahi onkoloji bu ameliyatlara hazırlanmanızda ve iyileşmenize yardımcı olmaktadır.

Tıbbi Onkoloji: Bu onkoloji dalı kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi uygulamaları ile ilgilenmektedir. Tıbbi onkoloji birimlerinde kansere yönelik uygulanan kemoterapi, hedefe odaklı akıllı ilaç, immünoterapi ve biyolojik tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Radyasyon Onkolojisi: Onkolojinin bu dalında kanser tedavi işlemlerinin kanserli hücreler üzerindeki etkilerini araştırılmaktadır. Radyasyon onkolojisi dalı klinik uygulamaları, radyoterapi ve radyo cerrahi olarak iki grup altında incelenmektedir.

Pediatrik Onkoloji: Çocukluk çağında ortaya çıkabilecek, lösemi, beyin tümörleri, Ewing sendromu gibi hastalıkları inceleyen onkolojinin alt dalıdır.

Nörolojik Onkoloji: Beyin tümörleri ya da sinir sisteminde yer alan ve kansere neden olan tümörleri inceleyen, tedavi eden bilim dalıdır.

Hangi durumlarda Onkoloji uzmanına görünmeli?

Bir kişiye vücudundaki belirtiler üzerinden kanser teşhisi konulursa ya da kanserden şüphelenilirse, teşhisi koyan doktor tarafından onkoloğa yönlendirme yapılır. Kişinin biyopsi yoluyla vücudundan alınan doku örneği patologlar tarafından incelenir. İnceleme sonucunda kanserli hücre olduğu ortaya çıkarsa kanserin türünü öğrenmek ve tedavi sürecinin haritasını çıkarma adına taramalar yapılır. Onkologlar, hastalara en doğru tedavi yöntemini önermek için ekip halinde çalışarak diğer uzman doktorlardan da görüş alırlar. Böylelikle en doğru tedavi yöntemini uygulamış olurlar.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat