Antalya Haberlerleri – Antalya haber – Havadis07

Plastik Baskı Boyaları

Plastik Baskı Boyaları
08 Eylül 2019 - 15:24

Plastik Baskı Boyaları

Plastik Baskı Boyaları Ve Yapımı

 Plastik baskı tekstilde son zamanlarda oldukça kullanılan baskılardan birisidir. Tekstilde kullanılması da birçok firma tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Birçok farklı tekstil kolunda ve üründe kullanılabilen bu baskı sayesinde plastik baskı yöntemine oldukça fazla başvurulmaktadır. Plastik baskı için plastik baskı boyaları ve kağıtlarına ihtiyaç vardır. İşlemin kolay ve hızlı yapılması tercih edilme sebebini artıran en önemli faktör olmaktadır.

 Plastik Baskı Kağıtları 

 Plastik baskı kağıtları üzerine plastik baskı boyaları transfer edilerek basılmaktadır. Birçok farklı tekstil ürününde kullanılabilmektedir. Su bazlı kağıtlar olabildiği gibi aynı zamanda serigraf ya da ofset teknikleri kullanılarak da kağıt üzerine baskı yapılabilmektedir. Uygulama pres yöntemine dayanmaktadır ve oldukça hızlı ve basit bir işlemdir.

 Plastik Baskı Boyaları

 Plastik baskı tekstilde kullanılabilen en kolay yöntemler arasındadır. Ucuz ve güçlü bir teknik olan plastik baskı büyük firmalar tarafından tercih edilmektedir. Sabitlenebilmesi için baskıdan sonra fırınlama ya da kurutma işlemi yapılmaktadır.

 Bunun da avantajı baskı sırasında çerçeve üzerindeki boyanın kuruma ihtimalinin olmamasıdır. İstenildiği takdirde baskı süreci sonraya ertelenebilmekte ve boya kurumadığı için ertesi gün de işleme devam edilebilmektedir.

 Plastik Baskı Boyalarının Kuruması

 Plastik baskı boyaları kuruduğunda su bazlı boyaların aksine sertleşmekte ve kumaş üzerinde tabaka oluşturmaktadır. Plastik baskı boyaları yüzeyde tuşe oluşmasına neden olmaktadır. Bu sayede desen el ile hissedilebilmektedir. Ayrıca işlemin profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi de büyük avantaj ve uzun süreli kullanım sağlamaktadır.

 Plastik Baskı Boyalarının Kullanıldığı Alanlar

 Plastik baskı uygulaması yapıldığında belirli şartlara uyulması gerekmektedir. Uygulamanın zemini, talimatı ve basınç transfer işlemleri önemli faktörlerdir. Zemin 160 ile 180 derece arasında değişim göstermektedir. Genellikle önerilen baskı talimatı 160 derece, 10 saniye, 4 bar basınç transfer işlemi olmaktadır. Plastik baskı kullanımı tekstil ürünlerinde;

 Bebek giyiminde ve bebek araç gereçlerinde,

 Çanta, body ve çeşitli tekstil ürünlerinde,

 Hediyelik eşyalar ile promosyon ürünlerde,

 Deri giyim, jean ile hazır tekstil ürünlerinde,

 Koyu ve açık zeminli tüm tekstil ürünlerinde kullanılabilmektedir. Geniş kullanım alanına sahip boyalar sayesinde kullanımı oldukça yaygındır.

www.havadis07.com © 2021 Tüm Hakları saklıdır.Yayınlanan haberlerin telif hakkı ajanslara aittirantalya haberSponsorlar: - antalya tabela reklam - antalya duvar kağıdı - duvar kağıdı - https://www.antalyaduvarkagidi.com.tr

takipci satin al -İstanbul evden eve nakliyat